Kun nyt Riku Nieminen esitti kristittyjen jumalaa kakat housuissa, eikö seuraavaksi voisi esittää muhamedia istumassa sikakaukalossa?
Eikö noiden perheohjelmien pitäisi keksiä aina vaan roisimpaa, kalastaakseen katsojia?
http://www.iltalehti.fi/viihde/2015102420554829_vi.shtml
Eikö noiden perheohjelmien pitäisi keksiä aina vaan roisimpaa, kalastaakseen katsojia?
http://www.iltalehti.fi/viihde/2015102420554829_vi.shtml
Vastaukset 37
Vanhimmat
Kai seuraavaksi ristiinnaulitaan joku. Muttei Riku.
Siinähän tuli jo kristinuskon, juutalaisuuden ja islamin jumala; samasta hepustahan noiden pyhien kirjoitusten mukaan on kyse. Ei se nyt niin hauskaa ollut, että pitäisi seuraavia hahmoja kirjoista lähteä käymään läpi. Vitsikin oli vähän muussa kuin siinä jumalassa.
Oliko tuo nyt niin hirmuisen roisia. Vähän vaippavitsiä. Ei ehkä mielettömän hauskaa, mutta ei kai nyt aikuisten vaippa niin roisikaan asia ole. Joutuvathan niitä jotkut tosissaan käyttämään.
Epätoivoista on viihteen tekeminen.
Alastomuutta, eritteitä, raakaa pilkkaa. Katsojat naureskelevaat murheellisina.
Kyse EI TODELLAKAAN ole samasta Jumalasta muslimien kohdalla, hehän uskovat ja palvovat kuudemonia, eli paholaista.
Sensijaan juutalaiset ja kristityt palvovat maailmankaikkeuden Luojaa Kaikkivaltiasta Jumalaa ja kristityt palvovat lisäksi vielä Hänen Poikaansa - koko maailman Vapahtajaa, Jeesusta Kristusta, Jeshuaa.
Juujuu teidän jumalanne on se ainoa oikea ja tosi paljon parempi ja muiden jumalat on ihan epäjumalia ja saatanoita jne. Tiedetään.
Kuitenin näiden uskontojen juuret ovat juurikin siellä samassa. Olenkohan nyt loukannut uskonrauhaa kun kehtaan tämän sanoa? Turpa kiinni ja linnaan?
Yleisesti tunnettua on, että kristinuskon ja islamin juuret ovat suurelta osin juutalaisuudessa.
Nykymuotoinen kristinusko ja varsinkin sen kulttimenot ovat muotoutuneet aikojen kuluessa muista kulttuureista vaikutteita saaden. Myös oppi on tuhanteen kertaan pirstoutunut ja lahkoutunut. Sama islamin kohdalla. Islamin kahden pääsuunnan edustajat lyövät päitään nytkin yhteen sellaisella voimalla, että "lastut" lentelevät Rovaniemelle saakka. Kaikki me "Kirjan kansoja".
Näinhän se menee. Tulkintoja löytyy lähes yhtä monta kuin uskovaakin. Kuka mitäkin katsoo aiheelliseksi noudattaa jne. Niin kauan kuin vain itse uskovat niin ok, mutta kun alkaa muille pakottaminen niin siinä kohtaa menee överiksi. Lapsia minun käy usein sääli.
Niin, missä näkyi islamin jumala???
Kerrohan? tämä maahan olisi kaaoksessa jos näin olisi käynyt.
Jos ON vain yksi jumala, niin ei tämä jumala ole silloin kenenkään erityisesti. Juutalaiset, kristityt ja muslimit uskovat yhteen jumalaan.
Siis sama jumala. Tai sitten EI OLE ollenkaan jumalaa.
Kysypä tuota muslimilta.
Kysyn vain logiikalta.
Ei tunnu olevan kaaoksessa.
Kas kun kristityt eivät lähteneet mellakoimaan vaikka heidän jumaliaan
pilkattiin? Eivätkä laskeneet tappotuomiota Riku Niemiselle?
Muslimien jumala EI OLE sama kuin kristtyjen,kysy vaikka muslimilta!Usko nyt jo.
Jos kysyt heiltä kuka heidän jumala on he sanovat etä allah ja muhamed hänen profeettaansa.
Eli Riku Nieminen EI pilkannut muslimien jumalaa vaan kristittyjen.
Onko tämä siis kristitty maa, jossa kristityt kunnioittavat (tapa)uskontoaan?
Ei tämä ole kristitty maa. Tapakristillisyyttä, uskonnottomuutta, moraalista rappiota, sivistystason laskua. Ei tästä moukkamaisuudesta tarvitse muslimeja syyttää. Osaamme sen ihan omasta takaa.
Voi elämä. Allah on suomeksi Jumala. Ei jenkkienkään kristittyjen jumala ole eri hahmo, vaikka sanovat God. Muslimit sanovat myös Jeesuksen olleen jumalansa profeetta. Mutta samaa alkujuurta sekin usko. Kai juutalaiset pitävät kristittyjä harhaoppisina messiastaan odotellessa samoin kuin kristityt muslimeja.
Tuntuu joo olevan vaikea tajuta.
"muslimit sanovat myös Jeesuksen olevan jumalansa profeetta" niin , mutta
ei JUMALA, meneppä sanomaan muslimille, että Jeesus on teidän jumala, sulle tulee kuule kiire etsiä piilopaikkoja.
Muslimin jumala on ALLAH eikä raamatun jumala, etkö ymmärrä perusasioita?
Jos kysyt kristityltä onko allah sama kuin teidän jumala, niin saat kielteisen vastauksen tietenkin.
Mistä käännettynä allah on suomeksi jumala? Muslimit vain PITÄVÄT allahia heidän ainoana jumalana.
Ja mitähän kieltä sana "jumala" mahtaa olla? Todellakaan se ei esiinny Raamatun alkukielisissä teoksissa. Tuo sanahan on pakanallista perua.
Meidän on syytä ryhtyä käyttämään hepreankielistä yhtä ainoaa "jumalaa" tarkoittavaa sanaa. Emmekä sittenkään voi todista, että on olemassa yksi ainoa "jumala", tai mikä nyt sitten hepreankielinen nimitys lieneekin.
Miksi heidän pitäisi sanoa Jeesuksen olevan heille jumala? Ei se ole juutalaisillekaan, kristityille vain. Miksi minä menisin väittämään, että muslimin pitää uskoa kuin kristitty?
Ja joo, tietenkin moni kristitty väittää Allahia eriksi kuin heidän Jumalansa. Mikä uutinen tämä oli? Allah on arabiasta käännettynä Jumala. God, Gud, Dio, Dieu, Gott jne - totta kai sana kääntyy eri kielillä eri tavalla. Kuten muslimit pitävät omaa jumalaansa ainoana oikeana, niin kristitytkin omaansa.
Jumala -sanan etymologia on mielenkiintoinen. Nähdäkseni siitä ei ole yksimielisyyttä, mutta sana on perujaan kielessämme vanhempi kuin kristinuskon vaikutus.
http://www.kielikello.fi/index.php?mid=2&pid=11&aid=784
"Puuttumatta sen enempää systemaattisesti kristinuskon käsitteiden etymologiaan mainitsen vain, että esimerkiksi sana jumala on ilmeisestikin jo kunnioitettavan ikäinen suomalaisugrilainen sana, jolla on vastineita ainakin marissa eli tšeremississä (jumə, jumo ’taivas, ylijumala’), ja myös mordvassa esiintyvää ’salama’-merkityksistä sanaa jondol on alkuosaltaan pidetty mahdollisena suomen jumala-sanan vastineena (tol-sanan merkitys on ’tuli’). (SKES.) Joka tapauksessa sana on useita tuhansia vuosia vanha, ja sillä on aikaisemmin tarkoitettu pakanallisia jumalia. On melkeinpä todennäköistä, että myös tätä sanaa on aikaisemmissakin vaiheissaan käytetty myös voimasanana."
Mutt, mutt...
Katsokaapa uusin Uutisvuoto.
Siinä haukutaan jatkuvasti Perussuomalaisia.
-------------
Perussuomalaiset ostavat vaatteensakin kuulemma Tokmannin alelaarista.
Missä ei hakuttaisi jatkuvasti perussuomalaisia?
Mitä tuo asiaan kuuluu?
Asiassa olikin, mutt, mutt...
Oiikeastaan nämä asiat liittyvät toisiinsa filosofisesti. Korkeammasta, metafyysisestä olennosta emme saa faktatietoa, onko sellainen vai ei, mutta sen tiedämme, että perussuomalaisia on
Yli menee. Kohta Isis tyyliin raiskataan joku alaikäinen ja sitten poltetaan. Siellähän lähi idässä tuollainen on julkista.
Näinpä.
Jos on ääriuskonnollisuutta, niin on ääriviihdettäkin.
Ihmisten on kuitenkin aika vaikea irtisanoutua yleisestä ilmapiiristä ja mielipiteestä (esim. uskonto, viihde, urheilu, politiikka) ainakin julkisesti.
Eikös hallituksen kärkihankkeet ole paras osoitus suuresta putoamisesta tyhjän päälle.
Leikkauspolitiikka johtaa väistämättä suureen putoamiseen kehityksen kelkasta.
Ongelmia ei ratkaista kelkasta putoamisella.
Halliituksen toimet ovat pudottaneet jo järjen käytön pois.
Edelliset hallitukset toimivat aivan samalla tavalla, siksi me olemme tässä tilanteessa jossa olemme. Järjen käytön puutteesta tämä kaikki johtuu.
Taivaan Isällä ei ole mitään tekemistä sen pahuuden kanssa jota muslimit palvovat. Sortamista, vihaa, sotaa, tuhoamista, naisten alistamista..lapsiin sekaantumista. Tämäkö olisi lähtöisin hyvästä Jumalastamme?? Tämä on saatanallista touhua tuo muslimitouhu. Jeesuksen jälkeen ei tarvittu uutta messiasta koska hänen työ oli täydellinen. Miten muhammed voisi olla lähtöisin hyvästä Jumalasta??kun hän oli aivan täysin sairas ihminen..sotapäällikkö...hän oli perverssi koraanin alkukirjoitusten mukaan. Muslimit eivät itsekkään edes tiedä näitä kun imaamit päättävät miten asioita tulkitaan ja luetaan. Sen sijaan kristinuskossa ja raamatussa joka sana on totta eikä tekstiä tarvitse vääristellä.
Kristinuskossa ja Raamatussa joka sana totta?
Mietipä vähän.
Nii joka ei usko niin sen mielestä ei ole. Raamattu on Jumalan sanaa eikä siihen saa lisätä mitään eikä ottaa mitään pois. Se on aika hyvä elämän ohjekirja. Millään ei kuitenkaan ole merkitystä jos et usko Jeesukseen henkilökohtaisena pelastajana. Taivaanporteilla ei lasketa sitä kuinka paljon luit raamattua tai kävit kokouksissa. Usko on ihan sitä joka päiväistä elämää jossa turvataan aamusta iltaan Jeesukseen. Pääsin itse pois siitä kamalasta suorittamisesta ja nyt on hyvä olla. Rukoillen ja radiodeitä kuunnellen:)
Raamattu on huonoa myös paskapaperina.
http://www.pelastussanoma.fi/Islamin opit/islam.htm Tässä voitte lukea muhametin urotöistä:) melkonen veikko. Voitte varmaan jokainen myöntää ettei ole pienintäkään mahdollisuutta että tuo heppu olisi Jumalan profeetta? Pahasta lähtöisin tuon hedelmät ainakin mitä raamatussa nyt puhutaan mikä on oikein ja väärin. Ellei muslimeilla oikea tarkoita väärää ja päinvastoin?
Nojaa, sitä kun lukee Raamattua niin ihan samoja ajatuksia tulee mieleen ;) Että jos jonkun Jumalan päästä moisia, niin voi hyvää päivää vaan.
Kun ei koraanikaan usalleta heitää saati muuta.
Muslimit noudattaa koraania, tappaen vääräuskoisia.
Huumorin taso tuntuu laskevan koko ajan - mistä se mahtaisi johtua?
Ikäänkuin kiroamisella ja kusi- paskajutuilla sun muilla perversioilla saisi ihmiset nauramaan. Mihin terve huumori on hävinnyt, jolle voi oikeesti nauraa?
Eipä paljon putouksen tyyliset ohjelmat kiinnosta - ei todellakaan. Sellaiset ohjelmat voisi ihan hyvin lopettaa.