Kipu tasoa 4

Eilen kipu oli tasoa 7 -8. Olikohan se sitä hammastenkiristystä? Nyt on helppo olla vaan ei tosiaankaan helppo ole olla kun vertaa kivuttomaan ihmiseen.

Hammaslääkärissä kävin eilen niin että ennen klo 10 oli paikka suussa, entinen oli lohjennut tai hammas oli lohjennut.

Joudun silti sanomaan nyt että ai ai, ja melkein että yhyy, nimittäin minuun sattuu tuonne hampaaseeni. Itlkeä tekee mieli mutta ei itku tule kun kipu siedettävämpää kuin eilen.

Melkein tekisi mieli itkeä kuitenkin. Rukoile hammaskipuni pois, Jeesusta pyydä avukseni. Silmäni ovat surulliset. Ei ilo pilkota silmissä vaan yhyy kuului suustani ja pelko tuli mieleen: Miksei Jeesus poista kipua? Ai jai kuinka sattuu, ei liikaa mutta just silleen että pelottaa että miäs jos se kipu nousee kovemmaksi vielä päivän aikana?

Rukoilin aiemmin laihtumista ja kärsivällisyyttä lisää. Kärsivällisyyttä saa kuulemma kärsimällä ja nyt en oikein pysty suuta avaamaan ja nieleminen sattuu. Menen vessaan nyt tyhjentämään nenäni. Auta, Jeesus minua!

Vessaan menin, niin alkoi itkettämään sinne mennessä. Kädet oikosenaan rukoilin keittiössäkin kyynelsilmin, mahtaako mkukaan rukoilla kipujani alemmas edesvaikka tämän viestin tänne lähetän? Ob siis takaisin tässä tietokponeella ja minä itken kun niin pelottaa. Åitäisi ola särkylääkkeet 800mg eikä 400mg. Viikeinne pyyntö tähän rukoile puolestani kipuani pois hampaastani.

Olen Mika Helsingissä ja uskovainen ja siilpää ja vihreät silmåt, Hän tunnistaa minut kyllä. Olen kiitollinen jokaisesta rukouksesta puolestani. Kyllä nyt hieman hävettää kun yksinäisyyteni takia olen rukoillut, kyllä hammaskipu on pahempaa kokea kuinyksinäisyys. Yksinäisyydellä en tarkoita ihminen ihminen yksinäisyyttä vaan ikävääni Jeesuksen luokse. Pääsenkö koskaan Jeesuksen luokse?

Nyt alkaa olla hammasoperaatiosta aika tarkalleen 24h.
17241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kipu tasoa 4 - 5 ollut tänään. Kipu lisääntyi hieman juotuani ja syötyäni. Miellessä tuntuu kipua, samoin luean avaminen niin sureksi että ananaspala mahtuu suuhun. Pienellä tsemppaamisella sekin onnistui.

Otan särkylääkkeenpian. Eilen meni peräti 30 min kunnes alkoi vaikutus. Klo 13.13 nielaisen pillerin alas. Hampaassa tuntuu kristävä tunne, joka säteilee kipua muualle pään alueella, vasemaan ohimoon, välillä alavasen ikeniin, välillä ylävasen ikeniin.

Äänestä

Klo 13.14 nielaisu tapahtuikin. Nyt odotan mitä tapahtuu. Tässä on päivän juhlahetkenipian tulossa. Muutama kivoton tunti 400mg ibuprofeiinilla.

Jännityksellä ja pienellä pelolla odotan mikä on tilanne myöhemmin, toivon edelleen myös tehokasta rukoustasi tervehtymiseni puolesta, kiitos. Partakoneella oikea poskea ajaessano9 tunsin sen paineena vasemman posken limakalvoilla. Ei hymyilytä, rukoile innokkaasti. 5 min mennyt pillerinotosta. Vielä ei muuta vaiktuusta kuin helpotus että kylläse kohta alkaa vaikuttamaan.

Äänestä

siihen asti pöyhkeää hevostelua ja röyhkeää mylvintää kuulemme jukuripäiden suista kunnes pätsinen todellisuus on tosiasiaa. loppuu hevostelu pätsissä heti kun alkaa tunteman hammaskipua. viimestään silloin. hammaskipu on kuulemma pahempa kivultan kuin synnytys. vaikka jumalattomat suututtaakin käytöksellään aika usein näinä lopun aikoina n niin se kipu, joka saa aikaan itkua ja hammastenkiristelyä saa aikaan myös pelkoa jumalattomien ikuisuussosasta. tämäkin vielä olevinaan pientä kippua mutta jos tuota tasoa 5 kestäisi päivästä toiseen ilman kivunlievitystä niin huutaisin lopulta tuskasta ja itkisin taatusti. Itkinhän mä eilenkin ja tänäänkin vähän.

20 min nielaisusta, pientä vaikutusta, hampaasen ei koske mutta nieltäessä nielemiskipua. Kiitos rukouksista.

Äänestä

Kipu kestää rajuna noin kolme päivää ja paraneminen että alkaa helpottaa sitten noin 3 vkon kuluttua. Tämän jälkeen alkaa sitten toipuminen asteittain. Purenta alkaa onnistumaan noin 2 kuukauden kuluttua eikä sitä ennen edes kannata yrittää ärsyttää sitä kohtaa millään tavoin. Hampaanharjauksessa oltava tosi varovainen.

Itse uskovana suhtaudun tällaiseen tyyliin, että tässä nyt vaan sitten kärsitään ja lasketaan tunteja. 6 tunnin nukuttu yö on jo kiitoksen aihe. Joskus kun keskittyy siihen kipuun ja suuntaa mielensä kokonaan siihen ja sanoo, että antaa tulla vaan, niin alkaa kummasti helpottamaan. Voi myös siinä keskittyessä olla hiljaisessa rukouksessa. Mulla on myös tyylinä, että annan sen kivun olla ja tulla ja sitten alan valittaan Jumalalle sydäntäsärkevästi (välillä ääneenkin) että tässä nyt lapsesi kärsii, auta minua jotenkin - monta kertaa kummasti on helpottanut.

Äänestä
  • Huomasin tuossa että sinulle ei olekaan tehty niin kovin suurta hammasoperaatiota kuten minulle tässä vähän aikaa sitten. Tuo mitä edellä sanoin niin koskee isoa kirurgista operaatiota mikä tehdään leuan ja hampaiden alueella. Kyllä se kipu siitä lähtee, todennäköisesti saat antibioottia, sekin auttaa parin päivän päästä jo.

    Äänestä

Kannattaisi varmaankin soittaa hammaslääkärin päivystykseen. Ehkä se hammas tarvitseekin juurihoitoa. Ainakin ehkä saisit antibiootin tai muuten lisää lääkettä nyt tähän ensihätään. Ei ole tarkoitus noin kipeänä olla. Hätäapuna toimii myös kotona, jos sinulla löytyy joku pakastekasvispussi vaikkapa, niin kääräiset sen pyyhkeeseen ja painat poskea vasten.

Mutta soita tosiaan hammaslääkärille heti tänään, niin saat apua. Jeesukselta saat lisätukea, että saat hampaasi hoidettua kuntoon. Voimia ja siunausta.

Äänestä

Netissä on ihmisten kommentteja hammaspaikkauksen jälkikivusta. Muutamasta päivästä kuukausiin voi kivusta kärsiä. Minulla tulee hieman alle klo 10 aamulla 2 vrk täyteen.

Kiputasoni on nyt noin 3 - 3,5 on kuin olisi n. 3 neula ylähampiden ienrajaan laitettu kiinni, pistävältä tuntuvaakipua siinä kohdin, hieman vasempaan ohimoon kipupainetta, ei paljon. Nielemiskipu on vähentynyt myös. Kun lipu on laskusuunnassa ja hallinnassa kipulääkkeillä, tässä tilanteessa selviän tarvittaessa ilman kipulääkettäkin kunhan ei nouse tästä kipu. Otan pillerin kuitnekin klo 8 niin tulee käyttöä . Mulla on kaksi painkilleriä jäljellä ja nythän se kannattaa käyttää noit akun kipukäyrä osoittaa laskevaan suuntaan.

Hampaidenharjaus sujui ilman ongelmia. Käytän myös vihreää tököttiä suuta puhdistamaan.

" ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä MURHETTA eikä parkua eikä KIPUA ole enää oleva, sillä kaikki ENTINEN ON MENNYT. "

Joh.Ilm. 21: 4

Kyllä, Jeesus, Kiitos, Jeesus, en halua kokea sitten enää koskaan murhetta enkä kipua, kuulostaa enemmän kuin autuaalliselta! Joka kivun hetki vie lähemmäs kivuttomuutta kunhan ei helvettiin joudu.

Äänestä
  • Ei ole normaalia tuollainen kipu tavallisen hammaspaikkauksen jälkeen. Eri jos on kirurginen toimenpide tehty tai hammas poistettu vetämällä kokonaan pois tms.

    Siellä hampaan juuressa on ilmeisesti tulehdus, joka vaatii hoitoa. Ota vain yhteyttä hammaslääkäriin, ei se hammas itsestään parane. Pitkittyy oireet ja voi mennä pahemmaksi vain.

    Jeesus antaa voimia, ja auttaa sen hammaslääkärin osaamisen ja hoidon kautta. Eivät ne ole toisiaan poissulkevia asioita.

    Äänestä

Olin aikoinaan kolarissa ja sen jälkeen oli 6 kk:n kipuhelvetti. Kipulääkkeitä söin kuin pastilleja eivätkä ne juuri auttaneet. No, kerran oli kivut pois, sairaalassa kun antoivat jotakin morfiinin johdannaista. Olo oli kuin pumpulisessa taivaassa. Ymmärrän kyllä hiukan narkkareita jos noilla kemikaaleilla tuollaisiin olotiloihin pääsee.

Äänestä

Pitäiksöhän sinun kirjoittaa tällaiset henkilökohtaiset viestit vaikka Facebookkiin?

Äänestä

Kyllä se siitä vielä iloksi muuttuu. Kaikille kipua kokeville rukoillaan kivun poistumista. Haastan mukaan kaikki kipua joskus kokeneet mukaan rukoilemaan.

Äänestä

Soitin päivystykseen ja aika on klo 12.00 tänään. Se nopeutti ajanvarausta kun sanoin etten saa suuta kunnolla auki ja syöminen sattuu hampaaseen. Syöminen ei ole mikään nautinto ollut. Tässä ketjussa kai olen maininnut asian, ananaspalaa on ollut vaikea ujuttaa suuhun, pizzan syöminen on tuskaa kun sattuu hampaaseen.Ohutta ja pehmeää Isän luomaa minulle suomaa ravintoa olen pyrkinyt syömään.

Ainakin jotain luulisi selviävän. Kuulin sattumoisin Polvijärven pastotilta että hammas voi olla jollakin tavalla riivauksen kohteena, se viimeisin tv7:lta tullut jakso. Minä kun viskiä join kovimpaan kipuun kun en keksinyt muutakaan silloin perjantaina ja viski osui hampaaseen, joten voisiko siinä olla jokin syy. Voisiko lopun aikoina uskova joutua ei-hammaslääketieteellisen ymmärryksen ulkopuolisen hammaskiusauksen kohteeksi?

Mitäs jos he eivät saakaan selville mikä tässä mättää, miksi hammas on niin kipeä paikkauksen jäljiltä että Jeesuksellekaan ei osa sanoa paljon muuta kuin auta ja keskittyminen Jesuksen on viakeaa kun kivun iskiessä miettii vain kipua. Mullahan oli välillä kipu tasoa 4, nyt se on ollut kiristymään päin kuten talven lämpötilat, nyt kiputaso on 5 ollut.

Katso, illemmalla kerron miten hammasreissu meni ja miten menee just silloin kun viestiä kirjoitan.

Tämä viesti sai tekemään sen päätöksen että päätin rasittaa " koneistoa " vielä kerran ja soittaa hammaspäivystykseen:

"Ei ole normaalia tuollainen kipu tavallisen hammaspaikkauksen jälkeen. Eri jos on kirurginen toimenpide tehty tai hammas poistettu vetämällä kokonaan pois tms.

Siellä hampaan juuressa on ilmeisesti tulehdus, joka vaatii hoitoa. Ota vain yhteyttä hammaslääkäriin, ei se hammas itsestään parane. Pitkittyy oireet ja voi mennä pahemmaksi vain.

