MONIKULTTUURISUUS ON SUUNNATON RIKKAUS - EI UHKA

Kestävyysvaje on korjattavissa maahanmuuton avulla ja maahanmuuttajat luovat uusia työpaikkoja sekä tervehdyttävät työmarkkinoita.
30166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Auta pakolaisia tee päivän hyvä työ joka päivä.

Äänestä
  • Stubb on nähtävästi jättänyt Twitterin,ja tehnyt tänne aloituksen Orpon kannustamana

    Äänestä

  • Saamme Suomeen entrepenöörejä. Jo aikanaan Finlayson katsoi miten Brittien saarilla vaatetehtaat nousivat ja tuottivat omaisuuksia. Hän tuli Suomeen ja monisti idean. Finlayson tuotti Suomeen vaurautta ja rikkautta,. Näin toimi myös herra Gutzeit, Scherlaccius ja moni muukin entrepenööri. Suomi hyötyi.

    Tänä päivänä me rikastumme, kun nuoret yrittäjät tulvivat maahamme. He ovat moniammatillisia osaajia. Koneinsinöörejä Somaliasta ( paperit tosin jäi Somaliaan) He ovat nähneet kuinka kaikki on kehittynyt Somaliassa ja nyt he monistavat osaamisensa Suomessa ja tuovat rikkautta ja vaurautta ennen kaikkea Tapanilaan ja muihin Helsingin osiin. Ja Suomi rikastuu..

    Äänestä

Niinpä niin. Suunnaton rikkaus, kun pysyy hallittuna. Sotien ja muiden ongelmien aiheuttama sekä sota- että elinkeinopakolaisuus eivät ole vuosikymmeniin rikkaus, koska tulo tapahtuu kuten sopulilaumana, vailla järkeä.
Kun maahanmuuttajia tulee tasaiseen tahtiin töitä hakemaan, ja ajatuksena asettua kohdemaahan pysyvästi, onnistumisprosentti on isompi kuin päättömässä läpijuoksussa.
Ne tahot jotka nyt ihannoivat läpijuoksua, eivät ajattele nenäänsä pidemmälle. Tulevaisuus tulee olemaan kaikille vaikea. Tyytymättömyys lisääntyy, myös läpijuoksijoiden keskuudessa, jotka tulivat helpon rahan perässä.
Heillä ei ole moneen vuoteen sitä ymmärrystä, että helppoa rahaa ei alaluokalle koskaan ole.
Se ymmärrys tulee vasta seuraavilla sukupolvilla, jos silloinkaan.

Äänestä

Lisää auttavia käsiä tarvitaan vastaanottokeskuksissa kaikki vastuulliset Suomalaiset mukaan auttamaan, kiitolliset autettavat on paras palkinto mitä voi saada.

Äänestä
  • Ei tulisi mieleenkään.

    Äänestä

Paljonko menee rahaa kuukaudessa yhden pakolaisen KAIKKIIN KULUIHIN? Sillä rahalla voisi palkata suomalaisia työttömiä vaikka lisätyövoimaksi sellaisille aloille joissa raadetaan jaksamisen rajoilla. Ei tarvitse edes olla uusi työpaikka vaan jo työssäoleville avuksi. Monissa paikoissa joutuu ihminen tekemään työtä sen mitä ennen teki 2 ihmistä. Ei varmasti tule maksamaan yhtä paljon kun näiden turvapaikkaturistien elättäminen, tai sitten näiden jotka ovat luku-ja kirjoittamistaidottomia aikuisia lapsia. Heistä ei tule koskaan olemaan Suomelle muuta kun kuluja, puhukoot hyysärit mitä hyvänsä.

Äänestä
  • Kantasuomalaiset pitkäaikaistyöttömät ovat laiskoja vetelyksiä ei niitä kannata palkata mihinkään, mamut on reippaita ja työhaluisia ja mamujen joukosta löytyy monen alan ammattilaisia.

    Äänestä

  • Kokemusta-löytyy kirjoitti:

    Kantasuomalaiset pitkäaikaistyöttömät ovat laiskoja vetelyksiä ei niitä kannata palkata mihinkään, mamut on reippaita ja työhaluisia ja mamujen joukosta löytyy monen alan ammattilaisia.

    Siksikö esim. somalien työttömyyslukemat pysyvät vuosi toisensa jälkeen 80% yläpuolella.

    Äänestä

Kerrohan meille miksi tänne ostetaan villiapinoita somaliasta ja irakista?
Siis Suomeen eikä tänne Thaimaahan.

Äänestä

Miksei naisasialiike vaadi sukupuolikiintiöitä pakolaisille?
Vähintään puolet oltava naisia!
Vai eikö naiset oikein iske?

Äänestä

Kun jokainen näyttäisi kaikissa tilanteissa noille että ei hyväksy heitä ja kohtelee heitä kylmästi, alkaa kotimaa kiinnostamaan.

Äänestä

Lapseni sanoi kiusaavansa noita koulussa, myhäilen.

Äänestä
  • Myhäile vielä senkin jälkeen kun saavat turpaansa, aivan taatusti aiheesta.

    Äänestä

Noin sanoo just irakilainen apina

Äänestä

Jotenkin perverssi ilmaisu tuo suvakkivajakkien "SUUNNATON RIKKAUS".
Siis rikkautta ilman suuntaa, eh?
Sitähän se karvakultamunittaminen kyllä tietysti kieltämättä hyvinkin on.

Äänestä

Irakilaiset kuranaamat pois suomesta

Äänestä

Kun tulee paljon maahanmuuttajia, otetaan parhaat töihin. ja ne jotka ei sopeudu saa lähteä takaisin. Samat ongelmat ollut suomen kaupungeissa aikaisemmin maaltamuuttajien kanssa. Osa sopeutu, mutta suurin osa ryyppää kaupunkilaisten rahoilla. Eli palautuksia pitää tehdä oli se lähtöpaikka kumpi tahansa.

Äänestä

Aloittaja on EK:n miehiä. Tarkoitushan on todellakin luoda Suomeen halpatyövoimamarkkinat. Ja sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Kuranaamat pois suomesta

Äänestä

Nykyaika ja kivikausi ei sovi yhteen.

Äänestä

jos hyvin kouluttautunut sattuu oleen ei kai se tuu ensin leikkiin pakolaista ja kertoon et ma olla laakari insinoori it guru . nehän saa hommia ympärimaailmaa jos viittii tehdä esim terv kes lekurit ym .täyttä potaskaa niiden jutut .

Äänestä

ja saisi vielä 100 kertaa enemmän palkkaa muualla ku suomessa.

Äänestä

Potki pakolaista

Äänestä

2015 Juha Sipilä haavemaa

Äänestä

Nykyiset maahanmuuttajat kyllä hyvin vähän työpaikkoja tuovat, ravintolat, pizzapaikat ja parturit hyvin vähän työllistävät. Sitäpaitsi tilastojen mukaan suuri osa maahanmuuttajista elää sosiaalitukien varassa.

Kyllä maahanmuuttajat kuluttavat suurelta osin Suomen hyvinvointia, hyvin vähän tuottavat. Jos maahanmuuttajista olisi ollut hyötyä, se näkyisin Suomen tilassa, Käyrä on laskeva kaikessa, paitsi sosiaalikulut ovat viime vuosikymmenenä nousseet kovasti.

Äänestä

Maahanmuuttajat rulez! Tunnen monta afrikkalaista miestä ja ovat 10 kertaa fiksumpia ja ihanampia kuin kantasuomalaiset ukkelit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UuttaSuuntaa kirjoitti:

Kestävyysvaje on korjattavissa maahanmuuton avulla ja maahanmuuttajat luovat uusia työpaikkoja sekä tervehdyttävät työmarkkinoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu