Viime yön nhl kierros toi kovan uutisen suomalaisen jääkiekon ystäville.Maalivahti Antti Raanta valittiin viime yön ottelussa phoenix Coyotesia vastaan ottelun ykköstähdeksi.
Ottelussa raanta torjui 39 kiekkoa päästäen ainoastaan vain yhden maalin,puolustuksen karkean virheen seurauksena.
Tälläisiä suomalais uutisia nhllästä on mukava lukea.
Isossa kuvassa suomalaisittain ei mennyt aivan yhtä hyvin. St.louis blues rökitti nhllän heikko tasoisimmassa divisoonassa pelaavan Nashville predattorssin.
Nasvillen maalilla pekka rinne joutui keräämään kiekon kiekon peräti neljä kertaa selkänsä takaa.
Raanta ykköstähtenä viime yönä
11
95
Vastaukset
- MiasPohojanmualta
Kovia urheilusuorituksia mitä harvoin suomalaisurheilioilta nähdään. Ana askiin, king henrik luukulle!
- änärimies
Jaa että Central on heikko tasoisin divisioona? nyt tuli ainakin selväksi että tämä phallus on pelkkä trolli ja yrittää vain ärsyttää oikeita faneja jotka seuraa NHL:ää. Ihan tiedoksi trollille että Central on kova tasoisin divisioona.
- PhallusImpudicus
Metropoliendivisoona on kovin. Rangers,islanders,Capitals,Flyers mm. eivät jätä kovimmasta lohkosta epäselvyyttä.
- änärimies
Flyers ei tule pääsemään pudotuspeleihin ja vaikka pääsis niin ne sais siellä todella pahasti turpaan kun heillä ei vain materiaali riitä. Rangers,Capitals ovat idän parhaimpia jengejä.
- PhallusImpudicus
Unohdit mm. Pitsburgin. Kessel Crosby. Monet asiantuntiat pität penguinssia yhtenä estari suosikkina.
Kovimmasta lohkosta kai ei enää tarvitse intellä.
Valitettavasti suosikki joukkueesi nashville, jolla ei juuri perinteitä nhllässä ole pelaa kiistatta sarjan heikoimmassa lohkossa. - änärimies
Crosby on tällä hetkellä täysin kuutamolla. Pittsburghin puolustuksella ei voiteta mitään mestaruuksia. Kovin lohko on edelleen Central jossa Chicago on 17 pisteellä vasta kuudentena. Nashville on yksi joukkueista jota seuraan enemmän mutta mitään yhtä tiettyä suosikkia minulla ei ole joten olet väärässä.
- metsänhoitaja
Metropolitan on paperia kuten koko Itäinen konferenssi muutenkin viime vuodet. Raannan Rangerskin ylihypetetty kestofloppain - saa nähdä miten tällä kaudella käy, kun on kokenut medianlämmitin penkillä.
Mutta keskisestä lohkosta menisivät kaikki joukkueet playoffeihin Itäisessä konferenssissa ja Metropolitan divisioonassakin, jos asioista sovitaan asiallisesti eikä aleta asiattomasti provosoida toisia lajin ystäviä ja kantavia voimia.
- Metsuri82
Katsotaan keväällä miten käy ja kuka tietää. Antti raanta on stanley cup voittaja ja tämän hetken paras suomalais maalivahti.
Monet asiantuntijat pitävät häntä alkavan nhl kauden parhaana maalivahtina.
Pekka Rinteen ei ole mennyt aivan yhtä hyvin, hän kerää 4-5 kiekkoa per. peli selkänsä takaa mutta toivotaan että hän säilyttäisi ainakin luukkuvahdin paikan predatorssissa kuluvan kauden aikana.
Catter Hutton vaikuttaisi paremmalta maalivahdilta. Toivotaan kuitenkin pekalle onnistumisia.- Sienitorjunta
Ei yksikään asiantuntija pidä varavahti-Raantaa parhaana NHL-maalivahtina, älä viitsi ryhtyä kohtuuttomaksi.
Rinne on voittava maalivahti, Raanta on istuva maalivahti. Siinä pieni ero, ehkäpä jopa ei niin pienikään. - metsuri82
Valitettavasti rinne ei ole vielä kyennyt voittamaan mitään. Eli hän ei ole voittava maalivahti. Se kai nyt lienee fakta.
Hänellä oli siihen kerran mahdollisuus, mutta hän suli paineiden alla täysin. Puhun nyt eräistä MM-karkeloista.
Ei niistä enempää. niitä emme enää halua muistella. - Sienitorjunta
Fakta on, että Rinne on voittanut enemmän NHL-otteluita kuin Raanta on edes katsonut paikan päällä istuen. Sama taitaa päteä myös voitollisiin arvoturnausten maaotteluihin.
Myös Rask alkaa lunastaa omaa paikkaansa suomalaisvahtien hierarkiassa, ja näin Raannan World Cup -joukkuepaikka alkaa ruotsalaisen kuninkaan varjossa lipua yhä etäämmäs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1021660- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31990Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58825En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49771Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54712