Ratkaisun myötä Suomi yksikielistyy. Fennot siis tulevat kokemaan tappion. Ruotsin kieltä osaavien merkitys tulee kasvamaan.
SOTE-ratkaisu fennolle tappioksi
Kasvuavain
862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Ruotsin kieltä osaavien merkitys tulee kasvamaan."
Kuvitteletko, Jukka, sinä äitisi luona asuva työkyvyttömyyseläkeläinen, että kaikkien suomenkielisten tehtäväksi tulee ruotsinkielisten perseiden pyyhintä, vaikka resursseja periaatteessa vapautuu aivan muille sektoreille. Miksi edes kysyin, ethän sinä näe koko todellisuutta sieltä äitisi hameen alta.
Avohoito ei ole sinulle, harhainen hullu, oikea hoitomuoto: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13927454/
Huomaatteko jo. Fennolla ei ole tulevaisuutta.
Miten ihmeessä muka yksikielistyminen olisi "fennoille" tappioksi!?
Vai kehtaako svekohörhö väittä, että Suomi yksikielistyy ruotsiksi???
Kun osaamattomuus laajenee niin osaamisen arvo nousee. Tämä on fennolle mahdotonta ymmärtää. Fenno luulee nostavansa arvoaan osaamattomuuttansa kasvattamalla.
Ruotsin kielen tarve esimerkiksi Vantaalla on 2,7%. Sen tarpeen hoitavat ruotsinkieliset itse jatkossa. Pohjoismaiden lingua franca on englanti.
Tämä Osaamattomuus, sveko tai svekomielinen fenno, on tätä mieltä: "Kun [ruotsin] osaamattomuus laajenee niin osaamisen arvo nousee."
Svekoja on niin vähän manner-Suomessa ja lisäksi hyvin rajatulla alueella, että svekot pääsääntöisesti itse hoitavat omat palvelunsa. Kun lisäksi kielitaitovaatimus asetetaan ainoastaan viranomaiselle koko korkeakoulutetun henkilöstön sijasta (nykylaki), niin viranomainen ottaa ruotsin kieltä äidinkielenään tai äidinkielenomaisesti osaavia vain todellisen tarpeen ja kysynnän mukaan.
Ioni¤ mallistaan: “Harkittavaksi tulisikin malli, jossa kohdistettaisiin tuo [kielitaito]velvoite vain viranomaiselle niin, että sen velvollisuus on huolehtia siitä, että viranomaisen palveluksessa on sellaisen kielitaidon omaavaa henkilökuntaa, että kielilain vaatimukset tulevat täytetyiksi. Malli löytyisi muun muassa Irlannista ja Kanadasta. - - Tarvittaisiinko tuolloin pakollista ruotsinkielen opetusta? Ei todellakaan!” http://keskustelu.suomi24.fi/t/9825643/ionin-malli
Lainaanpa vielä, mitä Ettätälleen kirjoittaa tuossa ylempänä: "Ruotsin kielen tarve esimerkiksi Vantaalla on 2,7%. Sen tarpeen hoitavat ruotsinkieliset itse jatkossa."
Eipä tuossa olisi muutosta nykyiseen muuten kuin, ettei fennon tarvitse osata yhtään ruotsia eli ei tarvitse opiskella. Sama tulee voimaan tietysti suomen kielen osaamisen suhteen. Riittää, kun viranomainen osaa suomea. Esim kielitaidottomat mamut saavat sitten hoitaa virkamiestehtävät.
Tuohan tässä vielä puuttuisi mutta noinhan se lain mukaan tietysti menisi.