Luultavasti moni on kokenut samaa. Minulla on ongelmahampaat, paljon kariesbakteereja ja paikkauksia ja juurihoitoja. Pikkupaikkakunnalla vain yksi ulkomainen hammaslääkäri; ei ymmärrä suomea juuri lainkaan tai teeskentelee, ettei ymmärrä. Koeta siinä sitten selvittää asiaasi, särkyjä ja muita, kun toinen ei ymmärrä puoliakaan. Olen itkenyt pari kertaa tuolissa käsittelyn aikana, kun lääkäri on ollut niin kovakourainen esim. puudutuspiikin kanssa. Sormet haisevat mahorkalta jne...
Järkyttävää touhua; en ymmärrä miten suuri hammaslääkäripula ja epätoivo täytyy olla, kun tuollaisia päästetään töihin. Eikö terveydenhuolto Suomessa kanna minkäänlaista vastuuta potilaistaan? Toiminta potilaita kohtaan sekä vaitiolovelvollisuus kyseisellä eteläkarjalaisella hammashoitoasemalla on myös muutenkin kyseenalaista. Minun oli käännyttävä yksityisen puoleen, ja saa nähdä miten pitkään hoitoon on varaa.
Tietääkö joku, mihin voisi tehdä huomautuksen tai kehen ottaa yhteyttä asiassa?
Järkyttävää touhua; en ymmärrä miten suuri hammaslääkäripula ja epätoivo täytyy olla, kun tuollaisia päästetään töihin. Eikö terveydenhuolto Suomessa kanna minkäänlaista vastuuta potilaistaan? Toiminta potilaita kohtaan sekä vaitiolovelvollisuus kyseisellä eteläkarjalaisella hammashoitoasemalla on myös muutenkin kyseenalaista. Minun oli käännyttävä yksityisen puoleen, ja saa nähdä miten pitkään hoitoon on varaa.
Tietääkö joku, mihin voisi tehdä huomautuksen tai kehen ottaa yhteyttä asiassa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kertomuksesi perusteella kyseessä on yksityinen ammatinharjoittaja, siis yksityishammaslääkäri.
Minä, mikäli oma tilanteeni olisi kyseessä, ottaisin yhtetyttä Terveydenhuollon oikeusturvakeskukseen (THO), joka tietääkseni sijaitsee Helsingissä. Heidän tehtävänsä on valvoa kaikkia laillistettuja terveydenhuollon työntekijöitä, esimerkiksi lääkäreitä ja hammaslääkäreitä.
THO voi antaa varoituksen, tarvittaessa jopa peruuttaa ammatinharjoittamisen oikeuden.
Puhelinnumeron saat varmaan numerotiedustelusta.
Heillä voi olla myös nettisivut.
Kerro THO:n virkailijalle asiasi ja heiltä saat neuvon kuinka toimia.
Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen sivut ovat osoitteessa www.teo.fi. Katso sieltä otsikko ammatinharjoittamisen valvonta. Saat lisää tietoa. Puheinnumerotkin löytyvät, joten
kannattaa soittaa.
Kuten ehkä itsekin huomasit, Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen lyhenne on TEO, ei THO!
Kiitos viesteistä!
Se vain, että ulkomainen hammaslääkäri on siis terveyskeskuksessa, julkisessa terveydenhuollossa töissä. Sinänsä hankalaa, koska hän on ainoa lajiaan 60 km:n säteellä.
Olin otettu kirjoituksestasi, olen kokenut lähes samanlaista kohtelua kun jouduin hammashoitoon peruskoulussa ollessani. Se pelko ei ole vieläkään haihtunut. En ymmärrä miksi Suomessa ei voida kouluttaa riittävästi hammaslääkäreitä ? On se hassua kun pitää ottaa sanakirja hammaslääkäriin mukaan jos aikoo saada oikeaa apua oikeaan vaivaan. Välillä tuntuu siltä että idästä tulevat "hammaslääkärit" ovat käyneet ennemminkin "kuulustelun alkeet hammaskidutuksen parissa kurssin" sen sijaan että keskittyisivät ihmisten hoitoon. nimim.zimuska
Ja hammaslääkiksen opiskelupaikkoja pantataan jatkuvasti. Ei ihme, ettei ole tarpeeksi hammaslääkäreitä!
Hammaslääkäreitä on lukumääräisesti aivan riittävästi. Jakauma vaan on täysin erilainen kuin muussa terveydenhoidossa, eli puolet työskentelee julkisella (terveyskeskus, sairaala, armeija) ja puolet yksityissektorilla. Pienellä paikkakunnalla ei ehkä ole yksityisiä, vaan kunta hoitaa koko väestön, mutta suuremmissa kaupungeissa aikuisilla ei ole ollut mitään pääsyä terveyskeskushoitoon (paitsi erityisestä syystä). Näin kaupungeissa on siis kattava yksityishammaslääkäritoiminta, ja myös runsaasti erikoishammaslääkäreitä, jotka ovat vähissä kunnallisella puolella. Jos nyt isommissa kaupungeissa joudutaan lisäämään virkoja terkkariin, tulijat ovat pois sieltä syrjäseuduilta.. niin se vaan on. Lisäksi terkkarissa hoito on kuulemma muuttunut niin päivystys-ensiapu-hoito-luonteiseksi, ettei järjestelmällisestä kokonaishoidosta voida kauaa puhua. Tämä on jo johtanut siihen, että jokunen ylikuormittunut hammaslääkäri on jo lähtenyt pois kunnalta, koska on turhautunut siihen, ettei ehdi mitään kunnollista saada aikaan.
Mutta kun se avun saanti ei aina tahdo onnistua, vaikka ei edes sitä sanakirjaakaan tarvita!
Sama juttu. Kun ulkomaalainen lääkäri kyseli kyselemistään samoja asioita uudelleen ja uudelleen sain tarpeekseni ja kohdistin puheeni vieressä olevalle hoitajalle joka solvaten minua käski jatkamaan puhetta "lääkärille". Tämä lääkäri ei edes tajunnut kaikkia adjektiiveja joita käytin kuvaamaan kipuani. ( ja olivat kyllä kirjakielen adjektiiveja, eivät mitään slangi sanoja). Minulla ei ole mitään ulkomaalaisia lääkäreitä vastaan kunhan ymmärtävät kieltäni eli suomea Suomessa.
Itse voisin kertoa päinvastaisen kokemuksen: juhannuksen tienoilla viisaudenhammas alkoi oireilemaan ja pahasti, piti päästä lääkäriin ja pian. Pääsin seuraavana aamuna hoitoon, tämä tietenkin yksityisellä puolella, ei kunnallisella. Lääkäri oli ulkomaalainen, nimestä ja ulkonäöstä päättelisin hänen tulleen lähi-idästä. Erittäin pätevä lääkäri, hoiti hommansa asiantuntevasti, taitavasti, ripeästi ja ilman kipua. Hän kertoi koko ajan mitä aikoo tehdä ja miksi. Hän sai minut rentoutumaan enkä pelännyt. En ole siitä lähtien käynyt missään muualla kuin tämän hammaslääkärin vastaanotolla.
lisätäkseni tähän vielä että olen itse sairaanhoitaja ja näin ollen tiedän omakohtaisesti, miten potilaita tulisi ohjata ja kohdella ennen toimenpidettä ja toimenpiteen aikana.