Eläkeläiseksi nollaverolla Portugaliin??

Onko oikein lähteä eläkeläiseksi Portugaliin nollaverolla?

ON, lähden itsekkin kun aika koittaa!!

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195005236425/artikkeli/onko oikein lahtea elakelaiseksi portugaliin nollaverolla .html
27104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Etkö koe, että sinulla on velvollisuus elättää suomalaisia työnantajia?

Äänestä
  • Ethän sinäkään elätä ketään.

    Äänestä

  • Pikemminkin irakilaista tai somalialaista koneinsinööriä, kun tämän suomeen sopeutuminen kestää 50-60vuotta jona aikana hän ei voi itse osallistua aiheuttamiinsa kustannuksiin.

    Äänestä


onko köyhällä eläkeläisellä varaa asua näin kalliissa maassa?

Äänestä
  • Ei ole...

    Äänestä

"Kaksi vuotta Portugalin Algarvessa asunut eläkeläinen, joka pyörittää yhdessä Matti Palon kanssa Portugalin Elintasoparatiisi -nimistä yritystä.

Yrityksen tarkoitus on auttaa Portugaliin muuttavia suomalaisia eläkeläisiä kaikissa muuttoon liittyvissä asioissa ja maahan asettumisessa."

No, eikö tämä ole kaikkien mielestä sopiva vastaveto, kun kokoomuksen tubbille pitää saada "merkel-virka"? Hyvin fiksu teko, jos kerran sale niinistö on ajatellut orpopojan, tubbin ja kokoomusbenin sekä pohattaharmaantalouden kanssa perustaa Suomeen merkelin sylkykupin ja vielä periä siitä maksut, niin mikä parempi ratkaisu!

Älkää ihmeessä tulko takaisin, ei mene kuin 5 vuotta, ja "salen maanpuolustus-idee" koko lapin kattavasta "merkelin lähettien terroristikeskuksesta" on täydessä toimessa, ei tänne kannata palata. Kokoomus taisi kusaista tällä kertaa myös vähän omaan nilkaan? Tämä on huumorin heti. Suurempaa vahingonilan naurua ei oo. Kyllä eläkeläiset osaa sitten kostaan, hienoa!

Äänestä

Suomesta tulee EU:n paskankippaus paikka kuten jo vuosia sitten uutisoitiin.
Maan alle kaivetaan jätetunneleita ja kun ne on valmiita, tulee EU-virkamiehet ottamaan valtaansa nämä tuoden keskieurooppalaisten tuottamat ydinjätteet pohjolaan piiloon pois omista silmistä.
.
Siipä on parasta lähteä pois jo ennakkoon tulevalta kaatopaikalta vaikkapa Portugaliin.

Äänestä

"Onko oikein lähteä eläkeläiseksi Portugaliin nollaverolla?"

Jos minulla olisi rahaa, en olisi katsomassa Tornion tullin jatkuvaa vuotoa, se on selvä. Tämä teko on täysi kymppi, jatkaa sitä.

Kyllä me joudumme nyt kokoomuksen ja vielä kepunkin poliitiikalla luovuttamaan maat irkalaisille ja aftanistanialislle, kun niillä on muutenkin jo jäänyt taakse valtavan suuret autiomaat huutamaan täyttä tyhjyyttään. Niille tuli ikävä olla yksin ja piti päästä tänne hoitoon ja lääkitykseen.

Kaikkien kannattaa tarkkailla, mitä Sote-jako autioittaa ja myydä maat pois, muutetaan kaikki. Jääköön kokoomus tänne uuden lainanottaja ja asuttamisporukkansa kanssa. Näin se kansa vaihtuu, vain kokoomus jää. Ehkä kepu jää myös, kun rahat on täällä? Eikös ole valtavan hubsua juttua, mutta oikeasti kaikki on juuri näin, sanat voi katsoa eu-lakipykälistä.

Sylkäiskää lähtiessänne maasta: "Tphyi, pois tämä minusta! Ei koskaan enää niinistöä, stubbia, kataista, orpoa, kepu-pettää aina -poliitikkoja! Ei ikinä enää, tämä jää taaske! Adios!!"

Äänestä
  • Älä ihmeessä lähde. Sisällissodan merkit ovat ilmassa, jos se tulee, niin sinusta olisi siinä paljon hyötyä kovana taistelijana.

    Äänestä

Kyllä , mä lähden ainakin , kolme kuukautta eläkkeeseen , ja sitten lopetan noiden maahantunkeutujien elättämisen , ja samalla vihervasurien elättämisen.

Äänestä

Lappalaiset aikoinaan on ajettu Lappiin, nyt meidät ajetaan mamujen ja korkean verotuksen vuoksi etelään.

Äänestä

Portugalissa pitää elää omillaan, sossunluukkua ei siellä ole.

Äänestä
  • EU-alueella toimii sairasvkuutus. Ne pelaa myös niillä caribian meren saarilla jotka kuuluvat ranskaan ym. Se on hyvää eu ssa että tietty lainssäädäntö pelaa koko aleella.

    Äänestä

  • minä en ainakaan maksa mamujen kuluja saatikka heille kansalais palkkaa

    Äänestä

  • Agressiivinen verotus ja sen järkevä suunnittelu on muotia,suosittelen kaikille hengenheimolaisille mamuinvaasiossa

    Äänestä

Pidin aiemmin veronvälttelyä raukkamaisena mutta kun katselee tätä Suomen islamisaatiota täytyy valitettavasti todeta että tämä ei ole enää "minun Suomeni" Eli adios Suomi jos vaan joskus 24 v kuluttua pääsen eläkkeelle. En haluaisi nytkään kustantaa osaltani 47 k tuloista islamistien elätystä, saatikka eläkke-tuloista...

Äänestä

JA ARVATKAAPA: Murhari suomi-eisuomilainen, elää vankilassa verorahoin!
> Ostikoan vankielinkautinen (4vee) Plekkarinsa juuri tämän murhattunsa perintöverorahoilla?

Äänestä

Miksi ei saisi asua missä haluaa. Niinhän kaikki ihmiset tekevät. Nyt vain on Suomessa tehty jostain syystä paheksuttavaa tuntea moraalista ylimielisyyttä niitä ihmisiä kohtaan jotka pystyvät itse vaikuttamaan asuinpaikkansa valintaan eläke-iässä. Mielestäni tällainen paheksunta on typerää. Kautta aikojen ihmiset ovat hakeutuneet miellyttävämpään ympäristöön monista eri syistä. Se näille eläkeläisille myös suotakoon. Ja suurituloisista eläkeläisistä sen verran, että arvostaako kukaan heidän maksamiaan suuria verojaan? En ole koskaan kuullut. Mutta onko kateutta vai mitä, paheksua sitä, että he ansaitulla eläkkeellä ollessaan eivät enää hyödytä sumalaista yhteiskuntaa ankarimman verorosentin mukaan.

Äänestä
  • ...suomalaista yhteiskuntaa ankarimman veroprosentin mukaan...piti olla, nää näppäimet, nää näppäimet.

    Äänestä

  • suomi on kateellisten paratiisi..muuhun tästä maasta ei ole verotuksen lisäksi

    Äänestä

"Valkoinen pako" on totta, ja asiasta pitää pystyä puhumaan

Suomi on maahanmuuton kehitysmaa, ja siksi jo pelkkä maahanmuutosta puhuminen on suomalaisille vaikeaa.

Yksi ääripää haluaa nähdä maahanmuuton ja -muuttajat mörköinä. Vastakkainen ääripää karsastaa kaikkea keskustelua, joka tuo esille maahanmuuttoon liittyviä kielteisiä ilmiöitä. Ongelmien ääneen lausumisen pelätään lisäävän maahanmuuttokielteisyyttä.

Näistä jälkimmäinen suhtautumistapa nosti päätään viime viikolla. Taustalta löytyi tulenarka yhdistelmä: Helsingin seudun lähiöt, keskiluokan unelmat sekä lisääntynyt maahanmuutto.

Yhteiskuntapolitiikka-lehti julkaisi perjantaina kaupunkimaantieteen professorin Mari Vaattovaaran sekä kaupunkitutkijoiden Katja Vilkaman ja Hanna Dhalmannin artikkelin siitä, miksi kantaväestö muuttaa pois pääkaupunkiseudun lähiöistä, joissa asuu suhteellisen paljon maahanmuuttajia. Tutkimuksesta kirjoitti myös Helsingin Sanomat (HS 25. 10. ja 27. 10.).

Tutkijakolmikko haki vastausta kysymykseen, esiintyykö Suomessa jo niin sanottua kantaväestön pakoa (white flight). Vai jätetäänkö tietyt lähiöt muista syistä?

Tutkimus osoitti, että maahanmuuttajien suhteellisen suuri osuus asuinalueella tai lähikoulussa on jo todellinen – ja ääneen lausuttu – syy muuttaa pois tietyistä lähiöistä. Usein siihen liittyy kyllästyminen alueen sosiaalisiin ongelmiin.

Professori Vaattovaaran mukaan tutkijoille oli yllätys, kuinka moni sanoi lähtöhalujensa johtuvan juuri maahanmuuttajien määrästä. Tätä suoremmin puhuvat Pohjoismaissa vain oslolaiset, joilta on kysytty samaa vastaavassa tutkimuksessa.

"Kantaväestön pako on jo täydessä käynnissä", Vaattovaara arvioi tällä viikolla.

http://www.hs.fi/kotimaa/a1383029650221

Äänestä
  • Mikähän ihmeen "yllätys" se voi olla tutkijoille? Uskoisin, että totuutta tässä niinkuin monissa muissakin maahanmuuttajiin liittyvissä asioissa piilotellaan viimeiseen tappiin asti.

    Minä tuonkin asian helvetillisessä mamulähiössä asuneena olisin heille voinut kertoa jo ajat sitten ilman tutkimuksiakin.

    Äänestä

Mikäpä siinä jos siltä tuntuu, mutta uskoisin että puheen asteelle se jää monen asiaa ajattelevan kohdalla. Vaihtoehtona suosittelen keski ja pohjois-suomea.
Maaseutu ja syrjäkylät ovat täynnä todella halpoja asuntoja ja osa niistä kuitenkin erittäin hyväkuntoisia. Oma perheemme muutti reilu 10 vuotta sitten pois Vantaalta n. 800km päähän ja saatiin lapset kouluun, jossa opettajat vielä jaksaa olla kiinnostuneita kaikista oppilaista ja heidän oppimisestaan, aamuisin taksi haki ovelta ja iltapäivällä toi takaisin kotiin. Ilma on puhdasta, työstä ei saa samaa palkaa kuin pääkaupunkiseudulla, mutta 25000,00€ hintaan ostettu omakotitalo 20 hehtaarin tontilla ei nyt niin vaatinutkaan niin kovia tuloja, kuin 400000-500000 euron talot maapläntteineen pääkaupunkiseudulla.
On varaa pitää kelkkoja, monkkäriä ja kaksi autoa, eikä tosiaan tarvitse kylällä pelätä tulevansa katkeroituneiden maahanmuuttaja jengien ryöstämäksi. Hinnat alkavat syrjäkylillä nousemaan kunhan taantuman selkä taittuu, joten eikun oikotielle vaan uutta kotia katsomaan. Yritysten siirtokin olisi kannattavaa, koska tontit ja muut kustannukset ovat edullisempia, tukea yrittäjälle ja työvoimaa löytyy ihan erilailla.

Äänestä

Ei todella pidä lähteä Portugaliin, vaan roikkua täällä Suomessa ainakin satavuotiaaksi runsaasti nauttien kaikesta sote- sun muusta turvasta mitä maamme tarjoaa. Pelaisimme lähtiessämme hallituksen pussiin, juuri eläkeläisistähän he haluavat eroon! Kosto elää, ei anneta periksi!
(Meikäläinen hyötyisi nollaverosta kuitenkin alle satasen kuukaudessa, eli aion kuluttaa julkisia palveluja ainakin kahdensadan edestä kuukausittain, kun ovat onnistuneet tuhoamaan eläkkeeni.)

Äänestä

Juu, veroja maksetaan että saadaan hyvinvointia. Jos ei sitä ny kumminkhaa saa, nih mitenkäs sitten suu pannaan ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


heisuomihei kirjoitti:

Onko oikein lähteä eläkeläiseksi Portugaliin nollaverolla?

ON, lähden itsekkin kun aika koittaa!!

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195005236425/artikkeli/onko oikein lahtea elakelaiseksi portugaliin nollaverolla .html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu