Ok, eli siis länsirajan yli voi tulla vaikka 100 000 vuodessa ja uutisoidaan "hienona ja kulttuuria rikastavana", mutta itärajan yli tulevat on sitten jo toisen sortin ihmisiä, jotka "huolestuttaa" viranomaisia. Mikä logiikka tässä oikein on? Mikä ero siinä muka on tuleeko pakolaiset Ruotsista vai Venäjältä?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1446082736025.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1446082736025.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
Venäjä on turvallinen maa joten ei meidän ole pakko sieltä ketää ottaa vastaa. Pitäkööt mamunsa, jos on heidät maahansa laskenutkin. Heillä on varmaankin töitäkin esim. rakentamaan rinakkaisrataa Ladivostokiin vai mikä se kaupunki on toisella laidalla maata, Siperiaradan päässä.
ei taida suomi olla koskaan palauttanut yhtäkään turvista venäjälle jos on muun maan kasalaisia kuin venäjän.
Mikä logiikka tässä oikein on? Mikä ero siinä muka on tuleeko pakolaiset Ruotsista vai Venäjältä?
ei siinä mitän eroa olekkaan...samoista lähtömaista niitä tulee kummastakin ilmansuunnasta.....sittehän niitä tulee vain moninkertaisesti enemmän
kai sieltä venäläisetkin voivat marssia suomeen noin vain. kaikki rajat vain auki niin pääsee putinin miehetkin ilman aseita valtaamaan suomen. Hullua hommaa ei voi muuta sanoa.
"Mikä logiikka tässä oikein on? Mikä ero siinä muka on tuleeko pakolaiset Ruotsista vai Venäjältä?"
On siinä se logiikka, että Venäjä on toistaiseksi pitänyt rajamme turvattuna, toisin kuin länsirajalla on tilanne. Muutenhan on sama asia kyllä.
sopii vain miettiä miten kävisi jos länsirajan maayhteys olisi yhtä pitkä kuin itä raja