EU vaatii pankkitilejä turvapaikanhakijoille

Euroopan unionin (EU) jäsenmaiden tulisi sallia turvapaikanhakijoiden avata pankkitili jossa olisi valmiina alkupääomana 100 000 euroa, jotta he voisivat nopeammin sopeutua uuteen kotiinsa, sanoo EU:n rahoitusmarkkinoista vastaava komissaari Jonathan Hill.

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2015/11/10/eu-vaatii-pankkitileja-turvapaikanhakijoille/201514803/12

Myös paperittomolle turvapaikanhakijoille oikeus sama oikeus.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hahaa,että valmiit tilit kun omat joutuu lähes kengän ja aluspöksyjen numerotkin pankkeihin ilmoittamaan kun avaisi tilin tai lopettaisi tyhjän tilin.-"ettei vain rahanpesua".
Ehdotuksenakin tuo olisi oman kansan syrjimistä.Saattamista eri-arvoiseen asemaan tulijoiden kanssa.Miten taas paperittomilta yleensäkään voi rahaliikenne sujua vaikkapa tuista niin ei pitäisi onnistua.Meillähän käsittääkseni käteisenä tukia ei voi antaa.
Joten se on käännytys heti rajalta.

Äänestä

Pitää opetella arabiaa ja ryhtyä turvapaikan hakijaksi.

Äänestä

Puolet kunnallisveroista voisi sitten näppärästi jakaa niille tileille.

Äänestä

Miksi mamuille pitää sallia pankkitilin avaus keveämmin ehdoin kuin muille? Sehän on syrjintää. Ja jos jollekin roturyhmälle sallitaan keveämmät ehdot, niin sehän on jo peräti rasismia.

Jos ei mamuilija täytä ehtoja, niin pitäkööt sitten rahansa vaikka jossain kelan tai muun organisaation järjestämässä pikakassassa. Saa sen rahan semmoisestakin.

Äänestä

100 000 on aivan liian pieni alkupääoma. Miljoona pitää olla vähintään!

Äänestä

Pankkitilin avaaminen olisi aivan oikea toimenpide. Loppuisi käteisen rahan maksaminen ja varsinkin sen säilyttäminen muualla kuin pankissa.
Eihän nykyään makseta juuri mitään käteisellä, vaan pankkitileille kaikki.
Kortilliselta tililtä maksaminenkin hoituu helposti.

Äänestä
  • Luotollinen pankkikortti sopisi pakolaisille hyvin. Erääntyneet luottokorttilaskut voi sitten lähettää suoraan sossuun.

    Äänestä

  • sossun_luukku kirjoitti:

    Luotollinen pankkikortti sopisi pakolaisille hyvin. Erääntyneet luottokorttilaskut voi sitten lähettää suoraan sossuun.

    Luotollista tiliä ei voi saada henkilö, jolla ei ole säännöllisiä palkka- tai osinkotuloja.

    Äänestä

Pakoloiset eivät tarvitse muuta kuin ruoka- ja vaateKUPONGIT!

Äänestä

Suomi on edellä kävijä, Meillä on pakoloiselle taikaseinä ja kela gold.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tervetuloa_uuteen_kotiin kirjoitti:

Euroopan unionin (EU) jäsenmaiden tulisi sallia turvapaikanhakijoiden avata pankkitili jossa olisi valmiina alkupääomana 100 000 euroa, jotta he voisivat nopeammin sopeutua uuteen kotiinsa, sanoo EU:n rahoitusmarkkinoista vastaava komissaari Jonathan Hill.

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2015/11/10/eu-vaatii-pankkitileja-turvapaikanhakijoille/201514803/12

Myös paperittomolle turvapaikanhakijoille oikeus sama oikeus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu