Tulemalla laittomasti maahan ja toteamalla taikasanan asylum saa siis välittömästi käsittelyn ajaksi:
-ruokinnan 12,50€/ vrk
-majoituksen 43€/vrk
-terveyspalvelu, hammashuollon (hinta riippuu tilanteesta, esim tuberkuloosipotilaalle hoidon hinta n 147 000€)
-taskurahaa vajaa 300€/kk
-ilmaisia taksimatkoja ja muita kuljetuspalveluita
-ilmainen kielikurssi
-ilmaisia liikuntaharrastuksia ja muuta harrastetoimintaa integroinnin nimissä
Ja tämä kaikki siis puhtaasti siltä pohjalta että on maahan tunkeutunut ja saanut rykäistyä sanan asylum ulos. Kunnollinen rahalla heitteleminen alkaakin sitten vasta kun turvapaikka myönnetään, nykyisen käytännön mukaan nimittäin mukana saa raijata Suomeen sukulaiset, joille ei ole mahdollisesti mitään sukua. Ja me maksamme. Kiitos Astrid, SSS ja muut Suomen upottaneet. Aika nostaa kytkintä tästä kulttuurihelvetistä.
-Veijola
-ruokinnan 12,50€/ vrk
-majoituksen 43€/vrk
-terveyspalvelu, hammashuollon (hinta riippuu tilanteesta, esim tuberkuloosipotilaalle hoidon hinta n 147 000€)
-taskurahaa vajaa 300€/kk
-ilmaisia taksimatkoja ja muita kuljetuspalveluita
-ilmainen kielikurssi
-ilmaisia liikuntaharrastuksia ja muuta harrastetoimintaa integroinnin nimissä
Ja tämä kaikki siis puhtaasti siltä pohjalta että on maahan tunkeutunut ja saanut rykäistyä sanan asylum ulos. Kunnollinen rahalla heitteleminen alkaakin sitten vasta kun turvapaikka myönnetään, nykyisen käytännön mukaan nimittäin mukana saa raijata Suomeen sukulaiset, joille ei ole mahdollisesti mitään sukua. Ja me maksamme. Kiitos Astrid, SSS ja muut Suomen upottaneet. Aika nostaa kytkintä tästä kulttuurihelvetistä.
-Veijola
Vastaukset 33
Vanhimmat
Laittakaa raja kiinni ja määritelkää koko Somalia ja Irak turvallisiksi lähtömaiksi. Estäkää turvapaikanhaku maahan tunkeutujilta. Tai tehkää vitun hallitus edes jotain! Persut nykyään saatanan iso vitsi! Muka puolustaa Suomen oikeuksia, mutta tulos on nolla! Ihan oikein että Persujen kannatus vapaapudotuksessa. EU palautusmekanismista huudellaan, mutta ei se tee mitään eroa. Jos mekanismi auttaa arvioidun 4000 karkottamiseen Suomesta ei se auta mitään kuukauden säteellä. Viikossa on tullut sama määrä rajan yli. Ja tuplaten sama määrä tulee perheenyhdistämisinä. Helkkarin tunarit, kiitos 2015-2015.
Just näin, hienoa suomi...
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13871409/lue-tama-kustannustietoa
Tossa kiteytettynä jatkokustannukset kun pääsee 3 vuotisohkelman piiriin, josta valtaosa jää elinkautisen piiriin ( elinkautinen tuottamaton kuluerä yhteiskunnalle entiseltä nimeltään Suomi).
Näin se menee, ja soini, sipi ja stuppikulli toteuttaa EK haluamaa politiikkaa.Eli halpatyövoima sisään ja SAK alas.
Ketä tästä touhusta oikeesti hyötyy? Onkohan ees olemassa rajaa sille paljonko veron maksajienrahaa voidaan syytää elintasopakolaisten elämän maksamiseen?
Auttajat hyötyvät, eivät tosin ymmärrä että apuresursointi velalla, jolla heidän palkka maksetaan, on pois Suomen kehittämisestä. Itsekkäitä, oman apu-autan-hädässä ideologiansa uhreja, oman työnsä ja statuksensa vaalijoita.
Tämä miksi näin on, johtuu käsittämättömän monimutkaisista ( siis nk. Ylisuvaitsevaisen maailmanfilosofian kannattajalle käsittämätöntä, ei realistille) aivopesun ideologeista, jossa tälläinen henkilö ei enää kykene usvansa takaa näkemään inhorealistista tilaa johon omalla toiminnallaan kokonaisuutta vie.
Lisäksi auttajien joukkoon toki soluttautuu häikäilemättömiä opportunisteja ja esim. yrityksiä joiden auttamismotiivit on tuottaa omistajillee voittoa, käyttäen hyväksi pakolaisia rahastaessaan valtiolta korvaukset.
Kun kenkä on saatu ovenväliin, peli on isännän osalta pelattu. On oikeus pyytää poistumaan. Pakko ei kuitenkaan ole lähteä. Isännällä on velvollisuus ruokkia, opettaa ja hoivata. Vuosien taistelu on edessä ennenkuin kutsumaton vieras saadaan poistettua.
Valtio maksaa kolmevuotta pakolaisen kulut. Entä sitten, kuka maksaa täysivaltaiseksi kansalaiseksi muuttuneen luku, kirjoitus ja kielitaidottoman kunniakansalaisen toimeentulon?
Sama valtio sosiaalisilla tulonsiirroilla.
Jopa valtaosa työllistyvistä pakolaisista ( joita korostettakoon on vähän), tarvitset pienen palkkansa lisäksi tulonsiirtoja ( esim. Asumistukea jne). Tämä siksi että työt ovat esim. Pätkätöitä, jotka yhteiskunta järjestää velalla ja niiden ansiotaso ei riitä kattamaan kikuja.
Vain murto-osa pakolaisista työllistyy vapailla työmarkkinoilla ns. kovan rahan töihin, eli ei julkiselle sektorille vaan Valtiolle lisäeuroja tuottavaan toimintaan jossa riittävä tulotaso.
Tätä touhua on turha edes yrittää rationalisoida, tyhmiä päätöksiä ja totaalista hallituksen heikkoutta. Onneksi Merkel ei saanut rauhan Nobeliaan. Myi Europpan itsenäisyyden Nobelista jota ei saanut. Täysi pelle...
No tämän näkee, Saksan kansa nousemassa kapinaan. Samalla yritetään varjoissa ajaa läpi TTIP hanketta. Eurooppa on menetetty. Aloittakaamme uusi elämä toisaalla.
Saksassa ennätyssuuri mielenosoitus TTIPtä vastaan, hyvä saksalaiset!!!!
Onhan se aina «lottovoitto» kun pääsee suomeen «sosiaalisyöpäläiseksi» vetelehtimään,mölisemään kerrostaloissakin yökausiksi,siitä on kokemusta. Ja sosiaalitukia huijaamaan spr:än suosiollisella avustuksella,ja rikoksia tekemään,varkauksia,ryöstöjä,pahoinpitelyjä,ja raiskauksia ja jopa henkirikoksia ja ihan veronmaksajien rahoilla ja jopa yhteiskunnan ja lainvalvojien suojeluksessa. Ei ole niitä oulun raiskaajiakaan saatu muka kiinni.ovat näköjään yhteiskunnan suojeluksessa.kyllä olisi syytä ottaa kuolemantuomio käyttöön rikollisille.
Suomi on maahantunkeutujalle seitsemän oikein, suomalaiselle maksajalle nolla päänumeroa ja yhden lisänumeron osuma.
Ei riitä mun taidot kuvailemaan missä kusessa uidaan, kiitos hallitus, mainiota duunia.
Mistä Oulun raiskaajista puhut? niistäkö jotka osoittautuivat suomalaisiksi? Vai niistä joita ei koskaan ollutkaan?
Tuohon aloittaja TK_Veijolan hyvään ja asialliseen kirjoitukseen voi lisätä vielä sen, mikä nyt on muodissa. Jos maahan tulleella turvapaikanhakijalla on huonot hampaat, niin hän pääsee jonojen ohitse hammaslääkäriin. Hampaat paikataan ja remontoidaan, tietysti ilmaiseksi.
Hammaslääkäriin menemisellä on hyviä ominaisuuksi pakolaisen maassaolon suhteen.
Jos karkotetaan, niin ehjät hampaat jäävät suuhun ja jos hoito on kesken, niin sen aikana ei karkotuspäätöstä voi laittaa täytäntöön.
Kymmenkunta hoitokertaa reilun kuukauden välein, niin taas sai vuoden lökötellä Suomessa veronmaksajien piikkiin.
Osaisiko kukaan kertoa, mikä on mitoitus sille kuinka monta pakolaista tietyn kokoiseen asntolaan saa sijoittaa? Onko olemassa valtiolta joku ohje määräys kuinka monta neliötä per pakolaisen asutolassa pitää olla?
Tämä olisi oleellisen tärkeä tieto, jotta voisi laskeskella kuinka paljon pakolaiskeskusten ylläpitäjät pystyvät tekemään voittoa. Minä vahvasti epäilen että ne tekevät ruhtinaallista voittoa.
43e/vrk/pakolainen majoituksesta. Tekee 1300e/kk/pakolainen. Jos tilaa olisi esim. 10 neliötä, (joka on mielestäni jo ruhtinallisesti, voi olla jopa selvästi vähemmän pakolaista kohti), niin 100:sta neliöstä, jolla asuu 10 pakolaista, valtio maksaisi 13 000e/kk!!! Ihan järjetön summa.
Kuka tahansa jolla on 100 Neliön kämppä vuokraisi se tuolla summalla, 13 000e/kk, valtion kautta pakolaisille asumukseksi, ja vuokraisi toisen kämpän itselleen vapailta vuokra-asuntomarkkinoilta tai muuttaisi vaikka hotelliin asumaan.
Ja elelisi herroiksi valtion laskuun, ja laulelisi "rikas mies jos oisin..." - miten niin OISIN - mähän olen jo, tai ainakin ihan kohta!
Toi pakolaisten asuttaminen on niin hyvä bisness että kaupunkien pitäsi oitse parustaa pakolaiskeksuksia, mutta ei ne tajua, ne vaan ajattelee että ei ole kunnalla kaulugilla varaa, ei oo rahaa.
Juma tsukka kunnat saa nyt lainaa matalalla korolla, investoikaa pakolaiskeskuksiin, jos ei muuta nin moduuliasuntokyliä pystyyn. Varmasti löytyy tyhjiä tilojakin kunnilta, saakeli löytyyhän niintä koko ajan yksityisillekin toimijhoille, että voivat asuntolaa suurella voitolla pyörittää.
Miksi kunnallisia rakennuksia annetaan halvalla yksityisten loisten käyttöön pakolaisten asuttamiseen - uskovaitsen yhteisöjen/toimijoiden firmat ahneita kiskureita pahimmasta päästä.
Pörssiyhtiö Pihlajalinnakin lähti mukaan tähän tuottoisaan bisnekseen. Ei pörssiyhtiö voi lähteä mihinkään bisnekseen josta se ei ainakin usko tekevänsä voittoa. Voiton teko on se tärkein tehtiävä, ja johto on vastuussa omistajille, jotka osinkojaan odottavat suu kuolaa valuen.
VArmasti on nuo moduuliasunnotkin kannatavaa bisnestä. Luona Oy, entinen Barona hoiva, ja sen omistaja Markus Oksa , lestadiolainen, ja hallituksen pj. Paavo Voutilainen, pappiskoulutettu Hgin sosiaalipomo, eivät lähde lähimmäisen rakkaudesta auttamaan hädänalaisia, ainoastaa jos sillä pystyy tekemään reilusti voittoa, rahaa.
Luona on haalinut poliitikkojakin hallitukseensa, Iivari sd ja "kansan"edustaja Lauslahti kok. Ja hyvin toimii bisnes poliitikkojen yhteiskuntasuhteilla, eli suhteilla päättäjiin, poliittisiin ja virkamiehiin! Pakolaiskeskussopimuksia jo kymmenkunta, luokaa 2000 asukasta, laskutusta liikevaihtoa varmistettu muutamissa viikoissa jo 30Me, ja uskallan väittää että miljoonavoitot tulossa, onnistuvatko ne kirjanpitotempuilla, laillisilla tai muilla, kätkemään - jää nähtäväksi.
Ja kuinka paljon lisää sopimuksia valtion kanssa pakolaisten asuttamiseksi Luona tulee vielä saamaan. 100Me:n liikevaito ja 10Me:n voitto? Vai vieläkin enemmän?
Olisi kiva tietää paljonko Luona maksaa palkkiota hallituksensa pj:lle ja jäsenille?
Jos suomalaisille kuuluisi samat oikeudet niin minäkin hyppäisin rajan yli ja huutaisin asylum! Perkele jotain tasa-arvoa nyt tähän, ei voi olla niin että laittomasti maahan tunkeutuva menee tärkeysasteikolla kansalaisten ohi!
Pieni kustannus siitä että Suomi pelastaa maineensa. Tarpeeksi iso kolhu oli jo ajattelmaton yhteistyö natsien kanssa toisessa maailmansodassa.
Kävin huutamassa poliisiasemalla asylumia. Silti en saanut ilmaisia safkoja. Syytän syrjinnästä.
Ruotsissahan näitä loisia on laitettu jos jonnekkin lomakylään ja keskukseen. Lankkia naamaan vaan ja lepolomalle ruotsiin. Syö, paskoo ja lepäilee tre kronorin piikkiin, paluumatkakin ihan ilmainen
Asylum! Asylum! Asylum!
Noniin maksakaa elämäni. Haluan vitusti rahaa (se luvattu 2500€/kk netto) ja että valtio maksaa mun kämpän, ja auttaa mua tuomaan 15 ihmistä Suomeen joita väitän perheekseni. Lisäksi vaadin valtiolta rahaa uskonnollisen yhteisön perustamiseen ja antakaa vielä täysi immuniteetti rikosoikeudelliselta vastuulta. Kiitos. Jos ette anna niin OIVOIOVOIJ
-Nyt muutan tämän 32-vuotiaan Irakilaisen sotarikoksista tuomitun sosiaalitukipakolaisen
*Heittää liinan miehen yli
-ASYLUM!
*Vetää liinan pois
-Katsokaa kuinka alta paljastuu 16-vuotias syyrialainen sotalapsi
Hallitus taputtaa käsiään villisti yhteen ja YLEn johto nyökkäilee vieressä.
Kaikkien aikojen taikatempun tekee yle, joka hukkaa kansalta perityt miljardit kansan kusettamiseen.
Naurahdin :D
Summat nyt vähän heittää, turvapaikanhakijat saa reilu 300 euroa kuussa.
Vähän heittää? Tuo on sillä aikaa kun on laiton maahantunkeutuja, tuon lisäksi maksetaan safkat, terveyspalvelut, asunto ja harrastukset. Kun pääsee virallisesti pakoloiseksi tonneja isketään käteen. Tässä suhteessa Suomi on Euroopan löyhin maa.
Ihmeiden aika ei ole ohi. Orpo myönsi että suurin osa on elintasotunkeutujia. Mitään ei asialle silti aio tehdä. Kunnon maanpetturi.
Ilon päivä, vaikutus tälle on mikä? Vastaus: Mikään ei muutu. Ketään ei karkoteta. Rajatarkastuksia ei aloiteta. Rikokset piilotetaan. Kansa maksaa koko hoidon.
Mistä hyvästä vielä maksetaan, en ymmärrä, kun on ilmainen asunto, ruoka ja mitä
vielä lienee. Minäkin haluan samat edut. Kiitos.
Suomi ottaa vastaan Norjan pikakarkoittamat rikolliset. Miten vitussa tässä tilanteessa voi enää voittaa Stubb? Onko voitto ironinen termi raiskaustilastojen nousemisesta pystyyn? Vai siitä että terveyspalvelut suomalaisille kallistuvat 33% samalla kun rikollisille maahantunkeutujille ne ovat ilmaiset? Vai onko unelmaa se että ensivuoden maahantunkeutuja budjetti on 1,8 miljardia euroa? Juuri kun heikko-osaisimmilta leikattiin kivuliaasti 450 miljoonaa, tarvitaan lisäleikkauksia vielä yli miljardi!
Tulevat sukupolvet tulevat kuulemaan tarinoita siitä miten Suomi tuhottiin vuodessa... Niiden kertominen tulee tosin olemaan rikollista. Rasismi on nykyään vakavampi rikos kuin törkeä joukkoraiskaus.