Huh, mikä vuorokausi takana..Poikani viettää lomaansa(3vko) Thaimaassa ja äsken sain vasta yhteuden häneen.Onnex kaikki ok. Hän on ns. reppuselässä" matkailija kaverietten kanssa. On siellä kuulemma kova paniikki , pelko ja huoli toisista..He olivat eilen aamulla just menossa busilla kohti Phukettia, kun matka katkesi poliisien kehoituksesta ja he menivät sitten pattyalle.Voi tätä äidin huolta..
thaimaan loma
pullukka
6986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onneksi tiettävästä muihinkin suomalaisiin matkailijoihin on saatu yhteys. Kun on itse Phuketissa häämatkalla käynyt, sitä miettii, että mitä jos silloinkin...
Thaimaassa loukkaantunut useita suomalaisia
Julkaistu 27.12.2004 05:44 (päivitetty 10:32)
Bangkokin-suurlähetystö on ilmoittanut, että Thaimaan rannikolle iskeneissä hyökyaalloissa on loukkaantunut lukuisia suomalaisia. Lisäksi useita suomalaisia on yhä kateissa. Ruotsalaisia on kateissa vähintään 800.
Thaimaan rannikolle iskeneissä hyökyaalloissa on loukkaantunut myös useita suomalaisia, ilmoittaa Suomen Bangkokin-suurlähetystö. Lisäksi monien suomalaisten olinpaikkaa Thaimaassa ei vielä tiedetä. Joulunaika on sesonkiaikaa Thaimaan-matkailussa, ja maassa on tälläkin haavaa tuhansia suomalaisia.
Hyökyaaltojen tuhoamilla alueillakin suomalaisia on Suomen Bangkokin-lähetystön arvion mukaan yli tuhat. Heidän tilannettaan selvitetään parhaillaan ja lähetystön henkilökuntaa on lähetetty tuhoalueille, muun muassa Phuketin saarelle. Lähetystön mukaan pelkästään Khao Lakin saarella on yli sata suomalaista evakuoitu paikalliseen kouluun. Osa evakuoiduista on loukkaantunut.
Aiempien tietojen mukaan ilmeisesti ainakin kaksi omatoimimatkalla ollutta suomalaisnaista loukkaantui Thaimaassa. Heidät evakuoitiin helikopterilla maan eteläosassa. Ulkoministeriön tietojen mukaan Thaimaan Phuketissa kuusi suomalaista joutui sairaalahoitoon ja Sri Lankassa ainakin yksi.
Sri Lankassa hyökyaalloissa kuolleiden joukossa on 70 ulkomaalaista, kertoo maan matkailuvirasto. Kuolleiden joukossa on ainakin yhdeksän japanilaista. Useimmat menehtyneet ulkomaalaiset lomailivat Sri Lankan itärannikolla. Matkailijoiden evakuointia ovat vaikeuttaneet katkenneet tietoliikenneyhteydet ja sortuneet tiet.
Tuhoalueella paljon pohjoismaalaisia
Useiden ruotsalaisten pelätään saaneen surmansa katastrofissa. Ruotsalaisia on viettämässä joulunaikaa Thaimaassa ehkä jopa 20 000. Fritidsresorin mukaan heistä 800:aan ei ole saatu yhteyttä. Ruotsin ulkoministeriö on ilmoittanut tähän mennessä kahden ruotsalaisen menehtyneen.
Norjan ulkoministeriö on ilmoittanut viiden norjalaisen kuolleen. Lisäksi yli sata maan kansalaista on kateissa Thaimaassa.
Hankalinta on ollut saada yhteyttä lomailijoihin Khao Lakin saarella Thaimaan länsirannikkolla. Saarella on myös noin sata suomalaista. Finnmatkojen mukaan kaikkiin Khao Lakin suomalaisiin ole vielä saatu yhteyttä.
Mistä toi sun teksti on?? HS??
kyll siin vielä pieni huoli pitäs olla jos poika on pattiksella ;)
On se huoli ensi viikon tiistaihin asti, kunmes he tulevat Suomeen takaisin.
Mutta pääasia, että tällä hetkellä he ovat kunnossa...Lennot voivat myöhästellä..
On se lapsi sitten 10 v, tai 50 v aina se huoli pukkaa päälle (aikuisten oikeesti)
Minulta on läheisiä kateissa Malediiveillä.