Tynkkyselle miljoonakorvaukset?

Erottaminen oli laiton ja kun on noinkin iso herra, niin palkka ja sen myötä korvaukset laittomasta erottamisesta nousevat tähtitieteellisiksi, mutta onhan persuilla rahaa.http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195003378689/artikkeli/yhdistysoikeusasiantuntija tynkkysen erottaminen saattaa olla laiton.html
1857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

tästä nuorestas Sebastian Tynkkysestä presidentti. Eihän missään ole sanottu, että presidenttinä aina täytyy olla vanhan miehen taikka naisenkanrtturan. Eikä mutta tietenkään ole mitään sitä bastaan, että uudelle presidentile annetaan virkaanastujaisissa kassillinen rahaa.

Äänestä

Eip tainnut Soini ymmärtääkkään minkälaisen mokan meni tekemään !

Äänestä
  • Palveluksen teki.

    Äänestä

Jos joku mokasi, niin tyrkkytynkkynen.
Noin ei asioita hoideta.
Kokemattomuus asioiden hoidossa näkyi.
Olisi pysynyt ruodussa niin etenemismahdollisuudet olisivat olleet hyvät.
Nyt vaan sitten A-studiot ja A-talkit Tynkkystä kutsumaan haastatteluihin, jossa
saa persuja taas mollata.
Toinittajat nauttii.

Äänestä

Hallitus nurin ja paskasuomalaisten johto psykiatrisiin tutkimuksiin.

Äänestä

Ei mitään miljoona korvauksia tule saamaan , mutta Soini kyllä mokasi todella pahasti , kun ei ryhtynyt keskustelemalla asiaa hoitamaan , eikö antannut kantti keskustella "alempiarvoisen" kanssa , olen kyllä Soiniin todella pettynyt.

Äänestä

Ei sen työpaikkaa poistettu. Vain puolueen jäsenyys.

Äänestä
  • Eduskunnasta ei kansanedustajaa voikaan noin vain erottaa...

    Äänestä

Tynkkysellä voi todellakin olla yhdistyslaki puolellaan, jos käräjille mennään. Siellä Tynkkynen voisi hyinkin voittaa. Mutta juridinen voitto ei suinkaan aina ole poliittinen voitto. Tynkkysen kannattaisi alistua pitemmittä mutinoitta puoluehallituksen yksimielisesti tekemään erottamispäätökseen. Jatkamalla PS:n hajoitustyötä hän ei mitenkään voisi voittaa itselleen mitään.

Äänestä

Pääsee iso lakimieskunta hommiin homousaatteen puolesta.

Äänestä

Euran perussuomalaiset: "Onko puoluejohto kaikissa ruumiin ja sielun voimissa?"

Euran perussuomalaisten puheenjohtaja Vesa-Matti Junnila sanoo, että hän tiesi alusta asti Sebastian Tynkkysen listan allekirjoitettuaan, että hänen nimensä tulee julkisuuteen. Junnila ja hänen johtamansa yhdistys ovat tyrmistyneitä Tynkkysen kohtelusta.

Perussuomalaisten logo. Tummennusta varjoilla.

Kuva: Yle Uutisgrafiikka/ Perussuomalaiset

Mistä on kyse?

Avaa

Euran Perussuomalaiset on tyrmistynyt puoluehallituksen päätöksestä erottaa puolueen kolmas varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkynen.

– Tynkkysen viimeaikaisesta toiminnasta voidaan olla montaa mieltä, mutta puoluehallituksen päätös on totaalisen yliampuvaa. Selvää on, että merkittävä osa puolueen kannattajista ja kentästä seisoo Tynkkysen takana, ja moni on ehkä pysynyt puolueessa vain, koska kolmas varapuheenjohtaja on vetänyt tiukempaa linjaa, puolueosasto linjaa.

Euralaisten perussuomalaisten mukaan on todennäköistä että puoluehallituksen päätös aiheuttaa suuren eroaallon ja kannatuksen jyrkän alamäen.

"Puoluejohto vahingoittaa puoluetta"

Perussuomalaisista voidaan erottaa henkilö, joka on vahingoittanut puoluetta.

– Tällä hetkellä lause kuvaa parhaiten puoluehallituksen toimintaa. Euran Perussuomalaiset vaatiikin puoluehallitukselta tarkempaa selontekoa päätöksen taustoista ja varmistusta siitä, että päätös on tehty kaikissa ruumiin ja sielun voimissa, puolueosasto toteaa.

Euran perussuomalaisten puheenjohtaja Vesa-Matti Junnila on mukana Tynkkysen listan allekirjoittajien joukossa.

"Nimen julkitulo oli selvää"

Junnila sanoo Ylelle, että hänelle oli alusta asti selvää, että listan allekirjoittaminen johtaa hänen nimensä tulemiseen julkisuuteen. Hän ei siksi voi hyväksyä erottamisen perusteita.

– Toistaiseksi Euran Perussuomalaisten luottamus puoluehallitukseen on laskenut merkittävästi. Se voi aikanaan tulla takaisin, mutta tämä vaatii puoluejohdolta selkeää korjausliikettä ja puoluetta vahingoittavan toiminnan lopettamista.

Satakunnan perussuomalaisten puheenjohtaja, entinen eduskunnan varapuhemies ja puoluehallituksen jäsenenä erottamispäätöstä tekemässä ollut Anssi Joutsenlahti ei kommentoi tapausta. Hänen mukaansa asiasta antavat lausuntoja vain puolueen puheenjohtaja ja puoluesihteeri.

11:42 lisätty Anssi Joutsenlahden kommentti.

Äänestä

Erotettu Tynkkynen voi osallistua yhä puoluehallituksen kokouksiin
Tänään klo 14:09

– Olisi mukavaa, että tulisi käymään, Timo Soini kommentoi asiaa.

Sebastian Tynkkynen ei ole enää potkut saatuaan enää perussuomalaisen puolueen jäsen, mutta Tynkkynen voi osallistua edelleen perussuomalaisten korkeimman päättävän elimen, puoluehallituksen, toimintaan.

– Olisi mukavaa varmaan, että tulisi käymään, kun ei ole kahteen kertaan vastannut kysymyksiin, mutta puolueen jäsen hän ei enää ole, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini sanoi toimittajille Säätytalon edustalla.

Soini myönsi, että tilanne on erikoinen. Tynkkysen osallistumisoikeus perustuu siihen, että hän on edelleen perussuomalaisten kolmas varapuheenjohtaja.

– No, Turun puoluekokous valitsi hänet sellaiseksi, Soini vastasi, kun IL kysyi häneltä asiasta.

– Minä katson, että hänet on erotettu puolueen jäsenyydestä, Soini alleviivasi.

Tynkkynen huomautti maanantaiaamuna Iltalehdelle, että hän on edelleen myös perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja.

Sivuutti Halla-ahon tapauksen Halutessaan Tynkkynen voisi riitauttaa myös puoluehallituksen erottamispäätöksen oikeudessa.

– Jokaisella on oikeusvaltiossa mahdollisuus valittaa asioista. Meidän käsitys on, että puolue voi sääntöpykälän seitsemän perusteella erottaa jäseniä, Soini sanoi.

Tynkkynen on ihmetellyt, miten korkeimmalta oikeudelta lainvoimaisen tuomion saanut Jussi Halla-aho on voinut jatkaa puolueen toiminnassa, mutta hän ei.

Erotatte Tynkkysen ”vahingoittamispykälän” perusteella. Eikö Halla-ahon tuomio vahingoittanut puoluetta?

– Tämä ei liity mitenkään tähän asiaan, nyt ei käsitellä menneitä asioita, Soini sivuutti asian.

Soinin mukaan erottamispäätöksessä ei ollut kysymys hankalaksi koetun jäsenen ulossavustamisesta, vaan sääntöjen noudattamatta jättämisestä.

– Pidetään sellaisia rekistereitä puolueen jäsenistöstä ilman, että kysytään lupaa julkistaa. Ei puolueen jäsenluetteloita ja jäsenasioita voi tuolla lailla tehdä.

– He (Tynkkynen ja vakavan varoituksen saanut Aleksi Hernesniemi) saivat kaksi kertaa mahdollisuuden vastata puoluehallitukseen kysymykseen, mutta eivät vastanneet mitään.

OLLI WARIS
[email protected]

Äänestä

Puolueesta voidaan erottaa mutta eduskunnasta eroittaminen vaatii vakavan ja toteen näytetyn oikeustuomion. Muistutetaan eräästä keskustalaisesta joka sai tuomion ja juntit äänestä sen sinne takaisin edustamaan.

Siitä olen positiivisesti yllättynyt että keskusteluissa seba näyttää saavan sympatiat. Helkkari kun julki homo on tykätympi kuin populisti soini niin suomella on kuin onkin toivoa.

Ps. en silti äänestä persuja.

Äänestä

Puoluekokous haluaa Tynkkysen tietenkin jatkavan puolueessa niin kauan, että puolue on tuhannen päreinä. Sen jälkeen Kokoomuksen tai SDP:n mies on valmis loikkaamaan ansaitsemaansa palkkiovirkaan.

Äänestä

"Jos joku mokasi, niin tyrkkytynkkynen.

Noin ei asioita hoideta.

Kokemattomuus asioiden hoidossa näkyi.

Olisi pysynyt ruodussa niin etenemismahdollisuudet olisivat olleet hyvät.

Nyt vaan sitten A-studiot ja A-talkit Tynkkystä kutsumaan haastatteluihin, jossa

saa persuja taas mollata.

Toinittajat nauttii."

Niin nautin nyt jatkossa minäkin. Tähän asti olen koettanut ymmärtää persuja. Soinin kumileimasimet eivät enää koskaan missään vaaleissa tule saamaan ääntäni eivätkä sympatioitani. Toivottavasti media teroittaa kyntensä persujen suhteen eivätkä jätä yhtään kiveä kääntämättä persujen tekosista.

Äänestä

Soinin porukka marssii vappuna kananmunasateessa.

Äänestä

Jokohan viimeinkin nähdään pitkästä aikaa hallituksen hajoaminen? Jos ja kun Perussuomalaiset puolueena hajoaa ja lakkaa olemasta, niin hallituksen on vaikea jatkaa.

Timo Soini on hallituksessa kuin keramiikkapajaan livahtanut säikähtänyt norsu. Jokainen liike minkä hän on hallitukseen menon jälkeen ollut väärä.

Väärässä hän on ollut joka asiassa ennen hallitukseen menoakin, mutta hänen pelleilynsä eduskunnassa on ollut kuin kymppiuutisten kevennys, jota on katsottu myötähäpeää ja sääliä tuntien.
Aniharva on enää vuosiin jaksanut naurahtaa hänen vitseilleen. Ne on kuultu moneen kertaan, eikä niillä hallitustyössä tee mitään, mikä näkyy siinä, että kaikki mitä hän on luvannut, hän on joutunut syömään. Maahanmuuttajiakin tulvii monikymmenkertaisesti ja Soini vain hymyilee ja kitkevänsä rasismin puolueestaan.
Nyt vain käy niin, että riipimisen jäljiltä ei jää yhtään elävää oksaa.

Puhdistus alkakoon. Mitä pikemmin saamme Perussuomalaiset nollatuksi, sitä nopeammin saamme toimivan hallituksen.

Aiheesta lisää täällä http://yle.fi/uutiset/nakokulma_puhdistus_alkoi/8407791

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laiton_erottaminen kirjoitti:

Erottaminen oli laiton ja kun on noinkin iso herra, niin palkka ja sen myötä korvaukset laittomasta erottamisesta nousevat tähtitieteellisiksi, mutta onhan persuilla rahaa.http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195003378689/artikkeli/yhdistysoikeusasiantuntija tynkkysen erottaminen saattaa olla laiton.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu