Nyt on aika nousta ja heti! Tänään alkaa köyhien kuntokuuri. Kaikki riviin mars.
- Nosta jalkaa, nosta kättä, pyöri ympäri, mene kyykkyyn nouse ylös nosta kättä nosta jalkaa, hyppää ylös mene kyykkyyn pyöri ympäri.
Kumarra, nouse ylös, kumarra nouse yläs, hypi tasajalkaa hop hop hop... ja seis!
Käy kyykkyyn nouse yläs hypi pyöri kädet ylös kädet alas.. hop hop.
Ota vesihörppy!
Nouse tuolille, hyppää alas, nouse tuolille hyppää alas.. nosta jalkaa nosta kättä pyöri ympäri! Kumarra1
KITOOOOOOOOOOOOSSSSS!
- Nosta jalkaa, nosta kättä, pyöri ympäri, mene kyykkyyn nouse ylös nosta kättä nosta jalkaa, hyppää ylös mene kyykkyyn pyöri ympäri.
Kumarra, nouse ylös, kumarra nouse yläs, hypi tasajalkaa hop hop hop... ja seis!
Käy kyykkyyn nouse yläs hypi pyöri kädet ylös kädet alas.. hop hop.
Ota vesihörppy!
Nouse tuolille, hyppää alas, nouse tuolille hyppää alas.. nosta jalkaa nosta kättä pyöri ympäri! Kumarra1
KITOOOOOOOOOOOOSSSSS!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Älä horise! Tulin juuri puntti- / kuntosalilta. Tänään oli kevyt välipäivä. Rinnallevetoja kivesten alapuolelta 5 x 5 tangossa 70% omasta painosta.
Leuanvetoja niskan taakse myötäotteella 4 x 7.
Ylävetoja ja rintaa 5 x 10.
Istumasoutua 5 x 10 pyramidina.
Kotiin rappujuoksu ylös 46 askelmaa.
Hypi sinä pöytäsi ympärillä!
Kävin juuri jouksemassa 20 kilsan lenkin. En nyt jaksa enää jumpata.
Jaksaa jaksaa, miten sulla on noin huono kunto? Nuorimies, heti pomppimaan.
Tulin tunti sitten kuntosalilta. Poljin kuntopyörää 20 minsaa ja kävelin juoksumatolla 15 minsaa sekä juoksin 5 minsaa. Penkissä tein 70 toistoo 65 kg painoilla. Muitakin laitteita käytin joten olen aika kovassa kunnossa.
Onpas täällä kovakuntoista porukkaa:) Mun suoritukseni kyllä kalpenee teidän rinnalla: uin eilen 1,5 kilsaa, tosin ripeällä vauhdilla ja pysähtymättä välillä. Huomenna minäkin sitten salille: crosstraineria 30.min sekä lihaskuntojuttuja. Sunnuntaina juoksin 1 h lenkin ja maanantaina 1,5 h kävelylenkki. Tänään vaan hyötyliikuntaa eli kämpän siivousta :) Mutta jokainen oman kuntonsa ja jaksamisensa ehdoilla.
Osa teistä on ilmeisesti työttömiä? Miksette kouluttaudu kuntasali-/liikunnanohjaajaksi tai personal traineriksi? Jos noin liikunnallisia olette ala voisi sopia hyvin teille ja käsittääkseni töitäkin riittää, nythän on kova kuntobuumi.
Ei siihen tarvii kouluja käydä tietääkseen miten saa hyvän kunnon. Jos syä terveellisesti normi ruokaa ja kuntoilee säännöllisesti niin kunto paranee ja pysyy hyvänä. Puntteja osaa kuka vaan nostaa ja juosta osaa kuka vaan, pelasin 25 vuotta seuratasolla jalista ja salibandyä ja muitakin lajeja olen kokeillut mm jääkiekkoa pelasin nuorena vähän aikaa ja pesäpalloa.
Nii just, jokainen miestä osaa jalkaa nostaa ja kättä heiluttaa.
Mä söin just sianläskiä paistettuna ja pottuja. Meni 400 gr että heilahti. Ai et on hvyää. Nyt syön vielä viinerietä, ja illaksi on lihiksiä ja olutta.
"Puntteja osaa kuka vaan nostaa"! Taidat olla liikunnan monilahjakkuus?
Haluaisin kuitenkin nähdä miten sinulta sujuu esimerkiksi rinnalleveto edes lähellä omaa painoa. Tarkoitan vetoa normaalitangolla.
Kyykkytempausta en viitsi mainitakaan. Helpoimmasta päästä voisit tehdä hack kyykkyä normaalitangolla ja noin 1,5 x oma paino.
Likimainkaan kaikilla kuntosaleilla ei edes ole nostolavaa ja normaalitankoja.
Putkivempeleiden vemputtaminen on turvallista teki miten tahansa. Käsipainotkin vaativat jo hieman totuttelua.
Mutta mene näyttämään mallia lähimmälle punttisalille koska jutustasi päätellen ne ovat sinulle vieraita paikkoja!
Olen kuule omistanut salikortin vuodesta 2011 tammikuusta, siitä asti kun lopetin salibandyn ja jäin työttömäksi olen siellä salilla käynyt ja minuan ei tarvii hävetä huonoa kuntoa koska sitä ei ole. Sinä pummi et jaksa edes 10 punnerrusta
Sossupummi- = köyhämies ,?
Sossupummi-köyhämie on syänyt liikaa makaronilootaa
Ja mä koitan hikihatussa löytää ilmasta pillua,mut joo heiluta sä perseaukinen niitä käsiäs ja juokse pöytäs ympäri,mä meen sitten maksullisen luo hetkeksi.
Kävin eilen iltapäivällä juoksemassa 2tunnin lenkin. Punttien nostelu on typerää machoilua.
Nyt köyhät, jonoon järjesty ja vasemmalla alkaa, nyt nyt nyt.. mars mars kohti työkkäriä!
Heti paikal ylös ulos ja lenkille!11 Ja se korkki kiinni111 Kuulikko??!111