ESP autoissa säästäisi ihmishenkiä!!!.
ESP=TURVALLISUUS!.
101572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun on ESP voi ajaa paljon huonommalla kelillä paljon lujenpaa huonompi kuski
Et ämmiä varten tollaset systeemit. Mä ainaki ajan ITSE autoani eikä joku tietokone, nyt ja aina!
Kun on esp, niin ei tartte osata ajaa itse. Omassa autossa on alla kitkarenkaat ja ei esp:tä, omat ajotaidot kohentuvat paljon paremmin.
Sitäpaitsi autot on homoille. Tosimiehet ajaa Harlikalla kesät talvet.
jos ESP olisi jalankulkijoilla kengissä. Kannattaa muuten katso tilastoja, kunka helvetin iso määrä porukkaa kuolee vuosittain liukastumisten takia. Ja ne ESP-kengät kannattaisi pitää jaloissa myös kyvyssä.
Eli, kaikki mitä ihmiset tekee, epäonnistuu jollain todennäköisyydellä kuolettavin seurauksin. Jotkut uskoo, että liikennekuolemat voidaan jopa pudottaa nollaan?! No, samat henkilöt kuolee sitten liukastumiseen (tai sen seurauksiin) kävellessään parkkipaikalla olevan auton luo. Ja kaikki kuitenkin kuolee jollain tavalla. Tupakka tappaa moninkertaisesti enemmän kuin autoilu. Eli syyllistäkää nyt sellaisia, jotka haluavat pitää ohjat omissa käsissään ja kehittää omia taitojaan.
Milloin tulee ESP-kengat ja ESP-polkupyörät?
Toisia kuoleminen pelottaa - toisten mielestä se kuuluu olennaisena osuutena ihmisten elämään.
Joulumieltä itsekullekin. ;-D
Liikaa kiirettä - liikaa promilleja... Elikkä, pitäisi vaan ottaa olosuhteet huomioon, nyt on mulla hieman sumuinen keli...
Suomessa kuolee yli kaksi kertaa enemmän ihmisiä kaikenlaisten kaatumistapaturmien seurauksena kuin liikenneonnettomuuksissa.
Siis niin kauan kunhan vain jotenkin muuten kuolee enemmän kuin liikenteessä, teillämme vallitkoon viidakon lait?
Vuosittainhan kuolee kymmeniä tuhansia suomalaisia ja vain promille näistä liikenteessä. ESP ja udet autothan pitäisi kieltää. Ja tienrakennukseen oppia Konginkankaalta.
tuulilasiakaan. sellaisten käyttäjät ei karaistu pakkasviimaa vastaan ja mites sitten tehdäänkään kun se lasi hajoaa? saman luokan perusteluja on nämä espin vastustamisetkin. lisäksi niitä vastustavat ne, joilla sitä ei syystä tai toisesta ole. näitä taidoiltaan ylivertaisia ja espiä tarvitsemattomia kuskeja kärrätään hautuumalle 400 kappaleen vuosivauhdilla.
ESP on hyödyksi autoilijalle, joka tuntee sen rajat. Jos nopeuksia nostetaan sillä perusteella että autossa on ESP niin hyvin todennäköisesti kolareiden määrä kasvaa. Niin kävi niillekin, jotka luulivat ABS-jarruista liikaa! ESP ei voi kumota fysiikan lakeja. Sen toiminta perustuu esimerkiksi siihen, että vain yhtäkin pyörää voidaan jarruttaa kerrallaan. Jos pito on erittäin heikko (esim. märkä jää; kitkakerroin alle 0,2) se voi yllättää reilummalla tilannenopeudella ajavan. Vain luuloihin käsityksensä perustavat "klopit" ja ESP on vaarallinen yhdistelmä. Uudet hienot järjestelmät edellyttävät oikeaa asennetta ja niiden toimintaan perehtymistä mielellään asiantuntijan opastamana asianmukaisella harjoituspaikalla monipuolisen ohjelman mukaan. Tällaisen harjoituksen jälkeen henkilö osaa suhtautua niihin oikein ja järjestelmä auttaa kuljettajaa tilanteissa, joissa muuten oltaisiin pahoissa vaikeuksissa. Edellä kerrottu perustuu monilla eri ESP-autoilla ajettuihin kokeisiin asianmukaisella turvallisella, todellista liikennettä vastaavalla paikalla!