Upin Kristi Raik ja AA-instituutin Hanna Smith kaipaavat säpinää Itä-Ukrainaan.
”Nyt on rauhallisempaa aiempaan verrattuna. Konflikti ei kuitenkaan ole ohi, eikä sitä ole ratkaistu”
”Uuden konfliktin mahdollisuus elää”
Tutkijoille näkyy selvästi olevan pettymys, että Porosenkon hallinto on tajunnut sen, minkä paikallisvaalitkin jo näytti. Ei tullut Ukrainasta pikkujenkkilää.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1446186205575?jako=f361cbc35ff5ed1405d8b198aa40d107&ref=fb-share
”Nyt on rauhallisempaa aiempaan verrattuna. Konflikti ei kuitenkaan ole ohi, eikä sitä ole ratkaistu”
”Uuden konfliktin mahdollisuus elää”
Tutkijoille näkyy selvästi olevan pettymys, että Porosenkon hallinto on tajunnut sen, minkä paikallisvaalitkin jo näytti. Ei tullut Ukrainasta pikkujenkkilää.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1446186205575?jako=f361cbc35ff5ed1405d8b198aa40d107&ref=fb-share
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aaltolan ja Pasternakan kommentit puuttuvat vielä tältä päivältä.
Kapinallisten puolella ei ole haluja taistella.....sehän pitäisi olla selvää kaiken inhimillisen hädän keskeltä?
Taitaa olla natotrollit ainoat, joidenka keskuudessa sellaisia haluja olisi.
Nämä "tutkijat"eivät ymmärrä, että alueella asuu aivan samanlaisia ihmisiä kuin hekin. Tutkijoille vain nämä geopoliittiset painotukset ovat tärkeitä ja paikalliset on vain pesuvettä heille.
Ei suinkaan, ihanaa että donbassin ihmiset näkevät auringon vuosien pommisuojissa asumisen jälkeen.
nyt ne kiovan natsit on on, hope so, karkotettu rintamalta murhaamasta siviilejä.
Ehkä se venäjän show, risteilyohjukset kaspianmereltä syyriaan 5 m tarkkuudella palautti kiihkoiljiat maanpinnalle, niin kiovassa kuin lännessä.
Siis mitä helvetin tekemistä punikilla on porosenkko suklaamiljonäärin kanssa?
lahtari se kyllä on.
No onhan niitä Washingtonin tiltujakin.
Jotenkin tämä tiedonvälitys on vääristynyt. Ukrainassa oli hiljattain paikallisvaalit, mutta media, joka haluaa ensikädessä haastatella jotain suomalaisia ulkopolitiikan ennustajaeukkoja, vaikenee kuin seinä vaalien lopputuloksesta. Se kuitenkin tiedetään jo muista lähteistä, että Maidanin jälkimainingeilla surffailut Arseni Yatsenjuk on nykyään nollakannatuksen päällä. Onkos mies peräti pääministerinä. Jos näin on, niin voi sanoa, ettei Ukrainassa vallitse mitään demokratiaa.
Kun seuraa ukrainalaista mediaa, tulee aivan selväksi, että Ukrainan kriisiin ei ole sellaista lopullista ratkaisua jossa Krim liittyisi jotenkin Kiovan hallintaan. Kun Venäjä pitää Krimin ukrainalaisten tahdon mukaisesti, se tulee helpottamaan maiden välejä niin kauan kuin historiaa kirjoitetaan. Voi sanoa vähääkään liioittelematta, että ukrainalaiset rakastavat ja kunnioittavat niin syvästi Putinia ja hänen hallintoaan, että todellinen rauha on mahdollinen, niin kauan kuin HÄN johtaa Venäjää.
Kunhan se konvehtikeisarikin saataisiin ymmärtämään tämä.
Auttaakohan siviilikoneen putoaminen natofriikit uuteen innostukseen.