Aito avioliitto ry:n puheenjohtaja Jukka Rahkonen, aktiivijäsen Timo Lehtonen sekä kansanedustaja Antero Laukkanen (KD) tapasivat tänään tiistaina (3.11.) oikeusministeri Jari Lindströmin ja hänen avustajansa. Lindström vakuutti, että kansalaisaloite sukupuolineutraalin avioliittolain kumoamiseksi tullaan käsittelemään täysin samalla tavalla ja vakavuudella kuin Tahdon 2013 -kampanjan aloite.
http://www.aitoavioliitto.fi/…/oikeusministeri-jari-lindst…/
http://www.aitoavioliitto.fi/…/oikeusministeri-jari-lindst…/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lindström totesi tapaamisessa, että liitännäislakien käsittely ja edistäminen on ollut välttämättömyys tässä tilanteessa, mutta Aito avioliitto -kansalaisaloite toteutuessaan voi kumota nyt kaavaillut lakimuutokset.
Nyt valmistelussa olevat liitännäislait ovat vain jäävuoren huippu. Kaikkiaan lakimuutos tulisi vaikuttamaan suoraan tai välillisesti yli 200 muuhun lakiin ja asetukseen. Suurin osa näiden muutosten edellyttämästä valmistelusta voidaan kokonaan välttää, mikäli Aito avioliitto -kansalaisaloite saadaan käsittelyyn ensi syksyyn 2016 mennessä.
Oikeusministeri Jari Lindström totesi Aito avioliitto ry:n edustajille, että ”Perussuomalaisten puolueen kanta avioliittolakiin ei ole muuttunut”. Puolue on perinteisen avioliiton kannalla ja haluaa säilyttää avioliiton vain miehen ja naisen välisenä liittona.
Aito avioliitto -yhdistyksen edustajat korostivat oikeusministerille, että avioliittolain muutoksessa on pohjimmiltaan kyse lasten ihmisoikeuksista ja siitä, ettei isyyttä ja äitiyttä mitätöidä Suomen lainsäädännössä korvaamalla niitä pelkällä juridisella vanhemmuudella. Kyse olisi erittäin radikaalista muutoksesta lainsäädännössä, jolla pitkällä tähtäimellä olisi vakavia seurauksia perheiden ja lasten tulevaisuudelle.
Aika hauskaa, että esittelemään saatiin ainoastaan yksi kansanedustaja.
Minusta on hauskempaa, että sinä olet ensimmäinen, joka tuota hyvää uutista kommentoi.
Olet ilmeisemmin homo, muutenhan et olisi asiasta noinkin kiinnostunut, lukuisien aiheesta nostamien keskustelujen takia.
Maahinen se on. Katso sen tietoja netistä.
Aa-aloitteen läpimenomahdollisuuksiin ei usko enää edes aa-aktiivit.
Aito avioliitto-hanke etenee kohti vääjämätöntä hylkäämistään.
Onneksi olkoon aa-aktiiveille turhasta työstä!
ps nyt aa-aktiivit vain kerjuukirjeitä väsäämään, koska jäihän teille aloitetta tukeneiden yhteystiedot ;-)
Taasko se lesbon eno lattaa sanoja muiden suuhun. Vituttaako edelleenkin kun tuli komeasti yli 100 000 kannatusta vaikka sinäkin riekuit kuukausi kaupalla ettei tule edes 50 000:tta. Häpeä sinäkin vanha kääpä täällä aina päätäsi olla aukomassa!
No, on Suomessa ollut ennenkin turhia hankkeita. Suuret odotukset ja pettymykset ovat tuttua monelle.
Ja siinä toinen samanlainen munapää!
Etkö tajua kuinka vaikea on tilanne? On pakko saada yli 100 kansanedustajaa taaksenne, ja se on lähinnä utopiaa nykytilanteessa. Vain muutama heistä on liputtanut hankeenne puolesta.
Jos te teette turha työtä, niin ei se tarkoita, että myös eduskunta tekisi.
Taitaa persuilla olla vähän muut asiat nyt mielessä kuin aa-kerhon aivopieremät :D ... PERÄ VUOTAA! ja pahasti :D
Aa-aktiivi Timo Huuhaa Lehtonen puolustaa Aitoa avioliittoa ja hän on itse ollut Aidossa avoliitossa, siis AVOliitossa 30 vuotta.
Mitä Timo puolustaa, omaa AVOliittoaanko?
Älä Timo pelkää, ei sitä oteta sinulta pois.
Heh heh hee!