Jeesus antaa voimia, ja auttaa sen hammaslääkärin osaamisen ja hoidon kautta. Eivät ne ole toisiaan poissulkevia asioita. "

Illemmalla on selvillä mikä on homman nimi ainakin näin sopii odottaa ja toivoa. Hieman on sellainne olotila nyt että ei tiedä pitäisikö tässä itkeä vai hymyillä, kai mulla on sellainen itkevän kysyvä hymyolo: jatkuuko nämä kivut? Ja ennekaikkea kuinka kauan? Särkylääkkeitä en periaatteesta ole käyttänyt mutta nyt oli otettava sillä kipu ol sen verran miehen sisun selättävää sorttia. Ei muuta kuin itkemisiin ja nauramisiin eli näihin sanoihin ja tähän tunnelmaan täältä tähän.

Äänestä
  • Hyvä kun soitit, ei tuo kyllä ihan kotikonstein olisi hoitunut. Tulehdusta veikkaan tms. Kohta asia selviää ja saat apua. Pidän peukkuja sulle että kaikki menee hyvin, ja rukoillaan lisäksi vielä molemmat asian puolesta. Herran huomaan. :)

    Palailehan astialle myöhemmin :)

    Äänestä

Mulla on bruksismi.

Hammas oli ok. Röntgenkuvaus tehtiin ja ei tulehdusta.

Bruksismissa eli hampaiden yhteenpainamisessa mun tapauksessa silloin kun nukun puristusvoimaa tulee niin paljon varastoon päänlihaksiin, käsittääkseni alaleukaan etupäässä, mutta muuallekin, että sitä voi hoitaa vain kipulääkityksellä ja mm. ortopedisin keinoin, kuten alaleuan ja yläleuan heiluttamisella samanaikaisesti eri suuntiin.

Tulehdusta ei siis ollut, kiitos Jeesus!

Eli kipu hampaassa johtui kun mun tapauksessani suurin puruvoima kohdistuu sen hampaan alueelle, joka operoitiin, hammas itse on ihan ok, mutta on varastoinut purennasta syntynyttä enrgiaa, jota koitan vapauttaa rentouttamalla päänalueen lihaksia ykkösmetodina ainakin just nyt toi leukojen heiluttelu. Olen ajatellut myös suun aukomista niin auki kuin pystyn tyyliin leijonan kita.

Luin odottaessa jotakin hammaslehteä ja huomasin sellaisenkin jutun että mitä fluoripitoisempaa hammastahna on niin sitä tehokkaampi suoja sillä on reikiintymistä vastaan joten kävin apteekista kysymässä kaikkein fluoripitoisimman hammastahnatuubin ja sain sellaisen, kiitos Herralle Jeesukselle Kristukselle! Ei muut akuin hampaita harjailemaan ja keksimään keinoja kuinka saan lihaksistoni mahdollisimman rennoksi.


Purentakiskoja olisivat viikon päästä mulle väsäämässä mutta koitan Jeesukselta saada avun siihen eten enää narsuttele hampaitani öisin. Uskon Jeesuksen auttavan minua tässä asiassa! Kaverilta sain vinkin että aina ennen nukkumaanmenoa kannattaa varmaan heilutella leukoja edestakaisin. Kyllä, varmaan se voi toimia. Eli joku minuutti tai 2 niitä tulee heilutella putkeen muutamia kertoja viikossa.


Tuli mieleen että kun tuo bruksismi on naisilla yleisempää kuin miehillä niin johtuisiko naisten migreeni osittain bruksismista? Olen iloinen. Toi leukojejn heilutus on toiminut. Otin ekan särkylääkkeen aamulla n. klo 6.30 ja toisen otin klo 15.35. Leukojen heiluttelun havaitsin olevan aikalaillasaman asian kuin olisi ottanut kipulääkkeen, se tosiaan rentouttaa jännittyneitä leukalihaksia.

Ihan ok kaiken kaikkiaan. Tulehdusta pelkäsin eniten, tämän hoidan altapois leukoja heiluttelemalla sen perusteella mitä netistä olen tästä taudista infoa ehtinyt koostamaan kirkkauden kupolissain. Ja tuo kofeiini kuulemma voi myös laukaista ja ylläpitää bruksismia joten otan 2 kuukauden tauon kofeiinin käyttöön.Tänään en ole kahvia juonut mutta kuivin suin ei tarvitse olla. Olen maitopoikia nääs. Itkukin maittaa aina toisinaan niin sitten on tosi kiva taas nauraa suu auki kuin Hangon keksi.

Joo, nyt oikein keskityn siihen eten puristele hampaita vastakkain. Pleikkarilla pelatessa tulee huomamatta painettua tosi kauan taistelutilanteessa hampaita vastakkain ja aika kauankin, joten siihenkin pitää kiinnittää huomitota kun " mätkii vihollisia lättyyn ".

Jeesus on muuten Herrojen Herra.

" Minä olen tie, totuus, ja elämä. "

Joh. 3 : 16

Äänestä

" Eli joku minuutti tai 2 niitä tulee heilutella putkeen muutamia kertoja viikossa. "

Mitenhän tuokin tuli tuohon kirjoitettua. Noita leukoheilutuksia tulee olla päivässä useita. Varmaan 10 krt lienee ideaali mutta se taas lienee yksilökohtaista ja leukajännitysvaraston säilöntäenergian välinen yhtälö. Ainakin nyt aluksi heiluttelen kerran tuntiin leukojani. Kiitos Isälle, joka loi minulle leuat, joita saan heilutella niin usein kuin mieli tekee.

Äänestä
  • Hyvä kun kävit siellä hammaslääkärissä kuitenkin, niin tulipa tuokin asia selvitettyä. :) Ei ollut turha reissu. Paranemisia ja Jumalan siunausta sinulle. :)

    Äänestä

  • Ei ollut turha reissu joten kiitos huolenpidosta tuntematonta kohtaan. Olisin ilman kommenttiasi ollut ainakin 3 viikkoa odotusasenteella ja oireet olisivat voineet pahentua. Mulla on tällä hetkellä kipulukema n. 2,5, aamulla menin selälleni patjalle ja patjan ja selkäni väliin asetin selkähierontalaitteen, joka hieroo aina hartioita myöten kun asettuu oikeaan kohtaan.

    Paraneminen voi kestää puolikin vuotta. Rukoilin illalla Jeesuksele etten narskuttelisi yöllä ja aamulla huomasin ette ole purrut yhteen. Yöllä heräsin kahdesti kuin minut olisi herätetty. Ensin tunsin jonkinlaisen ravisteluvaikutuksisen kosketuksen, erikoisen kosketuksen selässäni, jota en osaa kuvailla millä tunsin tulleeni kosketetuksi, se kun ei ollut ravistelua vaan jotain muuta joka tapahtui toisin, mutta tuntui minuun ravisteluvaikutuksena....no en osaa arvioida.... ja heräsin ja sanoin: Jeesus, mitä nyt? Siinä oli sellainen läsnäolon tuntuma. Kun en nähnyt Jeesusta luonani niin hieman petyin ja jatkoin nukkumista ja siinä sitten muistin että liittyykö tämä rukousanomukseeni Jeesukselle.

    Myöhemmin yöllä heräsin jälleen hetkeksi. Kasvoillani tuntui " virtaavaa ilmaa tai virtaavaa ilmavirtaushenkäystä, se oli lämpimämpää kuin ulkoilma tähän aikaan vuodesta Suomessa on. Laitan tähän hieman viisaitakin sanoja niin kirjoituksen taso ja miellyttävyys taso nousee kohisten, mieleen voi nousta Kalevi Lehtinenkin:

    " Viisas poika on isänsä ilo, tyhmä poika on äitinsä murhe.

    Väärintekijää eivät hänen aarteensa auta, mutta oikeamielisyys pelastaa kuolemasta.

    Nuhteetonta Herra varjelee nälältä, mutta jumalattoman haluja hän ei täytä.

    Köyhyys seuraa kättä, joka työtä karttaa, toimeliaat kädet tuovat rikkauden.

    Viisas se, joka kesällä kerää, häpeä sille, joka korjuuaikana makaa.

    Hurskaalla on päänsä päällä SIUNAUS, jumalattoman suussa piilee väkivalta.

    VANHURSKAAN MUISTOA SIUNATAAN, jumalattoman nimikin MAATUU.

    Ymmärtäväinen ottaa ohjeet varteen, mutta mieletön etsii tuhoaan.

    Turvassa kulkee, joka vilpittä kulkee, joka poikkeaa polulta, ei salassa pysy.

    Kavala silmänisku tuo tuskaa, ja mieletön puhe vie tuhoon.

    VANHURSKAAN SUU ON ELÄMÄN LÄHDE, jumalattoman suussa PIILEE väkivalta.

    Viha ajaa ihmiset toisiaan vastaan, rakkaus peittää paljotkin rikkomukset."

    Snl. 10 : 1 - 12

    Purentakiskollakin tietenkin selviäisi näistä öistä mutta minä haluan kaiken mahdollisen avun Jeesukselta. Joka tapauksessa leukani ja poskeni tuntuvat rennommilta kuin muutamina öinä. Kahvia en juonut joten kukaties voisi kofeiini vaikuttaa narskutteluun. Onkohan migreenin ja kofeiinin käytön välillä kausaalista yhteyttä?

    Halleluja, mä ilosta tahdon kiljaista.
    Jumalan siunausta sinulle ja kaikille Jumalan lapsille!

    Pyydän rukousta vielä sen puolesta että Herra ei salli minun pureskella hampauitani yhteen yöaikaan, Herran enkeli jos jaksaisi vartioida suutani niin olisihan se hieno asia. Jonkinlainen enkelihän ihmisellä sanotaan olevan mutta en tiedä sitten, en muista sellaista Raamatusta lukeneeni. Siihen rukoukseen ei kauan mene aikaa. Tämä rukouspyyntö koskee jokaista tämän lukenutta ja siihen riittää kun ajatuksissa sanot: Herra Jeesus, auta tätä apuasi odottavaa miestä, kuule pyyntönsä, kiitos Jeesus, amen! "

    Haluan täsä myös kiittää Jeesusta Kristusta kaikesta avusta, jota olen Häneltä saanut, ne jotka tiedän ja ne joita en tiedä. Kiitos Jeesus, tarvitsen apuasi jatkossakin. Tulen rukoukseen kohtaamana Sinua muutaman tunnin päästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itkevämies kirjoitti:

Eilen kipu oli tasoa 7 -8. Olikohan se sitä hammastenkiristystä? Nyt on helppo olla vaan ei tosiaankaan helppo ole olla kun vertaa kivuttomaan ihmiseen.

Hammaslääkärissä kävin eilen niin että ennen klo 10 oli paikka suussa, entinen oli lohjennut tai hammas oli lohjennut.

Joudun silti sanomaan nyt että ai ai, ja melkein että yhyy, nimittäin minuun sattuu tuonne hampaaseeni. Itlkeä tekee mieli mutta ei itku tule kun kipu siedettävämpää kuin eilen.

Melkein tekisi mieli itkeä kuitenkin. Rukoile hammaskipuni pois, Jeesusta pyydä avukseni. Silmäni ovat surulliset. Ei ilo pilkota silmissä vaan yhyy kuului suustani ja pelko tuli mieleen: Miksei Jeesus poista kipua? Ai jai kuinka sattuu, ei liikaa mutta just silleen että pelottaa että miäs jos se kipu nousee kovemmaksi vielä päivän aikana?

Rukoilin aiemmin laihtumista ja kärsivällisyyttä lisää. Kärsivällisyyttä saa kuulemma kärsimällä ja nyt en oikein pysty suuta avaamaan ja nieleminen sattuu. Menen vessaan nyt tyhjentämään nenäni. Auta, Jeesus minua!

Vessaan menin, niin alkoi itkettämään sinne mennessä. Kädet oikosenaan rukoilin keittiössäkin kyynelsilmin, mahtaako mkukaan rukoilla kipujani alemmas edesvaikka tämän viestin tänne lähetän? Ob siis takaisin tässä tietokponeella ja minä itken kun niin pelottaa. Åitäisi ola särkylääkkeet 800mg eikä 400mg. Viikeinne pyyntö tähän rukoile puolestani kipuani pois hampaastani.

Olen Mika Helsingissä ja uskovainen ja siilpää ja vihreät silmåt, Hän tunnistaa minut kyllä. Olen kiitollinen jokaisesta rukouksesta puolestani. Kyllä nyt hieman hävettää kun yksinäisyyteni takia olen rukoillut, kyllä hammaskipu on pahempaa kokea kuinyksinäisyys. Yksinäisyydellä en tarkoita ihminen ihminen yksinäisyyttä vaan ikävääni Jeesuksen luokse. Pääsenkö koskaan Jeesuksen luokse?

Nyt alkaa olla hammasoperaatiosta aika tarkalleen 24h.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu