Suomi on ostamassa F-35-hävittäjiä valmistavalta Lockheed Martinilta ohjuksia jopa 150 miljoonalla dollarilla.
Ohjuskaupoilla Suomi pystyy säätämään F-35:n järjetöntä kauppahintaa, 190 miljoona/hävittäjä.
Puolustusministeriö on kuitenkin harmissaan kun USA paljasti ohjuskaupan summan 150 miljoonaa, sillä pelaaminen F-35-hinnalla on nyt rajallisempaa. Suomi ostaa noita rypälepommi-ohjuksia nyt aluksi yli 200 kappaletta.
Osaan ohjuksista voidaan kiinnittää köyhdytetyn uraanin kärkiä, ydinkärkiä, biologisia kärkiä, kemiallisiä kärkiä, fosforikärkiä ja niiden hinta onkin sitten jo toinen juttu ja toinen diili manipuloida F-35:n julkihintaa.
Ohjuskaupoilla Suomi pystyy säätämään F-35:n järjetöntä kauppahintaa, 190 miljoona/hävittäjä.
Puolustusministeriö on kuitenkin harmissaan kun USA paljasti ohjuskaupan summan 150 miljoonaa, sillä pelaaminen F-35-hinnalla on nyt rajallisempaa. Suomi ostaa noita rypälepommi-ohjuksia nyt aluksi yli 200 kappaletta.
Osaan ohjuksista voidaan kiinnittää köyhdytetyn uraanin kärkiä, ydinkärkiä, biologisia kärkiä, kemiallisiä kärkiä, fosforikärkiä ja niiden hinta onkin sitten jo toinen juttu ja toinen diili manipuloida F-35:n julkihintaa.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tolla 150 miljoonalla ei vielä paljon kuseteta mutta kun Suomi alkaaostaa ohjukseen kärkiä niin sillä jo sotketaan F-35:n kauppahintaa.
Presidentti Niinistö ja puolustusvoimat lisäävät sidonnaisuuksia F-35ttä valmistavaan Lockheed Martiniin, jotta puolustusvaliokunnan ja eduskunnan liikkumavapaus ja päätäntävalta rajoittuu.
Amerikkalaiset aseet toimivat moitteetta kaikissa amerikkalaisissa sotakoneissa. Näin myös esim. yhdessä vaihtoehdossa Hornetin korvaajaksi, eli F/A-18E/F Super Hornetissa. Kyseinen vekotin omaa valtavan ulkoisen kuorman kantokyvyn ja siinä on 14 ripustinpistettä, sekä mahtavan liikehtimiskyky. Kehittyneellä AESA-tutkalla yksin voi jo kärventää viholliskoneiden sähköjärjestelmät ja tiputtaa ne pelkällä keskitetyllä tutkaimpulssilla. Lisäksi voisivat hommata laivueen kyseisestä koneesta kehitettyjä EA-18G Growler elektronisen sodankäynnin häirintäkoneita, joilla voi pimentää kaikki vihollisen järjestelmät maassa ja ilmassa laajalla alueella.
Näitä toimivia ja erittäin tehokkaita, oikeita tappokoneita meille vanhemman Hornetin seuraajaksi!
PAKFA:t sun muut itäpaskat ei mahda näille mitään missään olosuhteissa.
Höpö höpö,uusimmsta länsipaskoista ei ole mihinkään.
F-35:ssa ja F-22:ssa ohjukset "kronklaa", tähtäys, laukaisu, kiinnitys, kantokyky, hidas hävittäjänopeus, epävakaa alusta ohjuksille.
F-35 on kallis fiasko, johon lahjomalla ja kiristämällä yritetään saada muita maita maksajiksi (Norjalle näin jo kävikin):
"War Is Boring -sivustolle vuodetun raportin mukaan Yhdysvaltain puolustusvoimien uusi F-35-hävittäjä ei pärjää ilmataistelussa vanhemmille hävittäjämalleille.
Raportin mukaan hävittäjä ei pysty muuttamaan suuntaansa riittävän nopeasti osuakseen viholliskoneeseen tai väistääkseen viholliskoneen tulitusta.
Vuodetussa raportissa kuvattu testi tehtiin viime tammikuussa. Testissä F-35:ttä vastaan kamppaili kaksipaikkainen F-16D Block 40 -hävittäjä, jonka F-35:n olisi tarkoitus tulevaisuudessa korvata.
F-35 kuitenkin osoittautui testissä aivan liian kömpelöksi pärjätäkseen vanhempaa, 1980-luvulla kehitettyä F-16:ta vastaan ilmataistelussa.
Kokonaisuudessaan jopa yli biljoona (1000 miljardia) dollaria maksava F-35-hanke on ollut julkisuudessa useaan otteeseen erilaisten hävittäjään liittyvien ongelmien vuoksi."
http://www.tekniikkatalous.fi/maailmalta/2015-07-02/F-35-täysi-fiasko-–-Ei-pärjää-30-vuotiaalle-edeltäjälleen-ilmataistelussa-3325078.html
Pelkäsin jo, ettei ainukaistakaan F-35 avausta tänään. Triplasta puuttuvat enää "salainen sopimus ja isäntämaa" ja pakka on jo kolmannennenmiljardin kerran kasassa. HURRAA !!
Valtiollisten tahojen manipuloima media on puffannut noita jenkkien paskakoneita jo vuosia. Missä tynnyrissä olet ollut?
Oikein, nimenomaan Venäjän valtion media on uhonnut tällä.
Höpö höpö taas natotrolli, te suomalais-amerikkalaiset virkatrollit ja muu maanpetoksellinen natokiimainen roskaväki olette vastuussa 99,9 prosenttisesti kaikesta suomenkielisestä valhepropagandasta.
vain tiltut, jotka ilmeisesti itse uskovat syöttämäänsä hölynpölyyn.
Jos meillä olisi rehellinen, itsenäinen, älykäs, isänmaallinen presidentti-ylipäällikkö, hän ei tekisi yhden hävittäjätarjoajan F-35:n Lockheed Martinin kanssa sitoumuksia ennen hävittäjävalintoja.
Nyt tekee kun on luvannut ostaa F-35:t.
MUTTA TILTUN RUKOUKSET ON KUULTU!
MEILLÄ TODELLA ON ehellinen, itsenäinen, älykäs, isänmaallinen presidentti-ylipäällikkö, JOKA EI OLE TEHNYT HÄVITTÄJÄKAUPPOJA!
TOSIN SITTEN KUN NIITÄ TEHDÄÄN EI OSTAJA OLE MUUTOINKAAN MAAN PRESIDENTTI!
TOTUUS ON SE, ETTÄ SUOMI EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Valkeakosken Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!
Lisäksi mitään "F-35:n 4C-ulottuvuutta" ei ole olemassa vaan se on Tiltun oma sepitelmä!
Lockheed Martin kanssa tehtävä yhteistyö näkyy kohta:
Häkämiehen, Kanervan, Niinistön, Haglundin, Lindbergin jo sopima F-35-kauppa lyödään ensin Kanervan johtamassa Puolustusvaliokunnassa perusteilla että "tasaväkiset vaihtoehdot, mutta F-35:ssä on synergiaeuja enemmän kuin muissa hävittäjissä" ja sama lause kopioidaan ja hyväksytään eduskunnassa.
toisto ei niistä tosia, vaikka tiltut eivät sitä ymmärrä.
Mitään F-35 kauppaa ei ole olemassa kuin tiltujen valeissa.
Mitäs ohjuksia siltä Lockheed Martinilta nyt muka ostetaan jotka eivät sovi kuin F-35 hävittäjiin?
Raytheonilta on ostettu jo 70-luvulta lähtien Sidewinder ohjuksia Drakeneihin ja ei se ainakaan mitään F-35 hävittäjiä enteillyt.
- Lockheed Martin itsekin ilmoittaa että JASSM ohjukset integroidaa Suomen ilmavoimien Hornet hävittäjiin.
" June 10/13: Integration. Lockheed Martin announces external link a follow-on a $34.2 million contract to integrate JASSM with Finnish Hornets. It’s the 2nd contract in a 6-year integration, production and sustainment effort.
Airworthiness activities will occur at NAS Patuxent River, MD, followed by flight testing at the Naval Air Warfare Center Weapons Division in China Lake, CA.
Dec 3/12: Integration. Lockheed Martin announces external link a $5.1 million initial contract to support integration of the AGM-158 JASSM onto Finnish Air Force (FiAF) F-18C/D Hornets. It’s the 1st phase of a 6-year software development and aircraft integration support program, with additional contract awards expected for the remaining phases of integration support, missile procurement and post-production support. For convenience and economies of scale, the award aligns with the FY 2012 JASSM Production Lot 10 procurement contract.
Finland becomes the 2nd international customer for JASSM, whose integration will coincide with the FiAF’s F/A-18 Mid-Life Two upgrades. The U.S. Navy will lead the integration effort in coordination with the U.S. Air Force, Lockheed Martin and the FiAF. Integration activities will take place at the Naval Air Warfare Center Weapons Division in China Lake, CA."
F-35:iin ei sovi oikein mitkään ohjukset.
- F-35:ssä ei ole tilaa kuin max 2-4 ohjukselle, jos 4 niin pommeja pitää jättää pois
- F-35:n kantokyky on heikko, ohjusten oltava "minikokoa" kuten minipommitkin
- F-35:n ohjuskiinnitysjärjestelmä ei toimi
- F-35:n digitaalinäyttö-laukaisujärjestelmä ei toimi
- F-35:n huonot lento-omnaisuudet: F-35 ei saa tähtäimiinsä viholliskoneita
- F-35:n huonot lento-ominaisuudet: F-35 on epävakaa laukaisualusta
- F-35:n huonot lento-ominaisuudet: F-35 ei pysty laukaisemaan ohjuksia max. nopeudessaa, ohjusten lähtö- ja lentonopeus viholliskoneiden ohjuksia merkittävästi matalampi.
ohjuskauppa koskee raskailla raketinheittimillä ammuttavia ohjuksia.
Tiltut valehtelevat tässäkin asiassa.
USA haluaa Suomeen rypäleammuksia ampuvia raketinheittiniä Suomeen.
Ilmeisesti Suomen johto, ylipäälikkö Niinistö ja komentaja Lindberg ovat pakotettija ostamaan raskaat raketinheittinet, koska niitä valmistaa Lockheed Martin joka valmistaa myös Suomen ostamat F-35-hävittäjät.
Soittelet siinä vielä hetken turpaasi niin ostetaan kaikkiin ohjuksiin lämpöydinkärjet :)
Sanoppa muuta, niissä onkin Gps, mikä tarkoittaa että kohteisiinsa ne eivät osu muuta kuin 50-200 metrin tarkkuudella.
Toivottavasti Suomi ostaa teknisesti kehittyneitä aseita joiden tuhovoima ja pelotevaikutus itänaapurimme toimia kohtaan on konkreettinen.
Suomen puolustaminen ei tarvitse rypälepommeja.
Usa ne haluaa Suomeen, jotta Suomi vie ne Usan ja Naton hyökkäyksen aikana Viipuriin ja Pietariin ja alkaa ampumaan niillä siviilien joukkoon.
"Suomen puolustaminen ei tarvitse rypälepommeja."
Suomen puolustaminen NIMENOMAAN TARVITSEE RYPÄLEPOMMEJA KUN HALONEN MENI UHRAAMAAN HALVAT MAAMIINAT!
Rypälepommit eivätole hyökkäys- vaan puolustusase eikä kukaan ole hyökkäämässä Venäjälle!
Olet oikeassa, Suomen puolustaminen ei tarvitse rypäleaseita, koska ne ovat tehottomia sotilaita ja aseita vastaan. Niillä voi vain tappaa siviilejä, mutta ei esim. tuhota, eliminoida mitään kohteita.
Olet väärässä! Rypäleaseilla voidaan katkaista tehokkaasti hyökkäävän vihollisen eteneminen ja SE huolettaa Venäjän Tiltua!
Venäläismieliselle Valkeakosken Tiltulle on kauhun paikka aina se, että Suomen maanpuolustus jollakin tavalla vahvistuisi! Tämä näkyy selvästi myös tässä vuodatuksessa!
MLRS Cluster Munition Effects
https://www.youtube.com/watch?v=OMShVkgvQEs
M270 MLRS on yhdysvaltalaista alkuperää oleva raskas raketinheitinjärjestelmä. Heittimen M993-tyyppinen alusta perustuu M2 Bradley -rynnäkköpanssarivaunuun, johon on asennettu M269-raketinheitin. Tela-alustainen vaunu on varustettu 500 hv tehoisella dieselmoottorilla ja suurin nopeus tiellä on 64 km/h, maastossa 35 km/h. Vaunu painaa ilman raketteja 20 tonnia.
Käyttö Suomessa
https://fi.wikipedia.org/wiki/M270_MLRS#K.C3.A4ytt.C3.B6_Suomessa
Mihin tietosi perustuu? kaupat ja tarjous meni jo eikä jenkit tee enää kauppaa sellaisen suomen kanssa jonka pressana on häröilevä spurgu kauppatorilta
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1622764917971039&id=1606003069647224
Laskettelet taas silkkaa skeidaa! JOS SUOMI TEKISI konerkauppoja niin NIISTÄ EI AINAKAAN VASTAISI TASAVALLAN PRESIDENTTI!
Patologinen Sauli-vihasi saa täysin absurdeja piirteitä, Tiltu!
TODELLISUUDESSA KOSKA SUOMI EI OLE TEHNYT KAUPPOJA NIIN EI TARVITA SALAILUA! VALKEAKOSKEN TILTU VALEHTELEE!
TOTUUS ON SE, ETTÄ SUOMI EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Valkeakosken Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!
Lisäksi mitään "F-35:n 4C-ulottuvuutta" ei ole olemassa vaan se on Tiltun oma sepitelmä!