Eilen jouduin puoli tuntia sateessa kävelemään kotiin kapakasta kun ei ollut rahaa taksiin, kyllä vitutti. Onneksi kotona oli tummaa rommia, sain tehtyä lämmintä totia, se piristi ja on sitä vieläkin. Epäinhimillistä kävellä sateessa, pitää olla varaa taksiin, toimeentulotukea on reilusti korotettava!
Lisää rahaa perkele!
Lisää.rahaa
1293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kapakassa kävijän pitää katsoa, ettei juo taksirahojaan, jos kävely ei maita. Vielä parempi olisi jättää kapakkareissu kokonaan pois ohjelmasta, kun siihen ei ole varaa.
Oletko se ns, akateemisesti koulutettu? Sullahan on aina tapana iskeä niitä vanhoja kurppia jotka maksavat kyytisi ja asumisesi aina pari viikkoa eteenpäin. Eikö nyt löytynyt sopivaa? Ai ai, taitaa olla jo ikää liikaa etkä enää kelpaa.
jaa taas astuille liukumiinaan.
Toimeentulotukeen pitäisi kuulua ainakin yksi taksireissu kuukaudessa. Etenkin maakunnissa tuo olisi tarpeellinen sillä julkinen liikenne on niin onnetonta. Kerran kuussa max. 40 euron matka ja lasku sosiaalitoimistoon.
Ei tarvi kuulua. Minäkin kuljen kaikki reissuni vanhalla polkupyörällä ja säästöön jää satasia kuukaudessa.
Kännissä pyöräily on vaarallista. Taksimatkojen maksu työllistäisi taksikuskeja, heillä ajot ovat vähentyneet. Kimppatakseja, kolme aina kyydissä, ei tulisi yhteiskunnalle kalliiksi kun ottaa huomioon työllistävän vaikutuksen.
Toimeentulotukeen pitää kuulua
4litraa viinaa kuussa sekä audienssi
huorrran luona ainakin kerran viikossa.
Terveydellisistä syistä.
Niinhän siihen kuuluukin jo, sinä vaan käytät ne rahat johonkin muuhun!
Lähdepäs taas keräilemään niitä pulloja ja tölkkejä niin saat naksurahaa. Se taitaa olla ainoa todellinen työ minkä sinä oikeasti taidat.
Menehän amis röihin siitä jaloista pyörimästä ja horisemasta omiasi! ;) Kuulikko!!!1111
En ole muuten kuin kerran käynyt baarissa tänä vuonna. baarissa maksaa kaikki niin paljon että ei viitsi mennä. Kaupasta saa kaljat paljon halvemmalla ja itse kuljen aina fillarilla joten säästää siinä rahaa kun ei kulje bussilla. Tänäänkin varmaan 20 kilsaa olen sateessa polkenut fillarilla. Köyhällä ei ole varaa käydä kapakissa usein, uutena vuotena menen ehkä baariin seuraavaksi.
Kyllä kapakkaan pitää päästä kerran viikossa, muuten tulee mökkihöperöksi. Kunnon pohjat kun vetää niin ei se hirveän kalliiksi tule.