Tästä Israelin tilasta huolimatta apostoli tunnistaa Hengessä Israelin muuttumattoman aseman Jumalan edessä. Hän luettelee kahdeksan etuoikeutta, jotka Israelilla on muihin kansoihin verrattuna:
* Heidän on lapseus/lapseksiottaminen (2. Moos.4:22)
* Heidän on kirkkaus (2. Moos. 40:34-35)
*Heidän on liitot (1. Moos. 12:1-3, 2. Moos. 24:8, 5. Moos. 29, 2. Sam. 7,Jer.31:31-33)
* Heidän on Siinailla annettu laki
* Heidän on jumalanpalvelus
* Heidän on lupaukset
* Heidän on kantaisät
* Heidän on Kristus
Jo aikaisemmilla kerroilla opimme, että Jumala on erityisesti liittojen Jumala. Hänen puoleltaan liitot ovat sitovia. Jumala solmi valitsemansa kansan, Israelin, kanssa sekä vanhan että uuden liiton (vrt. Vanha testamentti ja Uusi testamentti). Näiden liittojen kautta Hän lähetti keskuuteemme Sanansa ja lupaamansa Messiaan (Jeesuksen Kristuksen). Jumala ei pakottanut Israelia solmimaan näitä liittoja kanssaan. Aabraham sai lähteä matkaan vapaaehtoisesti luottaen hänelle annettuun lupaukseen. Mooses kutsuttiin johdattamaan kansa pois Egyptin orjuudesta ja viemään heidät luvattuun maahan. Jumala kysyi monta eri kertaa Israelin kansalta, ”tahdotteko te seurata ja palvella minua”. Joka kerta Israelin kansa vahvisti lupausten liitot omalta puoleltaan rikkoakseen niitä tilanteen tullen.
Israelin epäusko ei merkitse sitä, etteivät Jumalan lupaukset voisi toteutua. Jumala antoi Sanansa ja Poikansa Israelin kansan kautta ja Jumalan päämääränä on edelleenkin, että Israel löytää uudelleen asemansa ja tehtävänsä Jumalan edessä. Eräät Raamatun tutkijat ovatkin tulleet siihen johtopäätökseen, että juutalaista kansaa historian eri vaiheissa kohdanneet hirvittävät vainot ja maasta karkottamiset johtuvat siitä, että he vapaaehtoisesti suostuivat Jumalan tahdon tielle ja Jumalan valinnan kohteeksi mutta sitten lipesivät omalta puoleltaan sopimuksesta (vrt. 3. Moos. 26). Jumala on kuitenkin uskollinen. Hän ohjaa historian kulkua ja toteuttaa suunnitelmansa ja tahtonsa. Aika ajoin Hän joutuu käyttämään paimenen sauvaansa ("Jota Herra rakastaa, sitä Hän kurittaa”, Hebr. 12:6). Näin Hän on tehnyt ja tulee tekemään Israelin mutta myös meidän kristittyjen kohdalla.
http://www.reijotelaranta.fi/tervetuloa_tv7_raamattukouluun/opetusmateriaali/18nbsptapani_talikainen_israel_-_jumalan_valinta/
Israelin 8 etuoikeutta muihin kansoihin verraten
Jumalanvalinta
5
104
Vastaukset
- 3241
243
- Hyväluku
Avaa linkki ja lue lisää.
- PasiToivonen
9. Heidän on Dungeon Club.
http://www.dungeon.co.il/ Tarkka käännös tuohon viimeiseen Telarannan tekstiin on ;
" ja joista Kristus mukaan lihan" siis, sta-pääte. Ei "heidän".- Siionomit
Tarkka käännös ,
voideltu , messias ja kristus ovat samaa tarkoittavia sanoja .
Ja nyt ei ole messiasta juutalaisille näköpiirissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2064235- 1862229
- 611410
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961151- 1221039
- 70985
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?94960Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a127931- 102897
Kuvaile kaivattuasi
kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁54845