Juttupaikka tosikoille ja veitikoille

Sunnuntaisin Radio Yle Suomella tulee Kansanradio, juttupaikka tosikoille ja veitikoille. Ajankohtaisista asioista kannattaa huikata sinnekin, aika moni varmaan tuota ohjelmaa kuuntelee. Kannattaa tosin miettiä, miten ja mistä aiheesta kirjoittaa - jutunaiheita on varmaan tarjolla reilusti ja joutuvat valitsemaan parhaat päältä. Itse aina tuon ohjelman sunnuntaisin kuuntelen, eipä se kestä kuin reilun puoli tuntia. Toiset siellä runoja lausuvat ja joskus kuulee myös laulun yritystä. Suosittelen tätä ohjelmaa.

http://areena.yle.fi/1-2143312

http://yle.fi/radio/radiosuomi/ohjelmat/kansanradio/laheta_postia_kansanradioon/7043029
16329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kellonaika unohtui, se tulee tässä:

Kansanradio.
Sunnuntaisin klo 12.06 Yle Radio Suomessa

Äänestä

Kansanradio on Ylen paskin ohjelma. Jos kansanradiota kuuntelee, niin siitä saa sellaisen kuvan, että kenelläkään suomalaisella ei ole yhtään mitään negatiivista sanottavaa Suomeen tulevasta mamutulvasta.

Ja ohjelman linja on ollut tässä asiassa aivan sama jo ennen nykyistä mamutulvaakin: täydellinen sensuuri kaikille maahanmuuttovastaisille kommenteille AINA.

Ja YYA-sopimuksen aikaan sieltä sensuroitiin kaikki neuvostovastaiset kommentit, eli nyt sensuurin aihe on vain muuttunut. Parempi nimi ohjelmalle Kansanradion sijaan onkin siis "Sensuuriradio"

Äänestä
  • Kannattaa silti aina yrittää. Kyllä joku neropatti saa viestinsä perille vaikka vähän muotoiltuna ja ns. rivien välistä.

    Tervetuloa protestilaulut ja suoraan sydämestä tulevat purnaukset - ja saa kertoa myös hyvistä asioista.

    Äänestä

Ja se joka viikkoinen kuulijoita askarruttanut kysymys johon radiossa vastataan.
Sen siis kuulijat joutuvat valitsemaan kolmesta toimituksen antamasta vaihoehdosta ettei vain vahingossa kyseltäisi sopimattomia.
Todella kuuntelijoita halveksiva sananvapauden irvikuva, oikein "Näin naapurissa"-ohjelman hengessä.

Äänestä
  • Onhan siinä haastetta kun keksitte, miten ujutatte jotakin sananvapauden rajamaastossa liikkuvaa jutunjuurta kaiken muun liirumlaarumin sekaan. Yrittämään vaan!

    Äänestä

Joo, kyllä siellä kiinnostavia oivalluksia ja näkemyksiäkin on.
Mutta sellaista hokemista ei kaipaa tyyliin "puolet kansanedustajista pois, niin valtiontalous paranee", kuten on ollut
- omaperäisyyttä ja erikoisuutta kehiin!:)

Äänestä

Hyvä ohjelma. Siellä tulee juttua laidasta laitaan ja tuntuu siltä että soittajat ovat jo vähän enempi elämää eläneet kun esimerkiksi nämä meidän unelmoijat.

Äänestä

Kalevi Nurmela on mun ehdoton suosikki. Saisivat antaa hänen puhua suunsa tyhjäksi joskus.

Äänestä
  • Niinpä. Aika on muuttunut paljon Kansanradion historian aikana - Kalevi Nurmelan paatos ei ole yhtään muuttunut tänä aikana.
    Joskus Nurmelan puheenvuorot haluttiin typistää. Nykyään sielläkin vapaampi linja. Unelmahöttö on KN:n puheesta pois, asiat kertovat.

    Äänestä

Tänään se taas tulee! :)

Äänestä

Yksikään viestin ei käsittele talousasioita virallisesta linjasta poikkeavasta näkökulmasta. Virallista paskaa jaksetaan kyllä jauhaa loputtomiin.

Äänestä

En yksinkertaisesti luota Yleen niin paljon, että rekisteröityisin.

Äänestä

Laittakaa tuonne s-postia tai etanapostia tai soitelkaa ohjelman jälkeen palautepuhelimeen ja vaikka laulaa lurauttakaa joku mieltäkohottava protestilaulu. :P

Juttupaikka tosikoille ja veitikoille. Kansanradion maksuton palautepuhelin: 0800-154 64. Sähköposti: [email protected] Postiosoite: Kansanradio PL 87, 00024 Yleisradio.

Äänestä
  • Hyvä ohjelma on. Olen vuosikausia kuunnellut. Ennen näitä nettihömpötyksiä, oli lähes ainoa ohjelmakanava jossa sai äänensä kuulumaan!

    Äänestä

Hyvä ohjelma mutta tunnen myötähäpeää noita säälittäviä laulun ja runonlausujia kohtaan. Jotkut maalaiset on kans säälittäviä yksinkertaisine ajatusmaailmoineen.

Äänestä
  • Mitä turhaan häpeät toisten säälittäviä lauluja ja runonlausuntaa. Eiköhän sinulla ole omissa toilailuissasi ihan riittävästi hävettävää. Hävetköön jokainen vaan omia mokiaan. Minä kuuntelen mielelläni sydämen pohjasta laulettuja lauluja, vaikka ne olisikin vähän mullivainaan nuotilla laulettuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joskustotinenveitikka kirjoitti:

Sunnuntaisin Radio Yle Suomella tulee Kansanradio, juttupaikka tosikoille ja veitikoille. Ajankohtaisista asioista kannattaa huikata sinnekin, aika moni varmaan tuota ohjelmaa kuuntelee. Kannattaa tosin miettiä, miten ja mistä aiheesta kirjoittaa - jutunaiheita on varmaan tarjolla reilusti ja joutuvat valitsemaan parhaat päältä. Itse aina tuon ohjelman sunnuntaisin kuuntelen, eipä se kestä kuin reilun puoli tuntia. Toiset siellä runoja lausuvat ja joskus kuulee myös laulun yritystä. Suosittelen tätä ohjelmaa.

http://areena.yle.fi/1-2143312

http://yle.fi/radio/radiosuomi/ohjelmat/kansanradio/laheta_postia_kansanradioon/7043029

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu