Tässä linkki YLE Areenaan, jossa mm. erittäin hyvä alustus aiheeseen, jonka piti tänään Hgin yliopistolla Henning Rose, Jyllands-Postenista. Mahtoi olla tarkat turvatarkastukset tilaisuudessa?
http://yle.fi/aihe/yle-forum
http://yle.fi/aihe/yle-forum
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mikäs se oli se Anne Mäntsälä, vai mikä se oli sen naisen nimi, joka esitti "kysymyksen" "englanniksi", josta alustaja Henning Rose sanoi, ettei sitä ymmärtänyt?
Oliko kys. naisen esittämä "kysymys" ovela propagandatemppu, jolla ns. maahanmuuttokriittiset saadaan näyttämään pölvästeiltä?
Sananvapaus loppuu heti kun aletaan puhua Suomen "kaksikielisyydestä", siis ruotsinkielen asemasta, monikulttuurisuudesta ja sen vaikutuksesta Suomen kansan tulevaisuuteen ja holokaustista ja sen todisteista ja tähän liittyvään "ajatusrikos"-lainsäädäntöön.
Se kysymys meni multakin ohi ja yli hilseen. Juontaja Rantanen yritti seivata, pelastaa tilanteen tulkitsemalla mitä tuo nainenn kenties halusi kysyä.
Se musta mamumuslimikysyjä oli reilu kun ilmoitti Roselle että minä olen lainkuuliainen eikä Rosen tarvitse minua pelätä, en vaaranna terveyttäsi.
Jopas sattui hyvään aikaan. Juuri kun poliisin sananvapauteen puututtiin. Poliisihan ei saa enää ohjeistuksen mukaan kertoa turvapaikanhakijoiden rikoksista !! Taitaa olla jo niin paljon niiden tekemiä rikoksia että eivät kerkeisi muuta kertoakaan :)
Onko tällainen ohjeistus tosiaan annettu?
Tuollainen salailuohjeistus voi hyvin kääntyä itseään vastaan. Aina kun tulee rikosuutinen, jossa ei kerrota tekijästä juuri mitään, niin se herättää heti epäluuloja pakolaisvastaisissa ja varmaan muissakin, neutraaleissa - suvakkeja lukuun ottamatta. Ja sitten alkavat huhut kiertää.
Yksi ajankohtainen tapaus, pari pv. sitten, on se kun muutama isovanhempi meni Turussa Samppalinnan kouluun, ja vetivät lastenlastaan, tyttöä, kiusannutta poikaa ja koulun opettajaa turpaan.
Nyt sitten levitetään huhua, tai ainakin kysellään, keskustelupalstoilla, että olivatko tekijät mamuja. Ja suurin osa ihmisistä uskoo niin?
Jotakin sellaista kaavaillaan. Tässä taitaa tapahtua ns. karhunpalvelus, monessa mielessä.
http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2015102120541868_cm.shtml
Tänään klo 17.30 Radio Suomi, pyöreä pöytä, pj.nä Pauli Aalto-Setälä. Toinen naiskeskustelija, ei Vilkkumaa, vittasi Henning Rosen puheeseen ja lausui väärän todistuksen siitä. Onneksi kirjailija Itkonen, jos nimen oikein muistan, korjasi ihan oikein.
Nainen sekoitti käsitteitä toisiinsa, ja krittikkinsä Rosen puheeseen oli perusteeton. Tuskin Rosella olisi vastaansanomista tuon naiskommentaatorin mielipiteeseen. Rosella nyt vaan oli rajallinen aika puheelleen ja siksi se oli rajattu tiukasti sanavapausteemaan ja sen ytimeen.
Nainen puhui laajemmista aihekentästä, ja jäi tästä syystä kaipaamaan jotain lisää Rosen puheeseen, varsinaisen sanavapauden ulkopuolelta, journalististen valintojen näkökulmasta, mutta se onkin toinen juttu se.
Ärsyttää tuollainen oman agendan ja omien mielipiteiden ajaminen kyseenalaisin väittein ja perustein.
Enbuske sanoi tuon tilaisuuden paneelisssa että hän saa molemmiltya laidoilta vihapostia mutta unohtaa sen pian. Ei jää märehtimään.
Suhteellisen rohkeasti sanoi myös mileipiteenään, että pitää Halla-Ahon saamaa tuomiota kiihotuksesta kansanryhmää vastaan vääränä.
Piirtäjä Jarlakin on muistaakseni tuomiota kritisoinut. Uskon muistavani oikein joten uskallan näin kirjoittaa.