Minulla alkoi soimaan toissapäivänä Laura Närhen kappale "Teepannu herättää" se ei lopu millään, joten on tainnut levy jäädä soimaan. Nyt mietin että pitääkö tästä maksaa teostomaksua ja jos pitää niin mihin. Se on soinut nyt myös julkisissa paikoissa joten sadat ehkä tuhannet ihmiset ovat voineet sen kuulla. Mulla on melko pienet tulot, joten hirveän isoja teostomaksuja en pysty maksamaan :( Toisaalta voinkohan haastaa Lauran oikeuteen luvattomasta levynsoitosta päässäni......minunhan tästä pitäisi saada korvauksia, koska hänen kappaleensa soi MINUN päässäni ja kuljeskelen ympäri kaupunkia kuin ilmaisena kaiuttimena. Jos biisi ei lakkaa soimasta ja joudun maksumieheksi, niin ehkä tulisi halvemmaksi ostaa ja pakkojakaa eareita (korvatulppia) kaikille lähelläni oleville ihmisille.
Soiko teillä päässä?
Se_soi_ja_se_soi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On soinut ja samalla menetin ystävän :( Minulla alkoi soimaan päässä joku ulkomaalainen kappale. En osaa englantia ja pari päivää tuota kuunneltuani pyysin kielitaitoisen ystäväni käymään. Tarjosin aika paljon viiniä ja muuta juomaa ennenkuin pyysin häntä kuuntelemaan. Olin varautunut stetoskoopillakin, mutta ensin hiljensin asuntoni kaikesta metelistä ja käskin hänen kuunnella tarkkaan. Hän ei kuulemma kuullut kuin tinnityksen omissa korvissaan. Sitten annoin stetoskoopin hänelle ja käskin kuunnella korvaani. Ei kuulunut kuulemma kuin kohinaa ja ehkä sydämen lyönnit. No sitten kerroin ongelmani ja lausuin sanoja joita kappalessa kuului. Ystäväni käänsi ne "Sä oot hullu ja painu helvettiin elämästäni". Kiitin häntä ja juotiin sitten loputkin viinini ja viinani. Ystäväni lähdettyä hän ei ole enää vastannut soittoihini eikä sähköposteihini. Nyt ajattelen että olikohan tuo käännös vain ns. vittuilua. Googlella kun käänsin niin sain ihan eri tuloksen "Nuori mies, ei tarvitse tuntea alas .
Sanoin , nuori mies , valita itse irti maasta. Sanoin , nuori mies , koska sinä... ja sitten kertosäe "vaaai, eem, siii, eiii. Eli opetuksena älä kerro muille tuosta.
Joo, mulla soi usein hyviä korvamatoja, mutta eilen ja tänään on soinut Maija Vilkkumaan Kissavideoita, mikä on aivan ärtsy biisi... otan kuulokkeet pois korvilta aina kun se tulee, mut tänään en heti ehtinyt. Oli niin tärkeä homma kesken...
Voi itku.....nyt selvisi mikä se saa...ta....na soi mun päässä melkeen viikon. 4 pv tuli kuunneltua Laura Närheä hulluuteen asti. Neljä päivää sitten tyttöni lapsi asensi puhelimeeni jonkun spotifyi musiikkiohjelman. Siihen oli sitten latautunut tuo TeePannuHerättää biisi ja se oli jäänyt toistolle. Sitten ohjelma oli piilossa mutta päällä ja soitti tuota biisiä. Nyt kun puhelimesta loppui vahingossa virta, biisi loppui soimasta. En uskaltanut edes ladata sitä ennekuin viisaammat oli paikalla. Olin lähellä jo tappaa itteni tuon takia, sen verran ärsyttävää oli. Otan takaisin käyttööni vanhan Nokiani mitä ei tartte tökkiä sormella näyttöön ja mikä ei soittele mitään biisejä muuloinkun siihen joku soittaa. Ostaako joku Samtsung galaxi pugelimen HALVALLA.
Miten mulla on voinut mennä toi Laura Närhen biisi ihan ohi. Hyvä kuitenkin kun kerroit. Tiedän välttää. Siitä saa kai melko pysyvän korvamatovaurion. :D
Se on ihan hyvä biisi ekalla kerralla ja vielä tokallakin, mut sadannen kohdalla alkaa jo harmittamaan.... löytyy tuolta spotifystä. Välillä ko melkeen kaipaan sitä. En kyllä uskalla kuitenkaan kuunnella....vielä.
Mul kävi kans hiljattain noi.Kirkossa istuessani mun päässä alkoi takoa Kikan"sukkula veenukseen"....kiusallista?
Säännöllisesti soi päässä M.A Nummisen Yes Sir, I can boogie.
Kysyin neuvoa ulkomaiselta spesialistilta. Se sanoi: Once heard, it can't be unheard.
Ja sillä oli kuulemma sama.
Mulla soi vaan korvat, mutta tietenkin stereona. Joillakin soi mono, mutta jos molemmat monot soivat, siitä tulee taaskin se stereo.
Minulla alkoi päässä soimaan MA;n laulu ulkosynnyttymistä Muka deletin sen mäkeen kun oli vieraitakin.
https://www.youtube.com/watch?v=XwLDEnJm6y4