ei suomessa nähdä nälkää

leipäjonossa säästyneet rahat laitetaan kaljaan tai 'pelivelkoihin'

joku ääripoikkeus saattaa olla, mutta sitä ei olla tavoitettu

pakolaisille pitäisi tarjota pubbet-ruoka joka päivä
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Haista sinä oma limainen kakkasi! Vai että ihan joku ääripoikkeus saattaa olla. Väitätkö että nuo vanhemmat ihmisetkin käyttää kaiken kaljaa ja pelivelkoihin? taidat olla aivan idiootti. Arvaapa kuinka paljon on perheellisiä joilla on tulot niin tiukoilla että ilmainen leipä kyllä kelpaa ja onkin luksusta saada vähän muutakin leipää kuin sitä samaa ja halvinta aina!
Sinä et tiedä tästä elämästä mitään joten keskity omaan luksuselämääsi ja jätä meidät tavalliset ihmiset rauhaan.

Äänestä
  • oikeassa siinä, että ei Suomessa nälkää nähdä vaikka eläisikin toimeentulotuella. Jokaisen vähävaraisen yksinäisen Suomalaisen pitää saada kuukaudessa 480 euroa toimeentulotukea. Sen lisäksi sossu maksaa vuokran joka saa muistaakseni olla noin 550 euroa kuukaudessa.

    Sossu maksaa myös kaikki reseptilääkkeet sekä hammashoidon sisältäen hammasproteesin. Jos tuolla ei tule toimeen, niin on ihme. Moni tilaa älyttömän määrän lehtiä ym tarpeetonta krääsä sekä pelaa rahansa, Pelikoneiden luona näkee paljon eläkeläisiä pelaamassa ja kun rahat on loppu, niin mennään leipäjonoon kitisemään.

    Terveydenhoidosta voin sanoa niin paljon, että minut ollaan nyt lähettämässä Tukholmaan sellaiseen leikkaukseen joka olisi hyvin voitu tehdä myös Suomessa.

    Kela maksaa leikkauksen Ruotsissa ja matkat sinne. Itse joudun maksamaan vain normaalin sairaalapäivän maksun Matkustan Tukholmaan laivalla josta kela maksaa hyttipaikan.

    Koska olen itse pienellä eläkkeellä, niin minä en loppupeleissä joudu maksamaan tuosta mitään, sillä Kela tai sossu maksaa hoidon Ruotsissa.

    Kumpi sen maksaa ei minua liikuta, sillä itse kuitenkaan tule maksamaan tuosta mitään.

    Äänestä

Leipäjonoissa käydään ihan vain sen takia, että säästetään ruokamenoissa, jolloin nämä säästyneet rahat voidaan sitten käyttää taulutelkkareihin, iPodeihin, etelänmatkoihin, biletyksiin, elokuvissa käynteihin, muotivaatteisiin, ryyppäämiseen, ym. ym.

Kyllä suomessa näitä ihmisiä riittää, jotka eivät häpeile jonottaa ilmaista ruokaa tällaisten etujen takia; esim. eläkeläisethän muutenkin jonottavat vaikka euron arvoisia ilmaisia ämpäreitä kauppojen avajaisissakin. Suomalainen sosiaaliturva kyllä riittää ruokaan, vaatteisiin ja vuokriin, jos rahoja ei tuhlata muihin huvituksiin. Siinä mielessä tuollaiset leipäjonot saisi kyllä kieltää lailla.

Äänestä
  • juttelin juuri ystäväni kanssa jolle jää käyttävaraa 250 e kk, siitä täytyy maksaa myös automenot ja auto on pakko olla,
    sossu laskee asiat eri tavoin kun avun tarvitsija.

    hammasproteesiin en ainakaan ole senttiäkään saanut eikä moni muukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yliopistonTutkija kirjoitti:

leipäjonossa säästyneet rahat laitetaan kaljaan tai 'pelivelkoihin'

joku ääripoikkeus saattaa olla, mutta sitä ei olla tavoitettu

pakolaisille pitäisi tarjota pubbet-ruoka joka päivä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu