helvetti?
Onko se ikuinen ja tulinen kuuma paikka?
Vai onko se rajallinen kidutuskuoppa, josta voi nousta aikansa siellä oltuaan?
Onko se ikuinen ja tulinen kuuma paikka?
Vai onko se rajallinen kidutuskuoppa, josta voi nousta aikansa siellä oltuaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
on vain paikka ilman Jumalaa ja hänen kirkkauttaan. Täätä paikkaa on vain kuvainnollisesti kutsuttu kuumaksi johtuen pahojen tekojen aiheuttamasta tuskasta joka on kuin polttava tunne rinnassa sillon kuin itse alkaa tajuta miten väärässä on ollut. Ihminen joka ei tunnusta syntejään tai ei halua antaa toisille anteeksi tulee tuntemaan tätä polttavaa tuskaa sydänalassaan ikuisesti jollei ota vastaan Jeesuksen meidän puolestamme tekemää sijais työtä.
Mistäs sinä sen tiedät, kun et ole käynyt koko helvetissä?
joten älä syyttele ennenkuin tiedät asiasta mitään.
Profeettojen puheet on syytä jättää omaan arvoonsa.
Lukekaa mieluummin Jeesuksen omia puheita, joita on lukuisia neljässä evankeliumeissa.
Muodostakaa uskonne Jeesuksen sanomaan, älkää hänen jälkeensä tulleiden selittäjien.
raamatun opetuksen mukaan Jeesus on uuden liiton profeetta ja profeetoista viimeinen, joka toi esille Jumalan ilmoituksia ihmiskunnalle.
Aina silloin tällöin kirjoitat tuohon tapaan kuin nytkin: "raamatun opetuksen mukaan...profeetoista viimeinen, joka toi esille Jumalan ilmoituksia ihmiskunnalle".
Kerro missä kohtaa Raamatussa näin sanotaan! Se voi olla sinun mielipiteesi, mutta en löydä sille perusteluja Raamatusta.
että vanhan liiton profeetat ilmoittivat Jumalan tahdon vanhan liiton aikaan ja Jeesus ilmoitti omansa meille, uuden liiton aikalaisille?
raamattu sisältää siis Jumalan tahdon kokonaisuudessaan ja koko ihmiskunnalle sen alkuajoista nykypäivään saakka.
missään kohtaa sanassaan Jumala ei ilmoita, että Hänen tahtonsa on koko ajan muuttuvainen. koko raamattu on täynnään Jumalan iankaikkisuutta ja ilmoitusta siitä, että hänen sanansa on muuttumaton.
se aika, uuden liiton aikakausi, jota nyt elämme, on liitto Jumalan edeltäkerrotun mukaisesti, ei koko aikaa muuttuvaisen evankeliumin kanssa.
ja tuo pohja, muuttumaton ja ikiaikainen Sana, on se vahva kallio, jolle voi rakentaa elämänsä ihminen vielä vuonna 2005!
sinun on tietysti mormonioppiin kasvaneena vaikea ymmärtää, että ulkopuolella raamatun ilmoituksen ei ole minkäänlaista muuta evankeliumia, joka olisi lähtöisin Jumalasta ja joka muuttaisi Jumalan jo aikojen alussa ilmoittaman evankeliumin sanan.
samalla tavalla, kuin Jeesuksessa asuu Jumalan koko täyteys, raamatussa ilmenee Jumalan koko evankeliumin täyteys.
Hyvä että joku jaksaa julistaa tervettä evankeliumia ja sanaa
näille mormonismiin sotkeutuneille sisarille ja veljille.
Äly ja ymmärrys vain hämärtymistään hämärtyy ja sekasorto lisääntyy, jos ei selkeä Jumalan sana ja ilmoitus kelpaa. Mikä siinä on niin vaikeaa? En ymmärrä. Hänen ikeensä on sopiva, mormonismin raskas ja turha.
olen monta kertaa ajatellut sinun jutuistasi aivan samaa ja siunannut sinua niinä hetkinä ja kiittänyt Jumalaa siitä, että olet saanut ottaa vastaan kirkkaan ja selvän evankeliumin!
Omia mielipiteitä ilman perusteluja. Pistä nyt vähän pohjaa noille omille mielipiteillesikin!
Ensinnäkin sana helvetti tulkitaan usein monella tavalla. Helvettiä voi kokea jo maanpäällä - eroa Jumalasta, rakkaudettomuutta, väkivaltaa ja kärsimystä.
Kuolemanjälkeisessä elämässä Helvetti voi tarkoittaa kuoleman ja ylösnousemisen välistä välitilaa, jolloin ihminen kärsii "hengessään" (siis ilman ruumista, eli psyykeessä tms.)omantuntonsa "polttavaa tulta" syntiensä ja rikkomustensa tähden. Tässä merkityksessä sillä voi olla loppu. Se on "iankaikkinen" koska se on Iankaikkisen Jumalan antama rangaistus. Kärsittyään "tuhat vuotta" eli "tuhatvuotisen valtakunnan ajan" tulee myös "väärien ylösnousemus" ja silloin ne, jotka ovat kelvollisia synneistään huolimatta jonkinasteiseen kirkkauteen tulevat saamaan alhaisimman kirkkauden.
Toki on ns. Kadotuksen Poikia joiden "helvetti" jatkuu kautta koko iankaikkisuuden. Mutta tämä joukko on pienempi kuin em. "helvetin" "asukkien".
Kuoleman jälkeistä väli-tilaa, tai odotustilaa, jos tämä olotila ei ole vanhurskaiden Paratiisi, vaan ns. henkivankila voidaan myös kutsua "helvetiksi". Sillä on loppu, ja esim. sijaistoimitukset temppelissä voivat vapauttaa tästä "helvetistä".
Erittäin "tiukassa" mielessä kaikki Korotuksen ulkopuolella oleva iankaikkisuus on "helvetissä" oloa siinä mielessä että tällaisen kohtalon saavat ihmiset ovat erossa Isän kasvojen luota.
Valaisi paljon... oliko se niin kuin Tode tarkoitti... Oli tai ei vastaus oli ymmärrettävä ja hyvä.
Vaikkapa Hepr. 1:1-2:ssa, jossa erotetaan Jumalan "muinainen" puhe profeettojen kautta hänen puheestaan "viimeisinä päivinä" Poikansa Jeesuksen kautta.
tarkoittaa tuossa (Hepr. 1:1-2) nähdäkseni viimeksi, mutta ei viimeiseksi eli siten, ettei Jumala enää Kristuksen jälkeen puhuisi profeettojen kautta. Raamatussa on useita viitteitä Raamattua myöhempään ilmoitukseen:
Hes. 20:33-37 Jumala puhuva kootulle Israelille.
Dan. 2:26-45 Jumala pystyttävä valtakunnan aikojen lopussa.
Mal. 3:1-3 Sanansaattaja tuleva ennen Herran saapumista.
Ap.t. 2:17 Viimeisinä päivinä Henki tullaan vuodattamaan kaiken lihan päälle.
Ap.t. 3:19-21 kaiken kohdalleen asettaminen.
Ilmn. 11:1-15 Kaksi mahtavaa profeettaa profetoi ja kärsii marttyyrikuoleman Jerusalemissa.
Ilm. 14:6-7 Enkeli tuova evankeliumin. (Tämä oli Mormonin kirja)
Ilm. 18:4-8 Taivaasta tuleva ääni julistava kokoamisen.