VENÄJÄLLÄ asuneet syyrialaiset muuttavat Suomeen

Nyt haetaan Venäjän suunnasta turvapaikkaa vaikka al Assadin syyrialaisporukka asunut koko ajan Venäjällä...monet raksahommissa
Sama huijaus kuin siad barren somaliporukan tulo Suomeen
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voi, että mä inhoan tätä. Jessus, että tämä pilasi kaiken:
- yritystä ei voi perustaa, muita asiakkaita ei kohta ole.
- ei voi tehdä vaikka hanttihommia välillä, jos lupaat työkkärille hanttihommien tekemistä, ainakin tässä kunnassa on yksi "karenssipösilö". Kun SPR tarvitsi porukkaa, tuntui luissa ja ytimissä, että nyt pistetään "päät meiltä pölkylle", jotta noilla tulisi avustajia. Toistaiseksi hyökyaalto meni sivu.
- ei voi lähteä ulkomaille, sielläkin on EU:ssa niitä joka maassa, ei voi välttyä.
- ei voi muuttaa sisämaahan tai Kuolaan, samoja "banaaneja" on sielläkin
- jos alkaa viljellä omenoita tai perunoita, työntekijöiksi tyrkytetään tuella näitä
- jos menee valtiolle tai kunnalle, muita asiakkaita ei taida ollakkaan, kun ei ne tarvitse mitään.

Mitä vaihtoehtoja jää enää itsensä elättämiseen? Valtion tai kunnan virastoon ei parane lähteä, joutuu palvelemaan poliitikkojen kummilapsia. Musta ei oo siihen.

Laittakaa ketju, mitä tehdä työnä tässä tilanteessa.

Äänestä
  • ********Sama huijaus kuin siad barren somaliporukan tulo Suomeen******

    Ajat ovat Somalian sosialistisen vallankumouspuoluen johtajan Siad Barren ajoista muuttuneet. Somalit olivat kommunisteja ja olivat opissa Neuvostoliitossa. Elossa olevat vanhemma somalit puhuvat venäjää. He olivat joko sotilaita, tai Barren hallituksen virkamiehiä, eivät reksahommissa.
    Ehkä eläkkeellä oleva presidentti Mauno Koivisto pystyisi kertomaan, miten somalit 1980 luvun lopulla ja 1990 luvun alussa salakuljetettiin Moskovasta Suomeen ilman passeja ja viisumeja, eihän sitä rajaa ylitä nytkään kukaan ilman papereita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hölmöläistensuomi kirjoitti:

Nyt haetaan Venäjän suunnasta turvapaikkaa vaikka al Assadin syyrialaisporukka asunut koko ajan Venäjällä...monet raksahommissa
Sama huijaus kuin siad barren somaliporukan tulo Suomeen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu