Isänpäivän muisto

IsänpäiväHaudalla

Ensimmäinen isänpäivä ilman isää.
Vasta nyt ymmärrän, miltä isästäni tuntui, kun hän menetti oman isänsä, kun itse on samassa tilanteessa.
Tänään on monissa perheissä vietetty isänpäivää isää onnitellen ja iloiten.
Kuten myös niissä perheissä, joissa on isä menetetty, mutta silloin isää muistellen.
Isänpäivä on vain erilainen, kun isä on poissa.
Voi tehdä isänpäiväkakunkin isän muistolle ja käydä sytyttämässä isän haudalle kynttilän tai viedä kauniin kukan, kuten äidin haudalle äitienpäivänä.
Isänpäivä nostattaa muistot ja tunteet omasta isästä pinnalle.
Isänpäivä on, mutta isää ei enää ole, vain muistoissa.
Hautausmaalla olikin hyvin kaunista, paljon kynttilöitä, kuin Pyhäinpäivänä.
Hautausmaalla lepää monen rakas isä, jota isänpäivänä käydään muistamassa.

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskiyöjo

      Vaikka tämä onkin surun aikaa sinulle niin muista myös että sinulla on paljon mistä olla kiitollinen. Aika harvalla on noin hyvä isä ollut, saati vanhempi joka vaikuttaa noinkin positiivisesti omaan lapseensa ja perheeseensä. Olet saanut paljon elämäsi aikana ja sinulla on edelleenkin paljon kuin monella muulla, vaikka se onkin vain rakkauden ja muistojen muodossa.

      • IsänpäiväHaudalla

        Onhan tuo totta, vaikka surun keskellä on niin vaikea hyväksyä kuoleman lopullisuutta tässä ajassa, mutta lohdutus on surun keskellä jälleen näkemisen toivo.
        Ehkä ajan kuluessa surukin hiljalleen helpottaa ja emmehän me tiedä, vaikka poisnukkuneet seuraavat läheistensä elämää täällä.
        He varmaan toivovat, että jatkamme elämää ja teemme niitä asioita mistä pidämme.
        Siitä täytyy olla tosi kiitollinen, että vanhempani olivat niin hyviä meitä kohtaan, kun monella lapsella voi olla vanhemmat, jotka eivät lapsistaan välitä ja voivat pahoinpidellä heitä, puhumattakaan, jos vanhemmat ovat alkoholisteja tai käyttävät huumeita, niin ei ole silloin lapsilla hyvä olla.


    • Anonyymi

      Isäni vammautui ollessaan talvisodassa ja jatkosodassa sen ensimmäisestä päivästä viimeiseen päivään , mutta ei enää komennettu Saksalaisia vastaan käytyyn Lapin sotaan . Kertausharjoituksineen kertyi isälleni palvelusta rintamilla ja koulutuksissa yhteensä lähes 5-vuotta . Se on pitkä aika toimia poikkeusoloissa verrattuna kotona rauhallisissa olosuhteissa elämiseen . Appeni kulki suunnilleen samat asiat ja hänen kohtalokseen tuli kaatuminen joukkueen johtajana . Annan hyvin suuren arvon näille vanhemmilleni ja vietän kotonani illan heidän muistoilleen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4847
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3522
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      29
      2537
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2213
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      59
      2049
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1448
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      98
      1256
    Aihe