Kirkkkomme on ajautunut jo sille tielle ekumenioineen ja liberalismeineen, että ei ole lainkaan tätä päivää valtionkirkko. Tuo verotusoikeus nyt on taas yksi hömppä, mikä paljastaa kirkon ja uskonnon totaalisen yhteensopimattomuuden valtion kanssa, islam ei ole uskonto, vaan totaalitäärinen hallintajärjestelmä.
Valtion ja kirkon on erottava.
öööööööötyyyyut
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Varmaankin piispat Askola ja Mäkinen hymyilevä onnesta, jos saadaan islamkin valtion kolmanneksi pääuskonnoksi! Voivat ottaa ehtoollisviini paukut yhdessä imaani Haijerin(?) kanssa!
ovat jo erossa. Onko Sinulta jäänyt tämä asia huomaamatta?
Minä kyllä maksan kirkollisveroa vielä. Jos tämä "egumenia" vielä yhtään etenee, niin eroan kirkosta. Ei kirkkoon kuulumisella taivaspaikkaa saa, se on epävarmojen höynäytysvaraventtiili vailla merkitystä.
Oma pieni luterilainen seurakuntani on minulle rakas ja tärkeä. "ylhäältäpäin" tulevat luterilaisen seurakuntien tulevat määräykset ja arvomaailman vääristäminen ovat kyllä jossain vaiheessa liikaa. Eroan kirkosta, jos tuo muslimien ujuttautuminen vielä jatkuu. Ja jatkuuhan se, jos emme sitä pysäytä. En tule olemaan saatanankirkon jäsen. Minulle allah ei ole jumala, vaaan se toinen.