Metroaseman pituus on 45 metriä. Kuinka nopeasti 60 metriä pitkä metrojuna kulkee, jos asemalta katsottuna juna näkyy juuri ja juuri kokonaan?
Metron nopeus
L_0
152179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jo siinä 45 metriä pitkä juna kokonaan näkyy, ja se menee jotain nopeutta, niin sitten sen nopeamman täytyy mennä 60/45 kertaista nopeutta, jotta se näkyisi kokonaan.
Jos tässä jotakin maalikamerajutskaa yritetään viritellä, niin täytyy tietää filmin nopeus. Kuvausaika on nimittäin 45/(filmin nopeus) , ja liikkuvan metron on siinä ajassa mentävä 15 metriä, jotta mahtuu asemalle kokonaan samaan maalikamerakuvaan.
!5=45/(filmin nopeus)*v=> v=(filmin nopeus)/3
Ei siinä kameroista puhuttu mitään. Kysyttiin nopeutta.
Sanoisin, ettei tämä ole ratkaistavissa annetuilla tiedoilla.
Pystytkö antamaan nopeusarviota hehtaaritasolla? Jossain ehkäpä aseman puolivälissä olisi tarkkailupaikka. Metro menisi siis ohi sivulta katsottuna, jolloin se näkyisi asemalla nippanappa koko pituudeltaan.
No jos siinä menee sekunti sen koko aseman näkemiseen, eli kai siinä tarttee vähän päätä kääntää, niin siinä samassa sekunnissa sen liikkuvan junan on mentävä 15 metriä, eli nopeus olisi 15 m/s, eli noin 54 km/h. Jos siinä ei mene kuin puoli sekuntia, niin junan on mentävä toista sataa.
Menee se ainakin toista sataa, itse asiassa useampaa kertaluokkaa nopeamminkin.
Kyllä. Lorenzin muutos riittää. En viitsi kaivaa laskinta, mutta nopeus on jo melko lähellä valonnopeutta.
Korvissa vaikuttaa tämä vastaus aika hyvältä.
Ellei tämä ole kompakysymys ja nopeus ole nolla, niin ainoa tapa, millä saan sekuntit mukaan laskuun, on valon nopeus. Ok, kerro ratkaisu. Beats me.
Jos on maanpäällinen metroasema niin näkyy kokonaan vaikka olisi paikallaan.
Valon nopeus?
198000 km/s
"198000 km/s"
Tämä on riittävän tarkka vastaus.
1-(nopeus²/valonnopeus²) = (45/60)²
Se on paikoillaan, eli nolla.