KATUPARTIOINTI Pitäjänmäelle?

Pitäjänmäki ei ole enää entisensä. Kiitos kuuluu Luona Oy:lle, joka toi tänne (salaisen määrän) muslimipakolaisia. Lisää on tulossa.

Lahdessa on saatu erinomaisia kokemuksia katupartioinnista. Lahdessa on sama tilannekuin meillä täällä, että rauhattomuus on monikertaistunut pakolaiskeskuksen myötä, paikallisille naisille huudellaan ja "kytätään". Poliisit käyvät isolla joukolle useita kertoja viikossa vastaanottokeskuksessa. Lisäksi poliisit tuntuvat parhaansa mukaan pimittävän pakolaisten tekemiä rikoksia.

On aika perustaa katupartiointi myös Pitäjänmäelle. Tarkoitus on pitää huolta siitä, että suomalaiset tuntisivat taas olonsa turvalliseksi.
34178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Kerrassaan erinomainen idea. Kauppa, puisto, bussipysäkit ovat sellaisia kohtia, joissa kannattaa olla eniten.

Äänestä

Tervetuloa, kiitos. Tarpeeseen tulee!!

Äänestä
  • Kuinka tuo juttu poissulkee mamujen rikollisuuden?

    Äänestä

Suojeluskunnat ja Suojeluskuntajärjestö
Perustaminen ja organisaatio

Suojeluskuntajärjestö oli vapaaehtoinen maanpuolustusjärjestö, jonka pohjana olivat vuonna 1917 syntyneet paikallisen tason järjestöt eli suojeluskunnat. Suojeluskunnat toimivat valkoisen armeijan perustana kansalaissodassa, mutta sodan jälkeen heräsi kysymys suojeluskuntien tulevaisuudesta. Elokuussa 1918 asia ratkaistiin antamalla suojeluskunta-asetus ja perustamalla valtakunnallinen Suojeluskuntajärjestö. Suojeluskuntajärjestö toimi vuosina 1918–1944, ja se oli merkittävä vaikuttaja sekä sodan että rauhan aikoina, niin sotilaallisessa kuin siviilitoiminnassa.

Suojeluskuntajärjestön paikallistasoa edusti suojeluskunta, jollainen perustettiin jokaiseen kuntaan. Paikallisjärjestöt kuuluivat suojeluskunta-alueisiin ja edelleen suojeluskuntapiireihin, joita oli yhteensä 22. Marraskuussa 1944 Suojeluskuntajärjestö lakkautettiin Moskovan välirauhansopimuksen ehtojen mukaisesti.

Suojeluskuntajärjestö oli aikanaan ylivoimaisesti suurin kansalaisjärjestö Suomessa. Järjestöön kuului sen olemassaolon aikana 150 000 jäsentä ja suojeluskuntia oli enimmillään 672.

Järjestön toiminta

Suojeluskuntajärjestöä perustettaessa sen tehtäväksi määriteltiin kansan puolustuskuntoisuuden edistäminen ja laillisen yhteiskuntajärjestyksen tukeminen. Rauhan aikana suojeluskunnat järjestivät reservin sotilaallista koulutusta. Toisen maailmansodan syttyessä suojeluskunnat muodostivat paikkakunnillaan kotijoukot, jotka vastasivat liikekannallepanosta ja monista muista tehtävistä kotirintamalla. Suojeluskuntien palvelusikäiset miehet taistelivat vakinaisen armeijan yksiköissä.

Suojeluskuntajärjestön sotilaskoulutusta annettiin vain jäsenille, mutta maanpuolustuskuntoa ja tahtoa pyrittiin kohottamaan myös monenlaisen urheilu-, valistus- ja kulttuuritoiminnan avulla. Suojeluskuntien urheiluseurojen, kuorojen, soittokuntien ja teatteriryhmien toimintaan osallistui suuri määrä ulkopuolista väkeä sekä aktiivisina harrastajina että katsojina. Tärkeitä toimintamuotoja olivat suojeluskuntajuhlat ja keveämmät iltamat. Monipuolista toimintaa varten rakennettiin esimerkiksi suojeluskuntataloja ja urheilukenttiä. Valistus- ja urheilutoiminnan yleiset linjat suunniteltiin yliesikunnassa ja osin piiriesikunnissa. Käytännön toteutus tapahtui paikallisissa suojeluskunnissa, jotka tekivät usein yhteistyötä pitäjiensä muiden porvarillisten seurojen kanssa.

Äänestä
  • Keväällä 1918 "kenttäoikeudet" tuomitsivat satoja ihmisiä kuolemaan oman "pika-arvionsa" perusteella.

    "Kenttäoikeuksien" paikallinen järjestäjätaho oli tavallisesti suojeluskunta.

    En suosittele. En mitään sinne päinkään.

    Marssikaa natsit ilman kivääreitä.

    Äänestä

  • NatsitHIrtettiin1945 kirjoitti:

    Keväällä 1918 "kenttäoikeudet" tuomitsivat satoja ihmisiä kuolemaan oman "pika-arvionsa" perusteella.

    "Kenttäoikeuksien" paikallinen järjestäjätaho oli tavallisesti suojeluskunta.

    En suosittele. En mitään sinne päinkään.

    Marssikaa natsit ilman kivääreitä.

    Olet oikeassa, että natsit hirtettiin vuonna 1945 toisen maailmansodan päätyttyä, mutta nyt on syntynyt uusnatsistisia ryhmittymiä ja vain enää uusnatsismi voi pelastaa Euroopan varmalta tuholta, joka vääjäämättä on jo edessämme muslimiterroristien rynnistäessä tänne.

    Äänestä

  • NatsitHIrtettiin1945 kirjoitti:

    Keväällä 1918 "kenttäoikeudet" tuomitsivat satoja ihmisiä kuolemaan oman "pika-arvionsa" perusteella.

    "Kenttäoikeuksien" paikallinen järjestäjätaho oli tavallisesti suojeluskunta.

    En suosittele. En mitään sinne päinkään.

    Marssikaa natsit ilman kivääreitä.

    "Marssikaa natsit ilman kivääreitä."

    Kivääri on jo vähän liioittelua. Ei tarvita muuta kuin 0.22-kaliiperinen puoliautomattipistooli, jossa on tehokas prikkavaimennin piipun päässä ulkokieterteillä tuunattuna.

    Äänestä

  • Ampuma-aseet eivät sovi inspiroiduille testaamattoman luonteen omaaville "viha partioille". Muutenkin humalassa aiheutetaan peruuttamattomia vahinkoja. Partion paras ase on puhelin, jolla tarvittaessa soitetaan koulutettu poliisipartio paikalle.

    Äänestä

Rouva hyvä,lopettakaa panikointi.

Äänestä

Hyvä, heittäkää kaljaa juovat arabit veks julkisilta paikoilta

Äänestä

Hyvä idea. Voisi tehdä hyvää myös Hgin keskustassa

Äänestä

Loistava idea, jonka toteuttamista puoli Pitäjänmäkeä odottaa. Mistä saan kuulla lisää asiasta? Olen vapaaehtoinen yhteiselle rauhanomaiselle iltakävelylle.

Äänestä

Poliisi ei pysty hoitamaan tätä pakolaisaaltoa. Tämä on hyvin nähty Lahden Hennalassa, jossa päivystää 4 partiota koko ajan. Silti on erittäin rauhatonta. Suurimmaksi osaksi johtuu siitä, että osa pakolaisista on koko ajan ihan jurrissa.

Äänestä

Minä taas mietin että pitäisikö perustaa oma katupartio partioimaan tätä ensinmainittua katupartiota? Kai niitäkin täytyy jonkun valvoa, ettei joukossa tyhmyys tiivisty, ja kukaan tee mitään harkitsematonta?

Äänestä
  • Tai jospa sinä suvakki vain partioisit kiltistä omaa mielenterveyttäsi kotona sisällä.
    Näin jätät katupartionnin toiminnan meille ammattilaisille, jotka turvaamme turvallisen liikkumisen ulkona.

    Äänestä

  • Mikäs "ammattilainen" sinä luulet olevasi?

    Virkavallan edustaja et ole sen enempää kuin minäkään.

    Äänestä

KANNATETAAN! KATUPARTOINTIA KADULLE VAIN TURVAAMAAN TURVALLINEN ULKONA LIIKKUMINEN!

Äänestä
  • KUONA Oy taitaisi olla kuvaavampi nimi puljulle.

    Äänestä

Katupartiointia on jo useissa kaupungeissa.
Hyvä, sillä poliisi peittelee maahanmuuttajien tekemiä rikoksia.

Äänestä

Muistakaa katupartioinnissa omata aseistusta.

Suomessa on kymmeniä tuhansia laittomia taskuaseita, kun osaa kysyä niitä oikeasta paikasta.

Myös sähkölamautin on tehokas. Siinä putoaa polvilleen heti. Myös pippurikaasu on erinomainen ase suoraan kasvoille ammuttuna. Jos ammuttava määrä on suuri ja vahva liuos, niin näkö lähtee myös lopullisesti pois.

Myös perinteinen nyrkkirauta tekee lujalla lyönnillä kunnon jälkeä ja Mora-puukko on suomalaisten kansaalisase.

Ei pidä kuitenkaan luottaa yhteen Moraan oikeassa tai vasemmassa kädessä. Kun ne ovat molemmissa käsissä, niin silloin niitä on erittäin vaikea nyhtää käsistä pois paljain käsin.

Äänestä

Mitäs täällä jutellaan kun palstsheriffi on modannut näin pahasti?

Tilanne Pitäjänmäellä on edelleen yhtä turvaton kuin aiemmin, kuten monien muidenkin vokkien lähistöllä. Täällä vaan eletään vähän suuremman lauman kanssa, 650 plus kaverit lähivokeista ja salafistimoskeija samassa kaupunginosassa.

Tästä ei hyvä seuraa, sanokaa se mun sanoneen.

Äänestä
  • Ainakin se hyvä puoli, notta asuntojen hinnat toivon mukaan laskee, notta tullahan pohojanmaalta porukalla tsadin eläteiksi nyt, kun siihen taas on näemmä varaa.

    Äänestä

  • Minä asun maalla, keskellä ei mitään ja meilläpä on kolmesataa mamua riesanamme! Kylämme on pieni, asukkaita alle 50, mutta näitä on kuusinkertainen määrä meihin verrattuna ja me saamme pelätä!

    Äänestä

Kyllä minä naisena odotan todella kovasti, että Pitäjänmäellä alkaisi suomalaisten katupartiointi. Olen alueella töissä ja pelkään nykyään työmatkoilla. Eilen poliisi sanoi tv:ssä, että suomalaiset pelkäävät katupartioita. Mitä ihmettä, miksi pelkäisin suomalaisia, jotka turvaavat kanssaihmisten, naisten ja miesten kulkemista ja olemista? Jos partiointi täällä alkaa ja ikinä törmään partioon, menen henkilökohtaisesti kiittämään näitä ihmisiä siitä että omalla ajallaan ja vapaaehtoisesti suojaavat kansalaisia, kun yhteiskunta ei muuten siihen näytä pystyvän. Eivät päättäjät eikä virkavalta.

Äänestä

Eilen, joskus vähän vaille kuusi kulki 25-30 muslimimiehen joukkio S-marketilta Pitäjänmäelle päin. Ei näyttänyt kovin ystävälliseltä porukalta.

Muutama päivä sitten Talin golfklubin lähistöllä matumiehet oikein levittäytyivät tielle kun näkivät minun tulevan yksin vastaan, hiveä kyttäys ja molotus päällä. Onneksi oli muitakin ulkoilijoita, muuten en ole varma, että ihan harmitta olisin ohi päässyt. Kiva siinä väistellä näitä nurkanvaltaajia ojan pientareelle, omilla kotikulmilla. Mutta sitäpä ne juuri taisivatkin haluta, nyttää missä naisen paikka on ja kuka täällä on nykyjään herra.

Kyllä täällä jonkinlaista vartiointipartiointia tarvitaan, ihan vaan tsekkaamaan, että ihmisillä on asiat kunnossa, eikä kukaan ahdistele ja tarvittaessa hälyttämäään apua.

Olisi jo nyt hyvä järjestäytyä koska keväällä on helvetti irti.

Äänestä

tiedän että eräät ulkoilijat ovat alkaneet kulkea 9 mm mukana lenkeillä.. uskomatonta mihin on tultu.

kiitos vaan Orpo ja kumppanit!

Äänestä

Up!
Pitäjänmäki needs order!

Äänestä
  • Lisää demareita Kumpula-Natrin äijä.

    Äänestä

Tervetuloa partioimaan myös Stadin Torkkelinmäelle, missä näitä matulaumoja pyörii todella peloksi asti.
Kaikki kalliolaiset eivät todellakaan ole samaa mieltä kuin Kallioliike tai evl-kirkko.
Matujoukkiot pelottavat!

Äänestä

Isot matujoukot pelottavat meitä kaikkia. Yksittäinen matu on yleensä aika säälittävä ruipelo joka pälyilee varpaitansa tai puun latvoja. Joukolla he yrittävät näyttää alueen hallintaan ottoa, ja niin ne tekevätkin. Suomalaisten pitää nyt pistää myös hynttyyt yhteen ja liikkua näytöksenomaisesti isoissa porukoissa matualueilla. Tappelemaan ei pidä ryhtyä, puolustaa itseään toki saa.

Varsinkin Torkkelinmäellä myyvät huumeita, sinne pitäisi saada poliisiratsia jotenkin. Muutenkin ne pitäisi saada kiinni kaikista rikoksista, joita tekevät ennen kuin saavat oleskeluluvan.

Eli kuten poliisi kehoittaa, aina yhteys 112:en tai poliisille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Katupartiointi kirjoitti:

Pitäjänmäki ei ole enää entisensä. Kiitos kuuluu Luona Oy:lle, joka toi tänne (salaisen määrän) muslimipakolaisia. Lisää on tulossa.

Lahdessa on saatu erinomaisia kokemuksia katupartioinnista. Lahdessa on sama tilannekuin meillä täällä, että rauhattomuus on monikertaistunut pakolaiskeskuksen myötä, paikallisille naisille huudellaan ja "kytätään". Poliisit käyvät isolla joukolle useita kertoja viikossa vastaanottokeskuksessa. Lisäksi poliisit tuntuvat parhaansa mukaan pimittävän pakolaisten tekemiä rikoksia.

On aika perustaa katupartiointi myös Pitäjänmäelle. Tarkoitus on pitää huolta siitä, että suomalaiset tuntisivat taas olonsa turvalliseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu