Tampereella työttömiä passivoidaan makaamaan koton

Tampereella ei työtön saa edes lenkille lähteä.

Uusia juoksutossuja ei saanut edes hyvät geenit saanut poikani, saati sitten minä:

http://akisaarikoski3553.blogspot.fi/2015/10/tampereen-sosiaalitoimi-passivoi-koyhia.html
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Menkää helvetin kerjäläiset ja loiset töihin, älkää aina vaatiko muita maksamaan teidän mielihalujanne!

Äänestä
  • Anna sinäkin työpaikkasi jollekin sitä enemmän tarvitsevalle. Tekee sen vielä jopa paremmin.

    Äänestä

Voisiko juoksua harrastaa paikallaan, jossain jossa ei oikein kovin tömistelisi muiden asuntoihin? Ymmärrän, että tilanne on vaikea varsinkin, jos juoksu vaatii ammattilaisen tason välineitä, siihen perehtyneisyyden johdosta.
Toivottavasti perhe voi saada sellaiset kengät, joilla he voivat jatkaa harrastustaan.
Pitäisi myös perustaa Suomiapu ry. Joka ottaisi vastaan ruoka, tavata ja vaatelahjoituksia jaettavaksi kotimaisille ihmisille. Ja tarjoaisi heille puhtaat tilat yöpymiseen, jos kyseessä on alkoholiton, päihteetön ja mielenterveysongelmista kärsimätön syrjäytetty kansalainen. (koska päihde ja mt puolella palvelut ovat kunnossa) Samalla tarvittaisiin apua siihen, että ihmiset osaisivat täyttää lippunsa ja lappunsa oikein, sekä saisivat paikan yöpymiseen ja peseytymiseen siihen asti kunnes. Paperit on käsitelty,

Äänestä

Laadukkaatkin juoksukengät saa parilla sadalla ja siihen riittää kyllä työttömällä rahaa. Sossuta saa rahaa niin, että asumiskulujen jälkeen käteen jää yli 400 euroa. Jos siitä rahasta ei saa lenkkitossuja hommattua edes säästämällä, niin on peiliin katsomisen paikka. Itse voisin ostaa tuosta rahasta lenkkitossut vaikka joka kuukausi.

Äänestä
  • Oletko ikinä oikeasti edes ollut sossun asiakkaana Tampereella? Ei sieltä saa köyhät mitään. Meidänkään perhe ei saanut mitään vaikka tuloina vain lapsilisä ja asumistuki. Kyllä aloittaja on ihan oikeassa. Työttömät passivoidaan aloitekyvyttömiksi täällä. Sossuilla se taitaa olla se peiliin katsomisen paikka.

    Raha ja säästöt menee ihmisten edelle Tampereella.

    Äänestä

  • Oletko valmis ilmoittautunaan niiden ihmisten avuksi, jotka on syrjäytetty tulottomuuteen? Kuvailemasi 400€ olisi monelle mahdolisuus ostaa monipuolista ravintoa?
    Mainitsit, että tiedät miten ihmiset voisivat saada toimeentulon. Silloinhan voit myös auttaa asiassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jairus kirjoitti:

Tampereella ei työtön saa edes lenkille lähteä.

Uusia juoksutossuja ei saanut edes hyvät geenit saanut poikani, saati sitten minä:

http://akisaarikoski3553.blogspot.fi/2015/10/tampereen-sosiaalitoimi-passivoi-koyhia.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu