Uusien autojen hinnat

Uusien autojen hinnat ovat nousseet kesän jälkeen 2-4000€. Miksi? Käykö autokauppa nyt niin hyvin? Onko autovero laskemassa? Minä ainakin siirrän auton hankintaa eteenpäin, saa nähdä halpenevatko. Voin kyllä ajella vanhoilla romuillakin. Romutuspalkkio vaan olisi kiinnostanut.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Autovero pitäisi laskea ensivuonna. Toki hyöty siitä tulee vaan lähinnä tehokkaille urheiluautoille. Saa nähdä rupeeko myös suomessa näkymään ferrarria ja porchea. Välillä niitä näkeekin, mutta aina ne on Estin ja ruotsin kilvissä . Tämä se lienee veronlaennuksen tarkoituskin, että luksus autoja rikaisteröitäisiin suomen kilpiin.

Äänestä
  • Taidat itse ajella Toyotalla? Ei ku aattelin vaa, noista kirjoitusvirheistä päätellen.

    Äänestä

  • suottaapiollakkii kirjoitti:

    Taidat itse ajella Toyotalla? Ei ku aattelin vaa, noista kirjoitusvirheistä päätellen.

    Väärin arvasit mulla on Ford Mondeo 1,8 vm 2004 sedan 200tkm ajettu.

    Äänestä

  • pieleenmeni kirjoitti:

    Väärin arvasit mulla on Ford Mondeo 1,8 vm 2004 sedan 200tkm ajettu.

    perkele, rahamies ite....

    Äänestä

Täysin "normipäivä".
Tänäkin vuonna, kuten aina ennenkin:
Autonvalmistajat tuottavat loppuvuodeksi "ennakkoon" seuraavan mallivuoden uutuudet. On luonnollista, että tilastollisesti autojen hinnat nousevat loppuvuodesta uusien mallien tullessa markkinoille. Ihan aina, niin tänäkin vuonna.
Ps. 2015 elo-syys-lokakuussa on jo saanut ostaa 2016 mallisen auton ja parhaat on jo ajelleet 2016 mallilla parikin kuukautta.
Totuushan on, että auton vuosimallin määrää valmistaja, ei liikenteeseen rekisteröintiajankohta tai valmistuskuukausi.

Äänestä
  • Huutaja tässä?


    Auton vuosimalli on rekisteröinti vuosi.
    Joka muuta uskoo kuuluu pölkkypää puolueeseen.

    Tarviiko huutaa lujempaa että menee perille.

    Äänestä

"Minä ainakin siirrän auton hankintaa eteenpäin, saa nähdä halpenevatko."
Eivät ole halpenemassa. Joitain yksittäisten mallien ja huonosti kauppaansa tekevien merkkien "ensi vuonna ylivuotiset" mallit tulevat marras-joulukuussa taas erikoishinnoitelluiksi, kuten aina ennenkin.

"Voin kyllä ajella vanhoilla romuillakin."
Totta; kuten tähänkin asti olet tehnyt ja "ikuisena suunnittelija-pähkäilijä-arpojana" tulet ajamaan lopunkin elämääsi.

"Romutuspalkkio vaan olisi kiinnostanut."
Aivan. Ja kohta myöhästyt siitäkin, olethan ikuinen suunnittelija ja varot tekemästä mitään järkevääkään päätöstä itsenäisesti.

Äänestä

Nimimerkki "pieleenmeni " autoilee järkiautolla, en mainostaisi julkisesti.

Kuitenkin saunakaljojen jälkeen itse sorrun samaan; Ford Mondoe 2.0 bensa 2005 on oiva ketjumoottorinen kinneri, en tätä siis tosissani kerro vaan vitsinä......

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanhallavaan kirjoitti:

Uusien autojen hinnat ovat nousseet kesän jälkeen 2-4000€. Miksi? Käykö autokauppa nyt niin hyvin? Onko autovero laskemassa? Minä ainakin siirrän auton hankintaa eteenpäin, saa nähdä halpenevatko. Voin kyllä ajella vanhoilla romuillakin. Romutuspalkkio vaan olisi kiinnostanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu