"Nyt aluekehityksen elinvoima viedään vahvasti kaupungeista uusiin itsehallintoalueisiin, Stenvall kritisoi. Minä todella pelkään, ettei meillä ole niin valistunutta päätöksentekokulttuuria, että kaupunkien intressiä tässä uudistuksessa kunnioitettaisiin. Nurkkakuntaisen ja kotiinpäinvetävän päätöksenteon aika ei valitettavasti ole vielä ohitse ja kaupunkien ääni voi hukkua sote-demokratiaan."
Kaupunkien "elinvoimaisuus" on perustunut siihen että maakunnista imetään voimavarat keskuksiin, sellainen kehitys ei ole tervettä..
Kaupunkien "elinvoimaisuus" on perustunut siihen että maakunnista imetään voimavarat keskuksiin, sellainen kehitys ei ole tervettä..
Vastaukset 14
Vanhimmat
.
"Missä vaiheessa ihmisten intressi alkaa kiinnostaa proffia??????????"
.
lausunto ja jäljet johtaa sylttytehtaalle..
Stenvall han on ihan oikeassa..
Vanhanaikainen proffa, joka olisi halunnut pitää kaiken entisellään. En kuitenkaan ymmärrä, mikä intressiriita sote-asioissa voisi syntyä kaupunkikeskusten ja maaseudun välille. Sosiaali- ja terveydenhuoltoahan koskeva lainsäädäntö on valtakunnallista. Ei siinä ole jaottelua kaupunkikeskuksiin ja muihin kuntiin. Se on luotu ihmisiä varten.
Kas tämä aluehallinto-koplaus
Sote-asioihin tuo proffa vain viittaa: "kaupunkien ääni voi hukkua sote-demokratiaan".
siinä kiikastaa jos maakunnat saa päättää omista asioistaan ?
Se että ne (kepumaakunnat) haluavat päättää muiden rahoilla.
On sitä kyllä saanut maaseudulla pitkään ihmetellä että miksi niitä veroja täälläkin pitää maksaa kun tiet ei ole kunnossa eikä niitä talvisin aurata. Jos on jotain palveluja jäljellä, niin sitten niitäkin ollaan hilaamassa pois. Niin että miksi niitä veroja sitten pitää maksaa??????
Eikö syrjäisimpien seutujen asukkaille voisi myöntää verohelpotuksia, koska yhteiskunta ei tarjoa täällä niitä palveluja, joita verovaroin ylläpidetään. Kyllä tuo valtio ainakin tällä päin hakkaa metsiä niin voimaperäisesti, että pitäisi niiden tuotolla pystyä jotain palveluja tarjoamaan paikkalisestikin. But but....puut kuljetetaankin jonnekin satojen kilometrien päähän jatkojalostettavaksi. Onko järkee vai ei? Ei! Raaka-aineen pitkät kuljetusmatkat lisäävät tuotantokustannuksia ja heikentävät lopputuotteen kilpailukykyä.
Se kaheli proffa voisi tykönänsä tuumata paria skenaariota. Toisessa skenaariossa maailmasta poistetaan maaseutu ja jätetään pelkästään kaupungit jäljelle. Toisessa vastaavasti poistetaan kaikki kaupungit ja pelkästään maaseutu jätetään jäljelle.
Juurihan ne verotilastot tulivat. Sieltä sinäkin voit tarkistaa missä verot maksetaan, ellet tosiaankaan ole sitä aiemmin tiennyt!! Niitä ei makseta maakunnissa, eikä varsinkaan maaseudulla!!! Ne maksetaan aivan jossakin muualla.
>>Nurkkakuntaisen ja kotiinpäinvetävän päätöksenteon aika ei valitettavasti ole vielä ohitse ja kaupunkien ääni voi hukkua sote-demokratiaan.<< Arvioi kotiin päin vetävä proffa Stenvall. Käytännössä se tarkoittanee sitä, että Stenvallin jalan alta on viety pieni pala urbaanin itseluottamusta ja vallan mandaattia, kun maakunnissakin voidaan ja osataan päättää heitä itseään koskevista asioista.
Etelän satraapit näyttää olevan paniikissa.
Kaupunki diktaattoreiksi pyrkivät proffat pelkäävät demokratiaa.
ISÄNMAANetu
Suomi voitti ????? HÖPÖ HÖPÖ
Ulkomaiset lääkärifirmat voittivat !!!!!!!
KELA maksaa-------verot ulkomaille.
No sehän sopii niille ei keskustalaisille jotka haluavat ostaa kaiken ulkomailta.