Rukoilkaa Rauhaa Israelille!

Taas on Jerusalemissa heiluttu puukkojen kanssa ja puukotettu ihmisiä.
Palestiinalaisia, 13 v. olleet puukottajat.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ampui naapurinsa alas oliivipuusta,
ei ollut ihmiskilpiä pohjoismaista turvaamassa kun viljelijä korjasi satoa,
vastustus kasvaa zionistien terrorin tahdissa...

Äänestä
  • Väkivallan aalto ei näytä laantumisen merkkejä Israelissa. Sunnuntai-iltana Beersheban kaupungissa Etelä-Israelissa palestiinalaiseksi epäilty kaksikko hyökkäsi linja-autoasemalle ja alkoi ampua väkijoukkoon. Toisella hyökkääjistä oli kivääri ja toisella pistooli, uutistoimisto AFP kertoi.

    Kuusi ampumisen uhria vietiin sairaalaan, ja heistä kaksi loukkaantui vakavasti. Israelin asevoimat ampui ainakin toisen hyökkääjistä.

    Israel kiristi sunnuntaina turvatoimia entisestään. Itä-Jerusalemiin alettiin sunnuntaina pystyttää muuria, sanomalehti Haaretz kertoi. Arabikaupunginosa Jabel Mukaberin ja juutalaiskaupunginosa Armon Hanatzivin välille pystytettävästä muurista tullee samanlainen kuin Länsirannalle satojen kilometrien matkalle rakennetusta muurista, joka on korkeimmillaan noin kahdeksan metriä.

    Itä-Jerusalemin palestiinalaiset ovat tähän asti voineet liikkua Israelissa vapaasti toisin kuin miehitetyllä Länsirannan palestiinalaiset. Israelissa lokakuun aikana tapahtuneiden puukkoiskujen tekijöistä osa on ollut Itä-Jerusalemin palestiinalaisia.

    Israelin toiseksi suurin kaupunki Tel Aviv ja ainakin kolme muuta kaupunkia ilmoittivat sunnuntaina kieltäneensä väliaikaisesti arabeilta työskentelyn kouluissa, uutistoimisto Reuters kertoi. Israelin turvallisuusneuvosto myös ilmoitti, että poliisi saa laajennetut oikeudet pysäyttää ja tutkia käytännössä kenet tahansa kaduilla ilman erityistä syytä.

    Äänestä

  • Katupuukotukset, kuolettavien kivien heittelyt ja sarjatulitukset väkijoukkoihin eivät suinkaan ole "sattumanvaraisia", vaan ns. palestiinalaishallinnon ja sitä tukevien terrorijärjestöjen lietsomia tarkoin suunniteltuja juutalaisiin kohdistettuja kuolettavia terrori-iskuja. Jopa teksityksen vahvennukset osoittavat toimittajan asenteellisuuden Israelia vastaan. Kuolleiden terrori-iskujen tekijöiden määrä on korostettu lihavoiden, mutta terroristien surmaamat israelilaiset tavallisin kirjaimin ja numeroin. Puolustautuminen terroristeja vastaan muurein ja estämällä julmuuksiin syyllistyneitaä arabeja pääsemästä töihin vaikkapa lastentarhoihin ei ole rasismia, vaan itsepuolustusta. Järjen käyttökin on sallittua.

    Äänestä

  • ja ylläpidetty valtio hukkuu terroriisa,
    niin se vaan menee, ei voi mitään...

    Äänestä

Loppu lähestyy vääjäämättä Israelin terrorille.
Heti kun ulkopuolinen apu USA taholta loppuu, alkaa israelin alasajo.

Äänestä
  • Aina kun alat kostaa Jumalan kansalle niin luet omaa tuomiotasi.
    Jumala hoitaa kansansa, mutta on luvannut hoitaa myös sen viholliset.
    Voi niitä, sillä kerran he vielä katuvat tekojaan.

    Äänestä

Ja Jeesus tuo todellisen rauhan valtakuntansa ja kokoaa pyhänsä siihen, valitettavasti vielä ennen tätä on hävityksen kauhistus maan päällä, ja jotka murhaavat ihmisiä luulevat palvelevansa Jumalaa mutta todellisuudessa Saatanaa eli valheen ja murhan isää palvelevat ja hedelmistään heidät helppo tuntea.

Äänestä

maan päällä, ja pian seitsemäs vuosituhat alkaa. Tunne Jeesus Vapahtajanasi, ja vaikka et tuntisikaan tärkeä että hän tuntee sinut, ja tästä syystä turvaa Herraan elämäsi jokaisena päivänä.

Äänestä

En rukoile israelin puolesta ,Israel tuottaa ainoastaan tuska ja suuria ongelmia maailmalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nemuslimittaas kirjoitti:

Taas on Jerusalemissa heiluttu puukkojen kanssa ja puukotettu ihmisiä.
Palestiinalaisia, 13 v. olleet puukottajat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu