Kertooko se että on syrjäytynyt.

Kkkoookirjain

Kertooko se että on syrjäytynyt jos on palstoilla 4-6tuntia päivästä ja on työtön? En myöskään ole kyennyt hakemaan töitä. Miksi yhteiskunta on vienyt minut tälläiseen tilanteeseen ja mikä on yhteiskunta? En ole elännyt ikinä aidossa yhteiskunnassa suomessa. Syrjitymistä on paljon ollut minun elämässä. Suomen rakenne ja ihmisten rakenne suomen yjteiskuntaa kohtaan on myös todella epärakentava. Epärakentava on stalkkaus ja mielipiteiden vastustaminen omilla vaikutuksilla millä ei vaikuta positiivisesti kaikkien taholta.

5

408

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahistaa

      Jokaiselle pitäisi osoittaa ja luoda työpaikka yksilön vahvuuksista aloittaen. pitäisi saada tehdä työtä mikä itselle tuntuu oikealta.kaikki " sotku" yhteiskunnassa johtuu siitä että monenkin on pakko tehdä jotain työtä vain siksi että itsensä elättää ( ehkä perhettäkin)ja pakkopullatyö alkaa muuttua vastenmieliseksi. tulee sairastumista ja muoti-ilmiö on että masennukseen ja ahdistukseen haetaan sairaslomaa ja turhia psyykelääkkeitä jotta jaksetaan työssä ja sitten taas turhista lääkkeensyömisistä sairastuu lisää ja haetaan taas uupumukseen toista sairaslomaa ...kierre jatkuu ja sitten vaan sinnitellään päivästä ja vuodesta toiseen tai tehdään itsari kun ei hotsita ja jaksa.

      • Anonyymi

        Yksi asia mitä DDR:ssä ihailin oii heidän sanonta "Jeder hat seinen platz " eli jokaisella on paikkansa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi asia mitä DDR:ssä ihailin oii heidän sanonta "Jeder hat seinen platz " eli jokaisella on paikkansa

        copilotti selvensi myös tätä lausumaa

        "Jos tarkoitat lausetta DDR:n historiallisessa kontekstissa, se voisi symboloida aikakauden ideologiaa: DDR propagoi virallisesti tasa-arvoa ja solidaarisuutta. "Jokaisella on paikkansa" voisi ilmaista ajatuksen, että jokaisella oli rooli sosialistisessa yhteiskunnassa – olipa kyseessä sitten työntekijä, toveri tai kansalainen. Mutta todellisuudessa DDR:lle olivat vahvasti ominaisia kontrolli, rajoitukset ja ideologinen mukautuminen. "Paikkaa" ei usein valittu vapaasti, vaan se määrättiin."


    • Anonyymi

      Kyllä se syy työkyvyttömyyteen ja työhaluttomuuteen löytyy peilistä.

    • Anonyymi

      Onko aloittaja elänyt koko elämänsä jossakin rinnakkaistodellisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2299
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1895
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      66
      1586
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1427
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      111
      1299
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1190
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1040
    Aihe