Mitä tässä nyt uskois?

Mayat sanoo että maailmanloppu tulee 21.12.2012.
Tiedemiehet (joiden puheista en yleensä juuri piittaa) sanoo että se tulee vuonna 2060...
Nostradamuksen ennustukset taas jatkuu vuodelle 3797 ja yleensäkin ne on oikeessa....

Vähiten uskon noita tiedemiehiä ja en tiedä kumpia enemmän, mayoja vai Nostradamusta...

Entäs te?
12770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

eikös nostradamus ennustanut, että "heinäkuussa 1999" tulee terrorismin kuningas maan päälle?
ja että sitä seuraa 27-vuotinen sota.
ja että Mabus "kuolee" heti sodan alussa.
Mabus..bus ..bush... peilistä luettuna sudam...
mutta että länsi voittaa lopulta.

Äänestä

...mä uskon,että kolmella kuuden tuuman naulalla kun lyö lankun tolppaan kiinni,se kestää...muu on sitten pikkusen huterammalla pohjalla.Ennustukset on ennustuksia ja niihin voi suhtautua samalla varauksella kuin Pekka Poudan sääkarttoihin...relaa,aurinko nousee taas aamulla...:-)

Äänestä

Son kohta teitin syntisten lystit loppu:

Teollisuuden kasvu kiihtyy -> ilmasto lämpenee -> napajäät sulaa.Kohta killumma kaikki vetenpaisumuksen kourissa mikä milläkin kaarnaveneellä.Sitten tuleekin jääkausi ja lystin loppu.

Tai Iso-Ukko paiskaa suuren kiven (meteori) ja maapallon ilmakehä mustenee ja lämpötila laskee kymmeneksi vuodeksi -273 asteeseen. Siinä jo pohjolan mieheltäkin pallit huurtuu.

Tai sitten alkaa hullut paukuttaa ytinaseilla. Sen verran hullut ukot on usa/venäjän johdossa, että ei paljon hullummaks tarvi mennä kun rytisee. Lisäks näitä ytinpommeja alkaa olla niin paljon laittomassa kaupassa, että lopulta osuu vääriin käsiin.

Tai sitten kehittyy semmonen turpoviirus, joka kellistää kaikki ohi mennessään. Näitä on jo yrityksiä ollut: epolat, aitsit sun muut lintulunssat. Yks kaunis päivä viirukset ja pakteerit saa tarpeeks ihmisistä ja hävittää ne maailmaa saastuttamasta.

Jotta semmosta tällä kertaa.

Äänestä
  • asiaa.

    Äänestä

  • Ripe kirjoitti:

    asiaa.

    Se oli tosi hyvin sanottu

    Äänestä

Jokahittelle se maailmanloppu kerran tuloo!

Äänestä

Kun on monenlaisia ennustuksia, niin ehkäpä joku niistä osuu kohdalleen tai sitten ei. Ajatus on vähän samanlainen kuin nämä tulevan vuoden sääennustukset. Sammakkomies sanoo kovia pakkasia, kahvinporomies lupaa suojasäätä koko talveksi ja muutama muu ennustus lisää, niin kai joku niistä osuu kohdalleen.

Äänestä

Jokainen ennustus, jossa ilmoitetaan jokin tarkka päivämäärä, kannattaa laittaa mappiin Ö.

Jopa Raamattu kertoo Vapahtajan vastanneen uteliaille, että siitä päivästä ei tiedä kukaan, paitsi meidän Isämme taivaassa.

Siksi viimeisinkin ennustus, että eräs 400 metrin läpimittainen asteroidi osuisi 1/6-osan varmuudella maapalloon v.2029 kannattaa sekin ottaa suurin epäilyksin huomioon.

Lopun ajan merkkejä sen sijaan voi kyllä tarkkailla ja verrata niitä vaikka Matt.24-lukuun, niin pysyy "ajan hermolla"...

Äänestä

aurinko on palanut loppuun noin 4 miljardin vuoden kuluttua

Äänestä
  • tuskin meistä täällä kukaan on sitä maailmanloppua näkemässä, joten eläkäämme yhteistä hyvinvointiamme kantaen ja jopa nostaen sekä antakaamme kaikkien kukkien kukkia, paitsi rikollisuutta ei pidä sallia.

    Äänestä

  • Voipihan se maailmanloppu tulla silloin. Mutta ihminen ei ole sitä näkemässä. Miljoonan vuoden päästä ihmisestä ei ole hajuakaan jäljellä.

    Äänestä

  • luolamies kirjoitti:

    Voipihan se maailmanloppu tulla silloin. Mutta ihminen ei ole sitä näkemässä. Miljoonan vuoden päästä ihmisestä ei ole hajuakaan jäljellä.

    Hassua kyllä noista Kondarin luettelemista katastrofeista ei ykskää oo maailmanloppu, kyl siinä ihmiskunta kuolee, mutta kyllä tänne jotain elämää jää ja ootellaan muutama kymmenen miljoona vuotta niin tää planeetta on taas täynnä elämää! Elämää on tosi vaikee hävittää maapallolta, vaikka mitä kävis nii aina jää joitain bakteereja elämään (paitsi tietenki sillon ku aurinko sammuu) mutta ihmiset pitää aina sitä maailmanloppuna kun ihmiskunta kuolee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekaisin kirjoitti:

Mayat sanoo että maailmanloppu tulee 21.12.2012.
Tiedemiehet (joiden puheista en yleensä juuri piittaa) sanoo että se tulee vuonna 2060...
Nostradamuksen ennustukset taas jatkuu vuodelle 3797 ja yleensäkin ne on oikeessa....

Vähiten uskon noita tiedemiehiä ja en tiedä kumpia enemmän, mayoja vai Nostradamusta...

Entäs te?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu