Maahan muuttanut mamu joka on saanut oleskeluluvan tai kansalaisuuden sanoo silmät kirkaana "mustalla naamallaan" olevansa suomalainen.
Miksi hän ei ilmoita olevansa suomenruotsalainen niinhän jotkut somalit tekee.
Ruotsissa oleva 3-polven ruotsinsuomalainen on sitä edelleen. Kysy riikinruotsalaiselta tätä asiaa, mieten heitä tulee ruotsalaisia.
Mitähän nämä käsitteet oikein ovat? Jotenkin tuntuu, että ovat iloisesti sekaisin.
Miksi hän ei ilmoita olevansa suomenruotsalainen niinhän jotkut somalit tekee.
Ruotsissa oleva 3-polven ruotsinsuomalainen on sitä edelleen. Kysy riikinruotsalaiselta tätä asiaa, mieten heitä tulee ruotsalaisia.
Mitähän nämä käsitteet oikein ovat? Jotenkin tuntuu, että ovat iloisesti sekaisin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin, kai se on tulkinnanvaraista. Tarkoitetaanko sillä Suomen kansalaisia vai etnisiä suomalaisia asuinpaikasta riippumatta, vai mitä. Itse koen Suomen kansalaisten olevan suomalaisia. Valtaosa saa kansalaisuuden edes tajuamatta siitä mitään, ihan vain sattuessaan syntymään Suomeen. Osa sitten eri prosessien kautta.
Suomen kansalainen ihonväristä ja etnisestä taustasta riippumatta on suomalainen juridisesti. Hän saa myös ihan rauhassa sanoa itseään suomalaiseksi.
Etnisesti suomalaisia, joilla ei ehkä ole Suomen kansalaisuutta, on ympäri maailmaa, ja heitä sanon myös suomalaisiksi, jolleivät he itse satu sitä vastustamaan...
Eikä nyt vedä ryystää räkäänsä väärinpäin, vaikka joku vähemmän suomalaiselta vaikuttava kehuisi itseään suomalaiseksi. Keneltä se on pois?
Yleensä tässä maassa asiat määritellään pilkun tarkasti, mutta tässä asiassa se ei päde. Kysyppää saamelaiselta , kuka hän on ja miten se määritellään. Ei taida siellä päteä tuo juriidinen määritelmäsi.
Myöskin tuo vastauksesi viimeinen kappale on sitä sorttia, ettei se kuulu tänän keskusteluun.
Juridinen määritelmä ei ole mielipidekysymys vaan lainopillinen kysymys.
Ihan mielenkiinnosta, että kun käsket kysymään saamelaiselta ja kerrot, ettei taida 'siellä' päteä juridinen määritelmä, niin mikä tämä 'siellä' tässä yhteydessä siis on?
Niin ei ole suomalainen koska suomalaisilla ei ole ulosteenvärinen naama
Missä lukee minkävärinen naama suomalaisella on?
Eihän siihen naaman väriin nyt pidä takertua. Minäkin tunnen puolimustia suomalaisia joiden äiti on suomesta ja siittäjä isä jostakin muualta. Isät eivät ole koskaan asuneetkaan Suomessa.
koiran ja erottaa sen kissasta joten suomalainen tuntee kyllä suomalaisen ei sitä tarvitse opettaa sille
mamut on mamuja vaikka voissa paistais-------------------------------niistä ei ikinä tule suomalaisia