Mormonit sanovat, että perheet ovat ikuisia? Mutta kuinka?
Jokainen isä ja äiti kiintyy omiin lapsiinsa ja haluaa pitää heidät hellässä sylissään, mutta kuinka on, kun nuo pienet lapsukaiset kasvavat isoksi, niin eivätkö hekin haluaa pitää omat lapsukaisensa hellässä sylissä?
Missä menee ketju poikki konseptissa "Families are forver"?
Ihmettelen vain tätä opillista dogmaa... Ihana ajatus mutta vailla järjellistä selitystä....
Jokainen isä ja äiti kiintyy omiin lapsiinsa ja haluaa pitää heidät hellässä sylissään, mutta kuinka on, kun nuo pienet lapsukaiset kasvavat isoksi, niin eivätkö hekin haluaa pitää omat lapsukaisensa hellässä sylissä?
Missä menee ketju poikki konseptissa "Families are forver"?
Ihmettelen vain tätä opillista dogmaa... Ihana ajatus mutta vailla järjellistä selitystä....
Vastaukset 40
Vanhimmat
perustuu perhesuhteisiin. Onhan maan päälläkin heimo-organisaatiota. Vähän samaan tapaan siellä hoidetaan asiat. Korotetut pariskunnat saavat henkilapsia. Yksityiskohtia ei ole ilmoitettu, mutta esim. karjalaiset suurperheet saattaisivat olla esimakua tuosta järjestelmästä.
ei tarvitse katketa koskaan. Voimme iloita lukemattomien lapsen lapsen lapsen... lasten kanssa IKUISESTI.
Miten vailla järjellistä selitystä??? Ihminen on onnellisimmillaan kun hänen sukunsa on hänen ympärillään. Jumala rakastaa meitä ja haluaa että olisimme onnellisisa iankaikkisesti. Kuinka voisimme olla onnellisia iankaikkisesti jos emme saisi olla rakkaidemme kanssa? Tietenkin on olemassa joitakin joilla on elämässä mennyt jotain niin pieleen, että tämä perherakkaus ei juurikaan kukoista, joillekin se on muuttunut jopa vihaksi. Silloin voi vain panna toivonsa Jeesukesn parantavaan voimaan.
Mites sitten kun raamatussa sanotaan että ei taivaassa mennä kenenkään vaimoksi vaan siellä ollaan kuin enkelit?
mormonismi ei perustu raamatun ilmoitukseen tässäkään asiassa.
jotakin on tehtävä ENNEN kuin ollaan taivaassa...
Siis varokaa lentämistä...
... usein miettinyt ja ihmetellyt, koska moinen Jeesuksen kommentti löytyy Raamatusta ja tuhoaa mormonismin hienon amerikkailisen unelman, "families are forever-opin".
Mutta kenties pahat munkit korruptoivat tämän kohdan??? Heidän mukaan ei siis mitään perhe-unitia taivaissa muodosteta... Mormonit tietty pitää tätä Raamatun kohtaa korruptoituneena... eikö?
Itse näen, että jos elämä jatkuu, niin mikä estää näkemästä rakkaitaan.... eritoten rakkaita lapsiaan...???
Yksi kirkon sisar jopa sanoi että kyllä tämä maanpäällinen riittää helvettiä tuon ukon kanssa... =)
-ei vaan...Ei kait siellä taivaassa kuitenkaan yksin tarvitse olla! Asiaa Historia!
sillä avioliitto on säädetty solmittavaksi maan päällä. Sama koskee kastetta ja kaikkia muitakin evankeliumiin kuuluvia toimituksia. Kaikki on tehtävä maanpäällisen elämän aikana.
Tuhatvuotisen valtakunnan aikana kaikki tarpeellinen saadaan tehdyksi. Monien kohdalla se tapahtuu sijaistoimitusten kautta.
ja se on upeata!
tuskinpa kaikki vähemmän upeassa perheessä elävät allekirjoittavat naivin lausumasi.
Jeesus sanoo: "ja Hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä,
eikä kuolemaa ole enää oleva, ei itkua, eikä parkua, eikä kipua enää ole oleva,
sillä kaikki entinen on mennyt"!
siunausta!
Oletko aivan varma?
Minä kun ehdin toivoa, että eroamalla mormonikirkosta
pääsen eroon mormoni-isästämme, joka teki elämästämme uskonnnonharjoittamisellaan yhtä helvettiä?
Oletko nyt ihan varma, että sama peli jatkuu vielä taivaassakin?
Ei voi olla totta, isä pitää helvettiään vielä taivaassakin? Apuuva!
jos se ei sitä ole, niin se ei ole Hänen suunnitelmansa mukaista.
Jokainen voi itse miettiä missä on vika ja sitten yrittää parantaa sitä.
Aina se ei onnistu, mutta se onkin sitten jo toisen keskustelun asia.
(ks. avioerokeskustelut aiemmin)
on se, että meidän tulee kunnioittaa vanhempiamme.
vaikka vanhemmat eivät aina olisikaan niin kovin ihailtavia niin kuitenkin he ovat vanhempamme jotka Herra on meille antanut .'Minusta neljäs käsky on erittäin tärkeä.'
Olen yrittänyt opettaa lapsilleni sitä oman esimerkkini kautta- siitä kuinka olen suhtautunut omiin vanhempiini ja mieheni vanhempiin.
Minulla oli varmasti eräät mailman ihanimmat vanhimmat- eivät virheettömät, mutta en ole sitä minäkään:)
mikä ihmeen "Kristuksen suunnitelma"? tarkenna hieman.
kylläpä laitat monelle vaikeassa ihmissuhteessa elävälle isoja taakkoja hartioille väittämällä, että heillä ei ole osaa eikä arpaa "Kristuksen suunnitelmissa.
galleria-sivullasi väität, että sisäinen rauha on saavutettavissa onnellisen perhe-elämän kautta.
Missä sinulla menisi raja omien vanhempiesi kunnioittamisessa?
Voitko kunnioittaa ihmistä aivan hänen teoistaan ja käytöksestään riippumatta?
Ihmisarvo on Hitlerilläkin, totta. En itse ole koskaan kannattanut kuolemantuomiota tai verisovitusta, kuten mormonit. Mutta samassa taivaassa en tahtoisi olla isäni tai Hitlerin kanssa, ennenkuin heissä ilmenisi katumuksen elkeitä.
mormoneilla ei ole mitään kuolemantuomiota tai verisovitusta.
En ymmärrä mistä puhut.
Neljäs käsky on yksi Jumalan käskyistä ihmisille ja ei siinä ole mitään eri "variaatioita" tai selityksiä.
Sinun täytyy isäsi tapauksessa miettiä miten se omalla kohdallasi toteutuu.
sen tiedän , että Jeesus sanoi myös anteeksiannosta , että meidän täytyy antaa JOKAISELLE anteeksi , muuten emme itse saa Häneltä anteeksi syntejämme.
Eli sekin on käsky.
viitsi edes täällä kääntää toista poskeasi, kun tunnet että sinua on loukattu (vaikka ei oikeasti edes ole), vaan alat solvata kirkon kriitikoita vaikka miten ilkeästi ja väittää kaikkia valehtelijoiksi.
Miten sen SINUN anteeksiantamispolicyn kanssa oikein on? Häh?
Yritän seurata ohjettasi.
on josefina kirjoittanut jo aiemminkin.
Kyllä se on ottanut vastaan nöyrästi solvauksia täällä ja ei varmastikaa ole ollut helppoa mutta aina vaan on yrittänyt.
en todellakaan ole täydellinen, mutta yritän antaa anteeksi.
En varmaan muuten edes enää kirjoittaisi täällä.
Opetuksesi neljännestä käskystä ja nyt tämä oli luterilaista oppia, eli vaihteeksi tällä palstalla ihan oikeaa evankeliumia. Samaa sanoi minulle neljännestä käskystä jo eläkkeellä oleva luterilainen pastori, kun purin hänelle tuskaani.
Hän on Jumalan mies.
Mormoni-isän tekemän raiskauksen voi antaa anteeksi, jopa sen. Ainakin jos tajuaa, että hän on syvästi kirkkonsa henkisesti sairastuttama, "pappeudenhaltijana" olo on mennyt päähän ja tehnyt kaiken luvalliseksi, kuten aikoinaan Smithillä moniavioisen huoraamisen.
Etkö tiedä, että niitä raiskaajia on paljon enemmän muiden kirkkojen jäsenten joukossa. Eläkä pistä isäsi virheitä kirkon syyksi, niin olisi tapahtunut joka tapauksessa.
kyllä me mormonit yritämme noudattaa kymmentä käskyä ja Jeesuksen opetuksia; et voi niitä pitää pelkästään luterilaisina.
Mitä tulee juttuusi isästäsi, olen siitä tosi pahoillani koko teidän perheenne puolesta , se on todellinen murhenäytelmä, mutta ei ole oikein syyttää siitä kirkkoa. Kirkko opettaa juuri päinvastaista ja yrittää estää kaikin tavoin tällaisten onnettomuuksien synnyn.
yrittänyt ollenkaan vaan on heti lyönyt takaisin ja moninkertaisesti vielä.
Sitä paitsi juuri josefina on sensuroinut täällä monien viestejä ja sitten viuruaa että hän ei muka saa sanoa mitä tykkää. On tosi tekopyhä tyyppi. Sit kehtaa vielä profiilisivullaan väittää että hänellä on sisäinen rauha tai mitä potaskaa siellä nyt lukikaan. Ei noin vihainen ja katkera ihminen voi olla sisäisesti rauhassa ees itsensä kanssa.
Että yrität meinaan. Yritäpä kuule kovemmin.
mistä sinä voit tietää kuka on poistanut viestejä??
Älä viitsi syytellä kun et tiedä!!
Mitä sanot lyömiseksi.... sitäkö kun puolustan uskoamme?
Onko se tekopyhää mielestäsi että kertoo uskostaan avoimesti?
Harmittaako sinua sisäinen rauhani?
Toistan, että en ole vihainen enkä katkera kenellekään, ja kirjoitan vain siksi täällä että haluan kertoa uskostamme ja puolustaa sitä vääriltä hyökkäyksiltä ja valheilta.
niin minäkin!
vai onko mieli nyt vaihtunut? Oikea tekopyhä takinkääntäjä.
Kirjoituksistasi paistaa ilkeämielisyys ja katkeruus ja pahansuopuus ymym, ei sinulla voi mitenkään olla sisäistä rauhaa. Ei se mitään merkitse että väität sinulla olevan rauhan ja väität itseäsi onnelliseksi. Vaikutat ainakin tällä palstalla hirveän kostonhimoiselta ja lyöt heti (kuvaannollisesti) päin naamaa kun joku kritisoi kirkkoa, vaikka kirjoitus olisi miten asiallinen. Hoet tuota "asiallisuutta kiitos" mutta olet itse mollaamassa muita koko ajan ja mustamaalaamassa kirkon kritisoijia.
Miten sellainen ihminen voi väittää että hänellä on sisäinen rauha? Tosi ristiriitaista. Minä ainakin teen sen johtopäätöksen että olet älyttömän tekopyhä tyyppi. No onneksi ei ole pakko olla tekemisissä kaltaistesi kanssa kuin ihan harvoin.
Tunnustatko luterilaisia tunnustuskirjojen käskyjä, vaiko Raamatun?
Et ainakaan Raamatun käskyjä sillä oikea neljäs-(4)-käsky ei ole se minkä sinä esitit vanhempien kunnioittamisena!!! Lueppas mitkä ovat raamatun oikeat käskyt ja niiden oikea järjestys! Siis Raamatussa!
2 Mooseksen kirja 20 luku jakeet 2-17!
1.Käsky) Minä olen Herra, sinun Jumalasi, joka vein sinut pois Egyptin maasta, orjuuden pesästä. Älä pidä muita Jumalia minun rinnallani.(jae 2-3)
2.Käsky) Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla. Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat; mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.(jae 4-6)
3.Käsky) Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.(jae 7)
4.Käsky) Muista pyhittää lepopäivä. Kuusi päivää tee työtä ja toimita kaikki askareesi; mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on. Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi; sentähden Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.(jae 8-11)
5.Käsky) Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että kauan eläisit siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa.(jae 12)
6.Käsky) Älä tapa.(jae 13)
7.Käsky) Älä tee huorin.(jae 14)
8.Käsky) Älä varasta.(jae 15)
9.käsky) Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.(jae 16)
10.Käsky) Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa.
(jae 17)
Luterilainen kirkko on poistanut KOKONAAN TOISEN KÄSKYN! Ja kymmenennen käskyn jakaen kahtia, saadakseen sillätavoin tuon toisen puuttuvan käskyn tekemän puutteen, täsmäämään lukumääräisesti oikeaksi! Raamatun ilmoituksen mukaan, Jumalan Sanan muuttajilla ei tule olemaan oikein mukavat tulevaisuuden näkymät! (:-/
Terv, Jeesukseen "upotettu"! ~
Tällä foorumilla ei ole sheriffiä. Voimme valittaa epäasiallisista viesteistä, mutta poistamispäätöksen tekee ylläpito.
Turhaan mollaat Serafinaa. Hän on hyvin lämminsydäminen ja empatiakykyinen henkilö. Olen tuntenut hänet monta kymmentä vuotta.
josefinasta tuli serafina
Se ... Serafia... hihihiii... hmm siis Josefiina on tosi hyvä sydäminen ja hyvä ihminen. Olen myös tuntenut hänet vuosia... ja sinut myös rakas veli, terkkuja kotiin. Taitaa se toisten ilkeämielisyys ja onneton olotila näkyä heidän omissa syytöksissään. Josefiina ei ole sano muuta kuin totuuden täällä, hän on totuuden puolustaja. Joillakin täällä on ilmeisesti vaan hieman vääntynyt ja katkeroitunut totuuskäsitys.
Olen ollut pois niin kauan luterilaisesta kirkosta, etten tiedä tarkalleen kuinka he uskovat tai mitä on milloinkin muutettu.
Mutta sen tiedän että me uskomme niinkuin Rammattu opettaa ja Mormonin kirja vahvistaa.
Eli käskyt on käskyt edelleen ja neljäs käsky on vanhempien kunnioittamisesta.
on tänään vähän kiireinen... eiköhän tämä tästä selviä. Jäitä hattuun.
Onneksi on vapaus kuulua mihin kirkkoon vaan tai olla kuulumatta.
Meikäläiselle olisi helvettiä tarpeeksi,
jos pitäisi vaan katsella ja kuunnella mormonismista keuhkoajia.
Ei tartte pyrkiä taivaaseen niiden kanssa, ne saa kestää keskenään toisiaan. Se on niille ihan oikein!
Eikä tartte mennä ikinä mormonien kokoukseen tai tilaisuuteen.
Ei tätä palstaakaan tartte lukea, jos liiaksi nyppii. Mua kyllä huvittaa, tää pikkumaisuus kai eniten.
Jos tunnet kiitollisuutta Josefiinan tapaisen ihmisen "empatiakykyisyydestä", otan sydämestäni osaa.
Elämä on kohdellut sinua vähintäänkin epäreilusti.
Se merkitsee sitä, että et ole koskaan saanut osaksesi sellaista myötäelämistä ja lähimmäisenrakkautta, jota tavallisesti sanotaan empatiaksi?
Australian alkuasukkaat syövät toukkia suurena herkkunaan. Kysymys on kulttuurieroista. Mormoneissa on näämmä iso kulttuuriero meihin muihin empatiakykyisiin.
Ihminen tuomitaan tekojensa mukaan,
näin mormonit opettaa.
Eili tuo riitä alkuunkaan, hyvä Josefiina.
Mitä se hyödyttää, että noudatat viisauden sanaa ja maksat täydet kymmenykset,
kun Jumalan ja lähimmäisen rakastaminen menee aina vaan ihan vaituralleen?
Pinnistä, hyvä ihminen,
muuten ei kunnian kukko laula.
Älä vaan anna periksi! :)
Usko vaan tuohon luterilaiseen käskyjen järjestykseen! Joka on väärä!
Jos otat selvää asiasta, joudut vielä tunnustamaan Raamatun oikeaa järjestystä!
Minäkin olen ollut luterilaisesta kirkosta eronneena jo 24 vuotta, mutta tiedän kuitenkin miten RAAMATTU käskyt ilmoittaa! ~
sillä oikeudenmukaisuus voittaa aina lopulta.
Kyllä Taivaan Isä näkee sydämemme halun ja tietää kuka kenelle pahaa tahtoo täälläkin palstalla.
Voit olla varma, että se en ole minä.
Voitte hyökätä koko antikomppania ihan miten vaan minun kimppuuni, ei haittaa.
Silti en teitä vihaa , säälin vain.
... eikö ole toisarvoista puhua jostakin järjestyksestä kun ne on kuitenkin meille annettu noudatettaviksi , niin niitä tulisi noudattaa.
Käsky on käsky eikä muuksi muutu.
Mihin kirkkoon kuulut vai kuulutko ollenkaan, kun kerroit että olet pois ollut luterilaisuudesta jo kauan?