http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100820492044_uu.shtml
"Mustissa "S.O.D"-logolla varustetuissa takeissa partioivaan ryhmään kuuluu Rannan mukaan maanlaajuisesti satoja jäseniä. Joukkiossa on "kaikenlaisia ihmisiä", kuten perheenisiä ja -äitejä, työssäkäyviä ja työttömiä. Kuvituskuva. (MOSTPHOTOS)
Omien sanojensa mukaan ryhmä on perustettu ihmisten turvallisuuden tunnetta parantamaan. Syy ryhmän perustamiselle oli jäsenen mukaan pelko ja huoli.
- Havahduimme tilanteeseen, jossa useat eri kulttuurit kohtasivat. Se aiheutti yhteisössä muun muassa pelkoa ja huolta omista. Aloimme kerätä porukkaa. Suurin aihe oli, kun saimme tietoa Facebookin kautta, kuinka uudet turvapaikanhakijat norkoilivat peruskoulujen porteilla ja pihoilla kuvaten nuoria tyttöjä. Perheellisinä tajusimme, että tilanteeseen tulee tarttua ennen kuin on liian myöhäistä. Tavoitteenamme on, että toimintamme loisi korkeamman kynnyksen rikoksille ja raiskauksille etnisestä taustasta riippumatta, kertoo Mika Ranta Pohjolan Sanomille.
Mustissa "S.O.D"-logolla varustetuissa takeissa partioivaan ryhmään kuuluu Rannan mukaan maanlaajuisesti satoja jäseniä. Joukkiossa on "kaikenlaisia ihmisiä", kuten perheenisiä ja -äitejä, työssäkäyviä ja työttömiä.
- Suojelemme (kulkijoita) uhkaavilta tilanteilta. Suomalaisiltakin, jos he ovat uhkaavia. Tuomme kaduille turvallisuutta kulkea vaikka myöhemmälläkin, Ranta kertoo ryhmän toimintaperiaatteista.
- Jos tällainen partio näkee tai havaitsee laitonta toimintaa, näen että heidän tehtävänsä on silloin olla poliisin silmät ja korvat. Heidän tulee tiedottaa tapahtumista hätäkeskukseen, joka ilmoittaa asiasta poliisille, Koskela ohjeistaa partiointiin osallistuvia.
Soldiers of Odin ei suinkaan ole ensimmäinen laatuaan. Heinäkuussa kansallissosialistisena tunnettu Suomen Vastarintaliike perusti katupartion Ouluun.
- Ilmeisesti toiminta on kuihtunut, uskon että lehtiuutisointi vaikutti siihen. Poliisi ei suosittele yleisesti tällaista toimintaa. Järjestyksen valvonta on poliisin tehtävä, sanoo ylikomisario Jyrki Pelkonen Pohjolan Sanomille.
Lähde: Pohjolan Sanomat
TIIA-MARIA TAPONEN
[email protected]"
Kemin malli on varmaan aiheellista ottaa käyttöön koko maassa !
Late Lapista. SSSS Ry!
SIVIILI SOTAJOUKOT KADUILLE KEMISSÄ !
17
114
Vastaukset 17
- SPRn_Kultamunasapluuna
"Soldiers of Odin ei suinkaan ole ensimmäinen laatuaan. Heinäkuussa kansallissosialistisena tunnettu Suomen Vastarintaliike perusti katupartion Ouluun."
YES, YES, YES!!!
Suomella on viellä toivoa ensi keväänä selviytyä kultamunamaahantunkeutujien SPR:n suosiollisella avustuksella aiheuttamasta raiskausaallosta.
Kerran viellä YES!- IKLJEES
Suojeluskunta aate on otettava jälleen käyttöön ja nuoriso harjoittelemaan urheilukentille aseotteita!
- mopon_kyttääjiä
Kansa EI LUOTA POLIISIIN !!! poliisi täysin kädetön "turviksien" suhteen ja jotenkin tuntuu että "supokin " on ihan pihalla !!!!
Suomen poliisi, tulli ja rajavartiosto toimivat pelkkinä tervetulotoivottajina mutiaisille Torniossakin ! Virkavaltaa on rahjattu vahtimaan rajaa koko Suomesta, mutta jokainen kamelin taluttaja saa vapaasti lampsia rajan yli, ja virkavalta järjestää jopa bussi kuljetuksen hyökkääville Isis joukoille !
Late Lapista. SSSS Ry!- huonoaTietää
Lähitulevaisuudessa nähdään mihin meininki johtaa!
- antakaakrapulakaljaa
Armeijan varusmiehetkin on komennettu rajalle laukkujen ja laatikoiden kantajiksi kyllä on nöyryyttävää.
- EiHyvääPäivääSentään
Jos noin todellakin on niin ei voi muuta sanoa kuin HUH, HUH!!!
EiHyvääPäivääSentään kirjoitti:
Jos noin todellakin on niin ei voi muuta sanoa kuin HUH, HUH!!!
Jokainen voi itse todeta Tornion menon, käväisemällä iltapäivisin kaupungissa, vaikkapa Kranninkadun päässä!
Late Lapista. SSSS Ry!
- öglööööööpphhh
LateeEEE! Pyri kansanedustuslaitokseen. Baanalla räyhääminen ei paranna valtakunnan tilaa yhtään pätkää!
- arkadianmäelle
Niin just! Baanalla huutaminen ei paranna kuin korkeintaan omaa mieltä!
Toimin yli 30 vuotta työkoneiden korjaajana ja huoltomiehenä, 90 luvun lopulla sain polttoaineista, öljyistä ja liuottimista pahan ihottuman käsiini ja jouduin vaihtamaan ammattia !
Poliittinen peli on niin paskaista jotta saisin siitä varmaan kokovartaloihottuman, siksi en pyynnöistä huolimatta ole liittynyt mihinkään poliittiseen konklaaviin, vaan toimin sitoutumattomana oppositisossa!
Lähettelen silti tasaisin väliajoin kommenttejani ja vittuilujani eduskuntaan ja hallitukselle ! Tehkääpäs tekin samoin !
Late Lapista. SSSS Ry!- koneyrittäjä
Aina kun "korjasit" saimme viedä laitteen oikeaan korjaamoon, perkele Late.
- öglööööööpphhh
Late_Lapista1 kirjoitti:
Toimin yli 30 vuotta työkoneiden korjaajana ja huoltomiehenä, 90 luvun lopulla sain polttoaineista, öljyistä ja liuottimista pahan ihottuman käsiini ja jouduin vaihtamaan ammattia !
Poliittinen peli on niin paskaista jotta saisin siitä varmaan kokovartaloihottuman, siksi en pyynnöistä huolimatta ole liittynyt mihinkään poliittiseen konklaaviin, vaan toimin sitoutumattomana oppositisossa!
Lähettelen silti tasaisin väliajoin kommenttejani ja vittuilujani eduskuntaan ja hallitukselle ! Tehkääpäs tekin samoin !
Late Lapista. SSSS Ry!Näin. Selityksiä löytyy.
Ei sitä poliittista peliä puhtaammaksi baanalta käsin tai e-mailitse muuteta. Tsysteemejä muutetaan vain sisältä, ei ulkoa.
Late, mä luulin että sä oot ÄIJÄ... öglööööööpphhh kirjoitti:
Näin. Selityksiä löytyy.
Ei sitä poliittista peliä puhtaammaksi baanalta käsin tai e-mailitse muuteta. Tsysteemejä muutetaan vain sisältä, ei ulkoa.
Late, mä luulin että sä oot ÄIJÄ...Suomen pieleen mennyttä politiikkaa ei korjata konetuliaseita miedommilla mausteilla ! PISTE !
Puolueiden johdot ensinnä matalaksi !
Late Lapista. SSSS Ry!
- EläköönLappiin
HYVÄÄ KANSALAIS TOIMINTAA !
- Hallaahon-äänestäjä7
Tätä Hesari ei mainosta
https://www.facebook.com/events/758346184271191/
Lauantaina 10.10.2015 Kello 15 järjestämme ensimmäisen mielenosoituksemme Helsingin Narinkkatorilla
Jotain rajaa – mielenosoitus, kunniavieraana eurokansanedustaja Jussi Halla-aho
Sen sijaan perussuomalaisten nälvintäorganisaatio Hesari antaa tukensa PS-johdon selitykselle
Perussuomalaisten historiallisen romahduksen syy tuskin on maahanmuutto Politiikka 8.10.2015 15:20
ON SELVÄÄ ETTÄ SAKSA JOUTUU PERUMAAN MAMUJEN IMEMISENSÄ EUROOPPAAN, silloin tulee kysymys, KUINKA PALJON SUOMI MENI OTTAMAAN PYSYVIÄ MAMUJA KUSTANNETTAVAKSEEN HYSTEERISSÄ PELOSSAAN, MAMUTHAN TULEVAT IRAKISTA, SOMALIASTA, SUDANISTA ... JA OVAT MIEHIÄ JA YLE NÄYTTÄÄ SYYRIALAISIA NAISIA JA LAPSIA
Saksassa maanantai-marssit (Dresden ...) Merkelin mamutuspolitiikkaa vastaan jatkuvat joka maanantai
http://zuerst.de/2015/10/05/pegida-dresden-5-oktober-2015-im-livestream/ Tästä tuli tapa itä-Saksassa, kun Honecker-kommunismi kaatui myös maanantaimarsseihin https://en.wikipedia.org/wiki/Monday_demonstrations_in_East_Germany
Soinihan kävi äsken David Cameronia tapaamassa, voisitteko ajatella seuraavaan malliin Suomessa otsikkoa Cameronin puheesta Manchesterissa
BRITANNIA VOITTOON KONSERVATIIVIEN AVULLA, EHDOTON EI TERRORISTISYMPATISOIJILLE DEMAREILLE
kun muistamme että ENGLANTI ON PARLAMENTAARISEN DEMOKRATIAN EHDOTON SYNNYINMAA,
jossa parlamentaarinen ilmaisu ja toiminta hallitaan erinomaisesti vanhasta muistista
David Cameron: A greater Britain with Conservatives, not with terrorist-sympathising Jeremy Corbyn- as it happened
http://www.telegraph.co.uk/news/politics/david-cameron/11916996/Highlights-of-David-Camerons-Conservative-Party-Conference-speech.html#ooid=FnMHkyeDp9NCmAhx9uCLvnKVbFYjEVbE
http://www.telegraph.co.uk/news/politics/david-cameron/11916178/david-cameron-speech-conservative-conference-live.html
Mikä muu kuin koalitio-hallitus vaimentaa PS:n puheet tylsiksi selittelyiksi ja teot linjattomiksi (vrt. demarien häviö), joita Stubb kehuu konstruktiivisiksi ja Sipilä ilmoittaa kaikesta sovitun Soinin kanssa luki hallitusohjelmassa mitä hyvänsä maahanmuutosta ja nahjusmainen Orpo jatkaa?
MONIKULTTUURISUUS JA RAJOJEN AVOIMUUS (SCHENGEN) TUHOAVAT SOSIAALITURVAN JA ELÄMISEN TASON PIENISSÄ VALTIOISSA, SUURI SAKSAN KANSA KESTÄÄ PITEMPÄÄN ja voi lähettää pakolaiset keskelle Eurooppaa, pieni Suomi ei. Miksei tämä ole selvä KAIKILLE PS-edustajille? - Hallaahon-äänestäjä7
PÄÄTTÄJÄT MAKAAVAT
KANSA NOUSEE
Pohjois-Vietnamin sotilasjohtaja Vo Ngyen Giap
JOKA LÖI KAHDEN ERI VALTION (Ranska, USA) imperialistiarmeijat
kirjoitti muistelmansa ja antoi sille nimeksi
KANSAN SOTA, KANSAN ARMEIJA
People's war, people's army
Suomessa kansa nousee nyt kun päättäjät ovat paskat housuissa nurkassa miettimässä EU-lakeja ja nuolevat globalisaatiokolonialistien SUOMEEN LÄHETTÄMIÄ MAMUJA
KUTSUKAAMME SOINI MIELENOSOITUKEEN LAUANTAINA KELLO 15 PUHUMAAN
Tätä Hesari ei mainosta, JOSTA NÄKEE, ETTÄ ASIA KOSKEE SUOMALAISIA https://www.facebook.com/events/758346184271191/
http://www.monikulttuuri.fi/
Vaatimuksemme päättäjille
•Vaadimme väliaikaista rajan sulkemista turvallisista maista (esim. Ruotsi) tuleville turvapaikanhakijoille kunnes nykyiset on käsitelty.
•Vaadimme hallitukselta tehokkaita toimia turvapaikkaturismin kitkemiseksi.
•Vaadimme, että vähäiset auttamisresurssimme kohdistetaan kustannustehokkaasti ja tulosvastuullisesti
Lauantaina 10.10.2015 Kello 15 järjestämme ensimmäisen mielenosoituksemme Helsingin Narinkkatorilla
Jotain rajaa – mielenosoitus, kunniavieraana eurokansanedustaja Jussi Halla-aho
////// HALLA-AHON JA MINISTERI MÄNTYLÄN UUSIN ESITELMÄ KUUNTELE //////
https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/2nddz1l2
– Eurooppaan tulee paljon syyrialaisia, mutta he eivät tule taistelukentiltä vaan pakolaisleireiltä Turkista, Jordaniasta ja Libanonista. Leireillä on miljoonia ihmisiä, mutta Eurooppa ei voi ottaa vastaan kaikkia halukkaita. Lisäksi Eurooppa haaskaa Halla-ahosta tulijoiden ylläpitämiseen ne resurssit, jotka voitaisiin sijoittaa leirien olosuhteiden kohentamiseen.
– Monet pakolaisleirit ovat todellisuudessa kaupunkeja, joissa olisi mahdollista elää verrattain normaalia elämää, jos infrastruktuuri saataisiin järjestykseen. Tämä voisi olla pakolaiskriisin ratkaisu ainakin keskipitkällä aikavälillä.
Pakolaiset palautettava leireihin. Halla-aho viittaa Oxfordin yliopiston kehityspolitiikan asiantuntija, professori Paul Collierin näkemykseen. Sen mukaan pakolaiset pitäisi palauttaa leireihin ja leirit saada elättämään itsensä. – Länsimaiset yritykset voisivat perustaa leireille esimerkiksi kevyttä teollisuutta ja tuotteita voisi viedä EU:n tullitta. Jos ihmisillä olisi töitä ja lapset pääsivät kouluun, niin heillä ei olisi tarvetta yrittää Eurooppaan, Halla-aho toteaa. Lisäksi kynnys palata takaisin Syyriaan olisi Halla-ahosta paljon matalampi kun konflikti jonain päivänä loppuu. – Tämä ratkaisu ei ole täydellinen, mutta parempi kuin nyt toteutettava politiikka. Suurin osa pakolaisista jää kurjiin oloihin leireille ja pieni osa päätyy syrjäytymään Euroopan kaupunkien lähiöihin. Olemme nähneet mitä siitä seuraa.
”Suomella ei ole varaa tällaiseen siirtolaisuuteen” Suomen osalta Halla-aho ei edes puhuisi pakolaiskriisistä. – Irakilaiset ja somalialaiset tulevat tänne paremman elämän toivossa. Tässä motiivissa ei ole sinänsä mitään väärää, mutta Suomella ei ole varaa tämmöiseen siirtolaisuuteen. Julkisuudessa on nähty optimistisia arvioita siitä, että miten tulijoilla on edullinen vaikutus kansantaloudelle, kulttuurille ja jopa suomalaisten geenipohjalle. – On sanottu, että on lottovoitto kun saadaan synnyttäjiä ja raavaita miehiä. Kaiken unelmoinnin keskellä olisi syytä ottaa silmä käteen ja katsella tosiasioita, Halla-aho herättelee.
Suurin osa ei työllisty. Suomella on 25 vuoden kokemus irakilaisista ja somalialaisista. Nämä ovat Halla-ahon mukaan kaksi heikoiten integroitunutta maahanmuuttajaryhmää. – Jos Suomi ei ole nousukausina pystynyt integroimaan työmarkkinoille paljon pienempää joukkoa, niin uskooko joku, että se onnistuu laman keskellä, pienemmillä resursseilla ja paljon suuremman joukon kanssa. Työluvan saamisen nopeuttamisella ei ole vaikutusta, jos töitä ei ole tarjolla ja suurin osa tulijoista ei työllisty vuosienkaan kuluessa.
Halla-ahon mielestä kansalaisten on yhä vaikeampaa hyväksyä saavutettujen etujen leikkauksia, palvelujen alasajoa, kohoavia maksuja, jos kaikki julkisen talouden saneerauksesta saatavat hyödyt uppoavat maahanmuuttajien elättämiseen. – Tulijoita odotetaan tälle vuodelle 50 000 ja ensi vuonna tulee lisää, jos mitään ei tehdä. Kustannukset juoksevat myös sen jälkeen kun hakemus on käsitelty, koska myönteisen päätöksen jälkeen suurin osa tulijoista pitää elättää loppuelämänsä ajan.
Tulijoilla vääristynyt kuva. Halla-aho pitää tulijoiden mielikuvaa Suomesta vääristyneenä, jolla saattaa olla vakavia seurauksia. – Meille tulee kymmeniä tuhansia nuoria miehiä. He ovat lukeneet, että täällä saa ilmaisen asunnon pääministeriltä ja hyvin palkatun leppoisan työn. Tänne päästyään he löytävät itsensä täyteen ahdetusta vastaanottokeskuksesta. Meillä on pian kaduilla paljon pettynyttä ja turhautunutta porukkaa, Halla-aho varoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466