Helsingin ja Lahden vastaanottokeskuksissa on ollut tänään välikohtauksia, joita on lähetetty rauhoittamaan useita poliisipartioita.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1447048497193.html
SUOMALAISET SYRJÄYTETÄÄN, PAKOLAISILLE HOTELLIT
6
576
Vastaukset
- INVAASIO
– Viikon sisällä määrät ovat nousseet 250-300 päivittäiseen tulijaan, Lapin poliisilaitoksen viestintäpäällikkö Elina Katajamäki kertoo muuttuneesta tilanteesta.
Ilta-Sanomat kertoi aiemmin tänään, että turvapaikanhakijoiden määrä on kääntynyt Suomessa uuteen nousuun.
Viime viikonlopun aikana Tornion järjestelykeskukseen saapui hieman alle 700 turvapaikanhakijaa. Saapuneiden joukossa enemmistönä olivat Afganistanista saapuneet turvapaikanhakijat. - StopPakkolaki2
Näinhän se on SUOMALAISET SYRJÄYTETÄÄN, PAKOLAISILLE HOTELLIT
Hallitus haluaa tappaa freelancereiden elinkeinon
Pakkolakia yrittäjyydestä valmistellaan salassa ja samalla tapetaan freelancereiden elinkeino. Eli ihminen joka aktiivisesti itse pyrkii työllistämään itsensä omilla taidoillaan, saa 1.1.2016 palkkioksi ansioturvan menetyksen.
https://www.ukko.fi/hallituksen-ehdotus-omaa-tyota-tekemalla-ansioturva-pois/
Miten tämä muka parantaa freelancerin mahdollisuutta työllistyä? Laki passivoittaisi täysin ison joku ahkeria osa-aikaisia itsensä työllistäjiä. Miksi olisi parempi tehdä 9€/ pv työkkärin pakkotöitä, jotka ei vastaa omia urasuunnitelmia ja osaamista?
Moni freelancer tekee keikkaa pystyäkeen elättämään itsensä ilman, että käy sossun luukulla, freelancerit haluaa kehittää itseään, että olisivat haluttavampia työmarkkinoilla tai voisivat heti toiminnan kasvettua perustaa oman yrityksen ja siten kauttavaikutta Suomen talouden kehittymiseen tarjoamalla uusia työpaikkoja.
Freelancerinä toimiminen myös edistää sitä ettei syrjäydy ja työtaidot ruostu. Tämä uusi laki passivoittaisi freelancerit täysin. Miten tämä laki edistää yrittäjyyttä ja Suomen taloutta?
Kokoomus ja keskusta kehtaa vielä salaa valmistella tuollaista laki, mutta turvapaikan hakijat saa kyllä kaikki tuet vastikkeettomasti. Toivottavasti tämä esitys kaatuu mitä pikimmeten. Vaikuttaa että päättäjät ovat täysin vieraantuneet realiteeteista.
Mikäli tämä laki haittaa elinkeinoasi niin ota yhteyttä Sosiaali- ja terveyslautakuntaan mitä pikimmiten ja laita palautetta päättäjillehttp://www.hel.fi/www/sote/fi/paatoksenteko/ - Tämän.takia
"Perinteisesti suomalainen kantaväestö on ollut varsin säyseää, ja heidät on pidetty tiukassa kurissa valtakoneiston toimesta. Jos tavallinen perunanenä saa kovan tuomion esivaltaa vastaan rikkomisesta (esim. valtion väkivaltamonopolin rikkominen itepuolustuksella tai verojen kierto), suomalainen lannistuu, lamautuu ja lakkaa vahingossakaan osallitumasta toimintaan, joka on uhka valtakoneistolle ja hyväveli-kerholle.
Monikulttuurisuuden nimissä Suomeen on kumminkin jouduttu päästämään kansanryhmiä, jotka kohdatessaan (edes aiheellisia) viranomaistoimia eivät jurota nurkassa, vaan keräävät suvun ja ystävät ja aloittavat silmittömän riehumisen. Näinpä Euroopan ja Suomen eliitti on jo aikaa sitten laskenut, että monikulttuuriprojektin kannalta on turvallisempaa “antaa rikastajien touhuta mahdollisimman rauhassa”. Jos nyt yleisestä paineesta johtuen joudutaan välillä joku ottamaan kiinni ja tuomitsemaan, on tuomiot vakavistakin väkivallanteoista ehdollisia. Jos moniosaajiin sovellettaisiin järeää lainvalvontaa, saattaisi rikastajien ja esivallan välille puhjeta laajoja fyysisiä kahakoita. Nämä pystyttäisiin toki voimakeinoin tukahduttamaan, mutta niiden peittely olisi paljon vaikeampaa kuin yksittäisiin sivullisiin kohdistuneiden väkivallantekojen. Ilmi tullessaan ne herättäisivät aina uusia unelmoijia todellisuuden painajaiseen ja mahdolliseen kapinaan.
Toisin sanoen: valtiovalta on hyväksynyt, että sinut tai läheisesi saatetaan raiskata, pahoinpidella tai mahdollisesti tappaa. Jos näin käy, asia pyritään salaamaan, vaikka se vaatisi sen, että tekijä jää ilman rangaistusta (joksi luen myös ehdollisen vankeuden). Kaikki tämä EU-liittovaltion ja monikulttuurisuuden edistämisen nimissä.
Tämän syksyn tapahtumien valossa näyttäisi siltä että eliitille on jostain syystä tullut kiire nopeuttaa suunnitelmiensa toteutumista akuutilla asyl-vyöryllä. Kiireen on täytynyt olla pakottava, koska näin iso riski on otettu. Nyt on käynyt ilmi, että hyssyttelystrategia ei oikein skaalaudu tämän mittakaavan sotkuun, ja vyöry koettelee Euroopan valtioiden esivallan legitmiteettiä kansalaisten silmissä jo ihan tosissaan. Hyvä niin!
Saa nähdä kuinka syvälle suohon valtaeliitti itsensä selittelyillä ja hysyttelyllä sotkee, ennen kuin hommaan laitetaan stoppi, vai uppoammeko lopullisesti suohon. Se, että Hennalan huhu vaikuttaa teoriassa mahdolliselta, kertoo missä tilanteessa me Suomessa vuonna 2015 olemme. Syylliset hävetkää silmät päästänne!" - juttapo
Kiitos demarit ja viherpaskat
- lisääääärtuleeee
Kiitos USA, kun syrjäytit Gaddadfin ja tapatit Husseinin. Kiitos rva Merkel, kun olette kuin tuuliviiri.
- Anonyymi
Sama invaasio jatkuisi nytkin jos vihreät olisivat vallan kahvassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604913Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621555- 121469
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211391Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71119Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951027Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40947Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278729