Viipurinrinkeliä Lieksan markkinoelta?

Raateri

Vieläkköön tuota Viipurinrinkeliä lie Lieksan markkinoella? Vae onko siellä ylleesä ennee markkinoetakkaa?
Aekonnaan v.1972 Lieksan markkinoilla oli mm. semmonen heleppoheikki, joka veitet terotti salamannopeasti uudentyylisellä teroittimella. Hän käytti kieltä mm. näin sanoen: " Teroitan veitset, sakset, viikatteet, kassarat ja kirveet tuossa tuokiossa ja sitten vetäs puukon jonkun kahen liipan läpi. Paperrii vetäs puukolla, niin kyllähän muute lähti. Valammiks terävä puukko.
Sitten jäi mielleen toinen kauppias, semmonen vanaha ukko, joka oli ikäsä markkinoella kiertäny ja möi työkaluja. Osa oli jo ruostteessa, jakoavaimet ja muut. Niin, hänellä oli sitten ketjulla toimivia taljoja. Muuan ukko kokkeili ja sano: On niin ruostteessa, jotta oekkein narissoo. Ei ne niin paljo narise, kun sinun akkas, sano kauppias. Kaupat tuli.

27

73

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oi.ei

      Ei meillä ole ollut mitään markkinoita ikinä

      • oisdfuos

        Ei ehkä teillä mutta lieksalaisilla oli.


      • lopetavaale
        oisdfuos kirjoitti:

        Ei ehkä teillä mutta lieksalaisilla oli.

        Missä on ollut ei ikinä ole ollut mitään markkinoita lieksassa


      • posdfpisi
        lopetavaale kirjoitti:

        Missä on ollut ei ikinä ole ollut mitään markkinoita lieksassa

        Vaalet ovat jo loppuneet, koetahan suvakki selvitä.


      • osdifuosd

        Jep.


      • Uplaaja

        Uplaa.


      • lkwejrwe

        jep.


    • olimarkkinat

      Kampakauppia jäi lapsuudesta mieleen oli kova höpöttämään.

      • ldfkgjdfg

        Heleppoheikki.


      • wlekrjlwe

        Ite oot.


    • dosifuosd

      Rukkasia sai halavalla.

      • hggjghjg

        Rukkasia saatiin myös tansseissa. Ne rukkaset sisältyi lipun hintaan.


      • kjerlwer

        Niin teköö.


      • lkwejlrw

        Uppia pukkaa.


    • vihmeräyrittäjä

      Rukkas -Antti oli aikaansa edellä, antin piti perustaa lieksaan rukkastehdas! Taisi olla pari ompelukonetta joilla piti tulla satoja työpaikkoja, mutta nekin yhtenä yönseutuna hävisi, niinkuin koko yrittäjäkin! Saikos se huijatuksi kaupunginherroja sillä vedätyksellä?
      Eli ihan samanlaista se oli jo silloin -70 luvulla tuo yrityshomma niinkuin nykyäänkin!

      • kwejrhk

        Jep.


    • enkätoistakertaaosta

      Viipurinrinkeli on sellaista mautonta mössöpullaa....

      • kwjerw

        Niin on.


    • sielläosataan

      Se kouvolan seutuvilla tehty viipurinrinkeli maistuu ihan hyvälle, siinä on kardemummaa jota pullassa pitää olla! Olikohan se luumäellä tehtyä?

      • tiedoksi

        Lieksan markkinat oli syksyllä sähköliikkeen edessä,oli myös viipurinrinkeleitä ja paljon muutakin.


    • Viipurinrinkelit ovat todella hyviä.
      Tunsin aikoinaan melko hyvin Tyrisevän rinkelisuvun ja leipomon omistajan.

      • Rinkelin-sukulainen

        Etkä tuntenut.


    • ryssän.tiltu

      Markkinat oli aikoinaan iso tapahtuma jonne tuli "salolaisetkin".

      • lkerwjlerw

        Nämä nykyiset ei tunnu enää markkinoilta.


    • Viipurin rinkeleitä paistettiin ennen Pielisjärvelläkin, olen syönytkin.
      Taisi tulla taito siirtolaisten mukana.

    • Remueemeli

      Siellähän oli markkinoilla rippareitakin joskus. Semmonen vanahan myymäläauton näkönen rohjake ajettu torille ja punertavat verhot ja kaikki. Siellä salotöllien pussihousu-ukot istu eturivissä, kun olivat ensin käyneet pitkäripasessa ja punasen ristin paarissa. Silimät pullotti viis senttii kuupan ulukopuolella, kun tsiikasivat stripparia. Myhhäilivät ja hekottelivat autosta laskeutuissa.

      • ei.ripparia

        hevoset oli ykköstä siellä ja kaikki rihkama, ei ollu ripparia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe