Matut riehuivat Helsingissä!

Kurdi-matut paiskoivat kivillä poliiseja ja rikkoivat paikkoja.

Vai ei matut aiheuta ongelmia!? :D
11103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olis kiva tietää, että onko propagandaa vaiko ei. Mistäs niistä tietää, jos niillä oli naamarit naamalla kivitellessään turkkilaisten suurlähetystöä, että keitä ovat? Tukan väri jos on musta, niin tyypithän voivat olla mistä vain, kärjistys. Iltapäivälehdet ainakin väittäneet,että kurdeja olis olleet. Ja eikös niillä urdeilla ollut ihan laillinenin mielenosoitus ilan väkivaltaa sitä ennen? Tietysti esimerkiksi mikään turvapaikanhakija ei saa kadota teille tietämättömille ja vetää huppua päähänsä ja mennä kivittelemään auttajamaansa poliisia. Tai toivonmukaan jos niin, niin niskapersotteella takaisin kotimaahansa. Toisaalta siellä Turkin maalla on aika suuruudenhullu politiikka. Turkkilaisia tuskin kovin äkkiä otetaan EU: n jäseneksi, mikäli heidän kansalaisiaan olisi kivittelemässä EU- maiden poliisia. Ylipäätään ei välttis haluais Turkkia EU:n jäseneksi tai sitten kiitos Suomi vekka EU:sta, jos avattais Aasian portti "turvapaikanhakijoille". Turkissa on erittäin äärioikeistolainen politiikka: siellä vaaditaan paikoin jo sivistyneitä naisia pukeutumaan kaapuun, maassa jossa on aina ollut suuri sivistys ja ymmärrys sekä itäisen että länsikultuurin välillä.


Häiritsee, että täällä sanotaan turvapaikanhakijoita maahantunkeutujiksi. Osa heistä on sitä osa ei, älkää leimatko hädänalaisia. Ymmärtämättömyyttä tietämättömyyttä. Se Palestiinan alue on iät ja ajat ollut taistelutantere, koska se kaiketi oli aikoinaan tietyn shiia-kansan asunalue, ja Hitlerin ja Hitler- mielisten maiden ihmisten uuneissa polttamisten jälkeen länsi halusi tarjota (tai otti, miten vain näkökulmasta riippuen) jäljellä olevalle juutalaisväestölle maan hyvityksenä siitä, miten väärin ihmiskunta teki juutalaisia vastaan toisessa maailmansodassa. Se että siihen ei ole puututtu, että miksi eivät keskenään pääse sopuun, ei kuitenkaan ole kenenkään vika. Se mitä suomalaiset ei maahansa halua, on muslimien uskontokiistat.

Äänestä
  • Juuri näin se sitten alkaa täälläkin. Ruotsi on ollut lirissä ja pisussa kauan aikaa maahanmuuttajien kanssa.

    Tämä on vasta alkua, mutta ei hyvälle näytä. Ruotsissa nimenomaan poliisi on ollut matujen kohteena ja siellähän on kivitetty poliisiautoja ja hajotettu paikkoja. Ei ihme jos Tornio on saanut laumoittain matuja Ruotsin kautta. Ruotsi on jo nähnyt tuloksen ja aikoo siis tehdä asialle jotain.

    Äänestä

  • Suomalaiset ei halua tänne poliisin kivittäjiä. Eivät suurlähtystön kivittäjiä, eivätkä muitakaan ulkolaisia kivittäjiä. Menkööt kotimaahansa kivittämään.

    Äänestä

  • Heitelköötkotonaan kirjoitti:

    Suomalaiset ei halua tänne poliisin kivittäjiä. Eivät suurlähtystön kivittäjiä, eivätkä muitakaan ulkolaisia kivittäjiä. Menkööt kotimaahansa kivittämään.

    Väittäisinkö, että yksi humaaneimmista kommenteista koko tän foorumin historiassa: ihan totta, suomalaiset emme halua maahamme ( uskallan yleistää, koska uskon kaikkien suomalaisten olevan samaa mieltä kaikenlaisesta väkivallan vastaisuudesta) ihmisiä, jotka kivittävät poliiseja ja suurlähestystöjä tai ketään, emme halua sellaista väkivallan muotoa maahamme, koska maamme kansa ei sellaista harjoita.

    Äänestä

  • Kivittäminen alkoi Suomessa nopeammin kuin kukaan olisi uskonut. Loppua ei näy, ellei siitä tehdä loppua.

    Äänestä

Lukekaa Ruotsin rinkebyn lähiöstä,,,juuri oli juttu siitä ylikulkusillasta kun ei sieltä ali voi oikein ajaa kun aina heitetään kiviä,polkupyöriä, yms tavaraa!!Varsinkin jos poliisiauto ajaa alta
Jokaiselle suvakille pitäisi maksaa matka rinkebyn lähiöön..

Äänestä

No eipä sitä kauan tarvinnut odottaa,että saavat samanlaisen hulabaloon
täällä aikaiseksi kuin omissa maissaan.
Varmaa on,että poliiseilla ainakin on töitä.

Äänestä

Kurdit ovat valiojoukkoa verrattuna irakilaisiiin ja somaleihin.Kurdien asema vailla omaa valtiota on ollut hyvin vaikea.Kurdistan on jo juliatutunut itsenäiseksi mutta tiettävästi itsenäisytta ei ole tunnustettu. Englanti ja Ransaka perustaessaan Irakin ja Syyrian valtiot jättivät kurdit muiden armoille ilman omaa valtiota.

Äänestä
  • voi nääsnääs ku ei säälitä yhtään.... meinaatko että tänne ihan niinku suomeen sitte uusi valtio kurdipaskamuslimeille häh häh

    Äänestä

Kansalaisten pitää alkaa suojella poliiseja.

Äänestä

Paskaporukkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


natsimies kirjoitti:

Kurdi-matut paiskoivat kivillä poliiseja ja rikkoivat paikkoja.

Vai ei matut aiheuta ongelmia!? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu