Nuoria miehiä ja suomalainen nainen mielenosoituksessa Keskustorilla. Irakissa ei ilmeisesti ammuta naisia tai lapsia, koska heistä ei puhuta tai edes kysytä tältä merkkivaate porukalta. Haastateltava oli asentaja siis "paikkojen asentaja"! Mikä tämä "ammatti" mahtaa olla? Alan heti kouluttautua(?) siihen ammattiin. Tässä vaiheessa, kun aletaan mielenosoituksiin, niin mitä mahtaa olla seuraavaksi tulossa. Tässä vaiheessa ollaan mielinkielin mutta entäs jatkossa. Eihän näitten luonne miksikään muuut vaikka maata vaihtavat. Irakissahan on maakuntia joissa ei sodita, miksi eivät ole menneet niihin ja vieneet naiset ja lapset mukanaan.
Irakilaisten mielenosoitus
asennan-paikkoja
24137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Täysiä huijareita ei ne mitään surkeita sotapakolaisia ole,ne on soluttautujia jotka alkaa toimia omalla tavallaan kunhan oleskelu on jatkunut tarpeeksi kauan ja stratekiset paikat on tullut tutuiksi.Voi meidän sinisilmäisiä päättäjiä,minkä riesan olette maamme harmiksi päästäneet.
Ihan ittekkö oot huomannu huijareiksi? Sulla on selekeesti semmosta tärkeetä tiatoo joka kyllä mummielestä kuulus tollasen valveutuneen ja älykkään ihmisen antaa viranomasille. Erellisen kerran ku soluttautujista on ollu tollai puhetta niin katteltiin jotaki terminaatori elokuvaa jo kauvan aikaa sitte. Meinaakko, että olis ja toimis samallailla?
Kattoksää muuten niinku ihan oikeesti noista poliitikoista, minkä väriset silimät heillä on? Minkähän värisiä silmiä kannattas seuraavis vaaleis äänestää, osaakko neuvoo?
Pelle per_ereikä!
Käyksää niinku oikeesti tarkistamas poliittisten ehrokkaitten housuista sielmievvärin ennenku äänestät?
Emäntäki sano, että oot kyllä tavallisen semmonen.
Kyllä tamperelaistenkin on kannettava oma vastuunsa asiasta. Tamperekin alkaa jo vähitellen täyttää ne mitat, jossa sen ihmisiltä oletetaan kaupunkimaista suhtautumista ja käytöstä. Tampere on nykyään osana globaalia maailmankylää, joka kilpailee toisten kaltaistensa kanssa työvoimasta, osaamisesta, kulttuurista ja muista palveluista. Paluuta vanhaan ahdasmieliseen tuppukylä Tampereeseen ei enää ole.
On aika karistaa menneisyyden pölyt ja haamut hartioiltaan, sekä katsoa avoimin silmin tulevaisuuden mahdollisuuksia turhia pelkäämättä ja pälyilemättä.
Omat teot ovat ne joita voi muuttaa, jos sen osaa.
Loistavaa sarkasmia!
pois pois pois pois vaan suomesta loisimasta
Irakilaiset kertovat saanensa matkarahat myytyään asuntonsa
ja vuohensa.
Miksi karjalasta paenneet eivät myyneet asuntojaan tai
karjaansa rahaa uuteen elämään saadakseen?
Irakilaisten rahat eivät tosin piisanneet kuin miehelle.
Kummallista on sekin että joku ostaa kalliilla hinnalla
sota-alueen asuntoja ja karjaa?
Hyvä ny ku saivat kumminki sevverran että pääsivät turvaan, selekeesti hyviä ja asiallisia kysymyksiä oot esittänny. Olisit ny kirjottannu tänne heidän vastauksensa.
Sanonny mitä he vastas tohonki esittämääs: -Miksi karjalasta paenneet eivät myyneet asuntojaan tai karjaansa?
Kysyikkö suoraan, vai sanovakko ihan kysymättä palionko ja keltä olivat asunnostaa ja kariastaan saaneet, ku tiesit että kalliilla hinnalla joku oli ostannu?
Tommoset valveutuneet ja älykkäät ihmiset sitte osaa kysellä, emmää kumminkaan olis mitää osannu siä kysyä, kuhan olisin sitte porannu ja ihmetelly jälkikäteen jotaki asiasta.
Uskoo ken haluaa noitten irakilaisten selityksiä
En ymmärrä. Vuohensa myivät. Eivät siis jättäneet naisille ja lapsille edes vuohia. Noilla partalapsilla on kaikilla merkkivaatteet ja älypuhelimet. Ne ei ole vuohia nähneetkään. Herätkää nyt hyvät ihmiset totuuteen.
Naisilla on noilla seuduilla tapana omaa tarve rahaa saadakseen
myydä itseään ja tyttäriään
Täytyy olla tosipöljä ostaja joka ostaa asuntoja ja vuohia sellaiselta alueelta missä ne pommitetaan pian tuusannuuskaksi. Saivat varmaan markkinahinnan siltä alueelta josta myivät.
Oot ollut sitte maailmalla kuluus ja viä sodan melskeis käymäs.
Miltä tuntu ostaa "palaveluja" tapojensa mukaan tarve rahaa saadakseen itteensä tai tyttäriään myyviltä naisilta vai toisekko ne vaan?
Hyvin olet analysoinnu eilistä keskustelua ja viä huomannu Geneven sopimustenki merkityksen. Vaatteista puheen ollen kannattas sunki varmaan vähä seurata noitten urheiluliikkeitten ja muitten tarjouksia, niivvoisit ostaa sieltä ittelleski semmottet merkkivaatteet. Emäntä vähä arveli että vosi se harmittaa ittekutaki jossei ittellä ole niinku varaa ja toisilla on. Ymmärrettiin sua kyllä ihan täysillä heti ja ollaan henges mukana.
Kysyikkö "paikkojen asentajalta" olisko sulla niinku mahdollista opiskella semmosta ammattia. Olishan se hianoo jos sullakin olis kunnon ammatti, hianoo että oot noin aktiivinen hankkiin ittelles koulutusta.
Mitä he sanovat ku kysyit mikseivät menny niihin tietämiis rauhallisiin maakuntiin?
vaan maksovat sen liki kymppitonnin päästäkseen tänne. Myiväkkö asuntonsa ja karjansa päästäkseen tienaan sosiaalituella kumme suomalaiset ei osata tienata sillä.
RAMIN AZIMI PRESIDENTIKSI !!! hieno mies, näitä lisää.
Kato moro! Pitkästä aikaa kiva taas lukee noita sun juttujas, et oo enää laittannu ihan joka alotukseen niitä. Sanoja on tullu lisää ja huutopisteitten määrä vähentynny, kyllä se siittä pikkuhiljaa.
Saitte vissiin sitte sen raiskausjutun sovittua sen sun poikakaveris kans kun presidentiksi asti oot ajamas sitä. Tossa sitä näkee mitä torellinen rakkaus saa aikaan.
Juu, sovittiin näin kun sää kerran oot semmonen suvakkipaskiainen, niin että Ramin azimi muuttaa sun tykö ja sää saat elättää sen, kun kerta näistä mussukka-mamuista tykkäät :) Varaa paljon rahaa Ramin on aikas vaativainen. Ja viekää välillä tytön haudalle kukkia...
Oli kyllä kultasesti ajateltu, sulla sitte on sydän paikallaan. Oot valmis antaa oman kultaski meille asusteleen.
Keksikkö mulle ihan itte ton hienon tittelin; suvakkipaskiainen ja oot viä sitäki mieltä että tykkään mussukka-mamuista. Suoraan sanoen en olis aikasemmista kommenteistas uskonnu että osaat noinki kauniisti kirjottaa. Kiitos ny lämpimistä sanoistas, emmää voi sun kultaas ny ottaa meitille ja pahottaa mieltäs.
Sinne haudalle voitaisiin viedä ihan porukallakin kukkia ja kynttilät pyhäinpäivänä, kuten kaikkien surmattujen viimeiselle leposijalle. Jokainen väkivallanteko, tekijän taustoista huolimatta, on liikaa.
" Lensi kuin Leppäkeihäs." suomalainen sanonta.
Nyt on todetti Irakilaiset eivät tavitse maantilanteen takia tuurvapaikkaa palautetaan. Mikä puu Irakissa on Lepää vastaava "lentää kuin X-keihäs kotiinsa."
Tosin, jos naisia on päätöksiä tekemässä, kantsii vähä topata vasentalahjetta ja olla komia rehvastelemalla.
http://www.unwomen.fi/tositarinat/irak-naiset-haluavat-aanensa-kuuluviin-paatoksenteossa/?gclid=CNr08d6k0cgCFUUNcwod2DcI7g
6.06.2013 | Tositarinat | naiset haluavat äänensä kuuluviin päätöksenteossa
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1445318560294.html
"– Olemme hyviä ihmisiä. Haluamme opiskella ja tehdä töitä, emmekä tulleet tänne ruuan ja rahan takia, korostaa Ihsan."
Aika valistuneita kun osaavat kertoa MIKSI EIVÄT TULLEET.
Kansanpartiot talutamaan lentokentälle HEIPA!
Matut ovat jo miehittäneet tämän maan. Pian alkaa tapahtua.
TV3 uutisissa eilen Kirkukista saapunut partalapsi
selitti lähtönsä syyksi että siellä oli tylsää.
Ohjatkaa tuo pakoloinen Kihniöön.
Suomi on turvallinen maa hillua,täällä ei katkasta kaulaa saa tehdä mitä vaan,poliisilaitoksella tarjotaan kahvit kun lasketaan pois.......