Sipilän ehdotuksessa nyt 15 sote-aluetta

"Pääministeri Juha Sipilä ehdottaa kokoomukselle kompromissina 15 sote-aluetta, sanoi kansanedustaja Susanna Koski (kok) vastikään Yle Österbottenille.

Mikäli Kosken Ylelle antamat kommentit pitävät paikkansa, olisi kyseessä puolimatkan kompromissi. Keskusta on ajanut 18 alueen mallia, kokoomus taas 12 aluetta".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015110620623894_uu.shtml

Ympäri käydään ja yhteen tullaan.
751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Stubb veti siis pidemmän korren!

Äänestä
  • Eikös se ole tasapeli ? 12 3=15 ja 18-3=15

    Äänestä

Kokoomus jyrää sipilän yli

Äänestä

Sipilän uskottavuus mennyt,kovista puheista huolimatta antaa periksi.

Äänestä

Sipilän taktiikka on vaatia enemmän kuin tarvitsee, jolloin kompromissina saa haluamansa. liekö putinilta oppinut

Äänestä

mikä ihmeen yksi puolue järjestelmä meillä on.

Äänestä

"Mitään kompromissia ei ole".

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/135757-timo-soinilta-yllatyspommi-mitaan-kompromissia-ei-ole-vastuutonta

Soini sanoi Uudelle Suomelle, että tiedot kompromissiesityksestä ovat kokoomuksen vuotamia. Soinin mukaan tietojen vuotaminen julkisuuteen on vastuutonta. Soini kritisoi jo aiemmin tänään HSTV:ssä tapaa ajaa omaa agendaa julkisuuden kautta.

Eduskunnan käytävillä on puhuttu, että kompromissiesitys olisi 15 sote-alueen malli. Useiden tiedotusvälineiden mukaan pääministeri Juha Sipilä (kesk.) olisi esittänyt kompromissia, johon kokoomus sorvaisi parhaillaan vastakompromissia. Soini kiistää tämän.

- Se on kokoomuksesta tullutta tietoa. Me emme ole mitään kompromissiesitystä käsitelleet keskustan ja kokoomuksen kanssa, Soini sanoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansantassia kirjoitti:

"Pääministeri Juha Sipilä ehdottaa kokoomukselle kompromissina 15 sote-aluetta, sanoi kansanedustaja Susanna Koski (kok) vastikään Yle Österbottenille.

Mikäli Kosken Ylelle antamat kommentit pitävät paikkansa, olisi kyseessä puolimatkan kompromissi. Keskusta on ajanut 18 alueen mallia, kokoomus taas 12 aluetta".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015110620623894_uu.shtml

Ympäri käydään ja yhteen tullaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu