Keskustan kannatus on ollut syöksyssä viime tammikuusta lähtien, jolloin kannatus oli korkeimmillaan. Tammikuusta elokuuhun Keskustan kannatus oli syöksynyt peräti kolme prosenttiyksikköä. Sitä voidaan pitää varsinaisena katastrofina.
Keskustan puoluetoimistossa on vakavasti alettu harkita puoluejohtajan vaihtoa.
Sipilä itsekin sanoi, että jos tuloksia ei tule niin äijä vaihtoon.
Keskustan puoluetoimistossa on vakavasti alettu harkita puoluejohtajan vaihtoa.
Sipilä itsekin sanoi, että jos tuloksia ei tule niin äijä vaihtoon.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lisää Sipilää tiedotusvälineisiin esiintymään. Jokainen Sikailija-Sipilän esiintyminen syö kepun kannatusta.
Miljonääri Sipilä uhosi eilen eduskunnassa ja karjui kitarisat punaisena. Taitaa olla hallituksen lähtölaskenta kiihtymässä...
Tämän päivän tuloksen mukaan Kepun kannatus on pudonnut vuoden alusta jo 4,3 prosenttiyksikköä.
Tämä menee Sipilän prosessikaavion mukaan
Hyvinvointivaltio on mahdollisesti tulossa tiensä päähän. Suomeen pyrkivät siirtolaiset voivat romahduttaa jo valmiiksi velkaisen suomalaisen hyvinvointivaltion. Näin karua kuvaa maalailee Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Viren Maaseudun tulevaisuudessa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan.
Professori Viren kirjoittaa Maaseudun tulevaisuudessa, että hyvinvointivaltion toiminta perustuu jo nyt suurelta osin velkarahaan. Valtiolla ja kunnilla on alijäämää huolestuttavan paljon, ensi vuonna yhteensä jopa kahdeksan miljardia euroa, laskee Viren. Hänen mukaansa julkiset menot ovat Suomessa nyt runsaat 20 000 euroa henkeä kohden.
Professorin laskelmien mukaan Suomelle voi koitua jopa kymmenen miljardin menolisäys, jos turvapaikanhakijoiden määrä lisääntyy edelleen, ja maahan tulee satojatuhansia siirtolaisia. Hän uskoo, että moni turvapaikanhakijana maahan pyrkivä tulee tänne nimenomaan hyvinvointivaltion tarjoamien palveluiden vuoksi.
Jo oli hienoa, että Sipilä kutui äänestäjiä kepulle.
Kuka muu kuin tukiasvetoinen maalainen äänestää maalaisliittoa?
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sipila-gallupit-eivat-ohjaa-ei-vaikutuksia-hallitustyoskentelyyn/5351212
Tässä gallupissa Sipilä huomasi vain persujen kannatuksen laskeneen ! Onko tämä sitä valikoivaa politikointia ? vai insinöörin logiikkaa ?
Lisää laskee kun esittää tällaisia valheita ja omaa etua kokareiden rinnalla
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100820490273_uu.shtml
Soini vetoaa työmarkkinajärjestöihin: "Vaihtoehto pöytään ja sellainen ratkaisu, josta hallitus ei voi kieltäytyä." Soini leikkii tomeraa.
Perussuomalaisten kannatuksen romahdus on katastrofi Soinille ja kriisiyttää perussuomalaisia. Se pakottaa myös kysymään, kestääkö hallitus tätä vauhtia vaaleihin asti.
Puolue on joutunut syömään lähes kaiken, mitä se vaalikentillä kansalle myi. Kreikkaa on tuettu, Suomeen virtaan pakolaisia ja turvanpaikanhakijoita ennätysmäärä, pakkolakipaketti sekä hallituksen kaavailemat leikkaukset iskevät voimalla perussuomalaisten kannattajakuntaan.
Lisäksi puheenjohtaja Timo Soini on kadonnut. Hän kiertää ulkoministerinä maailmaa eikä pysty siinä ohessa johtamaan puoluettaan.
Huomioitava on myös keskustan lasku, vaikka kannatus on vielä yli vaalitason.
Junavuoroleikkaukset, lomitussäästöt ja muut leikkaukset sekä epävarma politiikka nakertavat myös keskustaväen luottamusta.
Työttömille on Lindströmin mukaan tulossa sekä kannustusta että keppiä. Leikkauspöydälle joutuu muun muassa ansiosidonnainen työttömyysturva, mistä työministeri arvioi nousevan mekkala ja sillä voi olla kohtalokas vaikutus persujen ja keskustan kannatukseen.
Hallitus on yhtä heikko kuin sen heikoin...lenkki,persut.
Kyllä tässä on ihan muilla kuin keskustalaisilla syytä huoleen :) Eiks jeh?
On vain kärjessä nytkin, vaikka demari media on tehnyt myyräntyöta tosissaan, katsotaan nyt kun saadaan muiltakin luvut pöytään, ei kannata säikähtää vaikka olisi kuinka laskenut, kuka haluaa Rinnettä hallitukseen, ei kukaan.
Ei kukaan täyspäinen halua Sipilääkään ei stupidoa eikä myöskään Soinia.Hullut ne on sinne äänestäneet.
Meitä on paljon hulluja jotka haluamme Sipilän, vähemmistö haluaa Rinteen änkyttämään. yäk