Tuotatko vai varastatko?

Joku viisas on joskus sanonut,että täällä yhteiskunnassa voi elää vain kahdella tavalla,joko tuottamalla (elintarvikkeet,palvelut ym.) tai varastamalla (loisimalla ja syömällä toisten ruuan).Miten käy yhteiskunnan ,jossa varkaita on enemmän kuin tuottajia?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen kyllä itse tuottaja puolelle,unohdit listastasi palvelualan (osittain tärkeä)joka taitaa työllistää joka suhteessa eniten....tuotantopuoli on se joka vaikuttaa ratkaisevasti kansantalouden yli/alijäämään eli paljonko viemme tai tuomme.Yhtään loista emme tarvitsisi..Työtä tekevähän on loisen orja,tarpeeksi paljon loisia johtaa väkisin työmoraalin kadotukseen työväestön keskuudessa....miksi minun pitää kun ei muutkaan................ tätä samaa minäkin nykyään pohdin

Äänestä
  • En unohtanut palvelualaa ja jokainen veronmaksaja on kyllä tuottamassa yhteiskunnalle hyvinvointia ,kova veronmaksaja vielä muita enemmän.

    Äänestä

  • Joo..sori. olihan se palvelu siellä suluissa....jokainen veronmaksaja ei ole kyllä välttämätön yhteiskunnalle ja hyvinvoinnille..Muutamia tässä: Turhia palvelualoja : seurausta lisääntyneestä vapaa-ajasta ja tämän ajan täyttämisestä jollakin "hauskalla"ja "joutavalla"(ehkä henkisesti joillekkin välttämätön)On paljon tekemällä tehtyjä turhia virkamies/hyväveli aloja(verorahoin ylläpidettäviä) joita ilman pärjättäisiin ehkä paremmin(Byrokratia).Joo maksaa ne veroja mutta palkka%on suurempi kuin vero...........pohdin tätäkin

    Äänestä

Niin ,olet oikeassa,nämä turhakkeet ovat kyllä nimenomaan niitä varkaita. 80-luvulla heitä istui joka toimisto täynnä.Ja kyllä se on totta,että tuotanto on tärkein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtioolemmeme kirjoitti:

Joku viisas on joskus sanonut,että täällä yhteiskunnassa voi elää vain kahdella tavalla,joko tuottamalla (elintarvikkeet,palvelut ym.) tai varastamalla (loisimalla ja syömällä toisten ruuan).Miten käy yhteiskunnan ,jossa varkaita on enemmän kuin tuottajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu