Jos kristityt haluavat asiallista keskustelua yleensä ateistin kanssa niin mielummin ilman Raamatun korulauseita tai ajatustakaan siitä Raamatusta, kiitos!? Sellainen, josta toinen keskusteluosapuoli ei pidä tulisi jättää siis kokonaan hinkuessa asiallista keskustelua tai vaietkoon muutoin iäksi. Itsekin olen ollut tähän asti, että sitä saa uskovakin mitä tilaa ja tulevaisuudessaankin saa, mutta kyllästynyt tähän riitelyyn!
Itse en yleensä halua keskustella Raamatun sisällöstä vaan ennemminkin inhimillisyydestä ja sitä ihmisten järkeä käyttäen ilman mitään. Tuollainen keskustelu ei tulisi vain vaikuttaa ihmisen väliseen asialliseen keskusteluun vaan ennemminkin ihmisten tulisi keskustella asioita asiallisesti, eikä riidellen. Räksyttäminen tulisi tältä palstalta jo vihdoinkin loppua!
Myönnän siis osallistuneeni riitelyyn ja toivoisin uskovienkin myöntäneen sen, että ei osallistu enää jatkossa vaan kaikkiin asioihin tulee olla Raamatun ulkopuolista näyttöä!
Asiallista keskustelua jatkossa uskovilta, kiitos!
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2674809Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii813257- 392857
- 472533
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451807- 971600
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941378PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441015- 70997
- 102956