Voisi sanoa persuvapaaksi kunnaksi. Niin vaikeaa on olla nykyään persu täällä.
Persuton Lappajärvi
38056788lpi
30250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Persu voipi olla, muttei pääpaholaisen kannataja, puoluehan hajoaa, ministerin porukka päryyttää vain huuliaan.
Perussuomalaisuus ei sovi Lappajärvelle. Tämä on Keskustan valtakuntaa.
Hyvin vahvasti oltiin aikoinaan Kekkosen kannalla. Kekkonen kävi myös Lappajärvellä ja Kekkosen läheisellä ystävällä oli huvila Lappajärvellä. Myös K-linjan kannatus oli vahvaa Lappajärvelä. Perussuomalaisuuden poliittinen alkujuuri on sitävastoin kekkosvastaisuudessa. Näin on asiat.
Kekkosen aikana ei taittu vastaanotella kymmeniätuhansia vierasta kieltä puhuvia maahantunkeutujia.
Jos Kekkonen hallitsisi, pakolaisia otettaisiin Suomeenkin.
Ehkä/Ehkä ei!
Kekkonen teki mitä vain tilanteen mukaan.Eikös Kekkosen politiikka alkanut sisällissodan aikaan.Sitten sodan jälkeen nuoleskeli Neuvostoliittolaisia,kyllä vieläkin pitäisi vähän nuoleskella voisi kyllä jättää kieli pusut pois .Nyky kepulaiset nuoleskelevat mieluummin amerikkalaisia
Kun näytämme profiloituvamme maahanmuuttajien kotouttaja- ja kouluttajapaikaksi, niin persuideologia ei oikein sovi yhteen sen kanssa.
Keskusta lypsää kuntalaisia älytömillä rajakiistoilla.
https://www.youtube.com/watch?v=03H9WgGTm2U
Keskusta pn paras puolue Lappajärven kannalta. Seuraavaksi parhaat ovat Kokoomus ja sosiaalidemokraatit. Muut tulevat kaukana perässä.
Ei se ole helppoa olla persu missään muuallakaan, sille puolueelle on aurinko jo laskenut. Rähinöitsijöitä ei tule ikävä.
Halla-Ahon osakkeet nousussa peruissa.Soini poliittinen ruumis,vähän samaan tapaan rampa ankka kuin Brysseliin loikannut Kataianen.Jos Halla-Aho tulee persujen johtoon,äänestän heitä,tämä nykyinen valtiojohto on nähty.
Osakkeet nousivat, kunnes taas laskivat.
Nyt on jokaisella valinnanvaraa. Persuja on kahta porukkaa ja ainakin keskustalaisilla kohta kaksi puoluettakin, kunhan nyt Pate saa Brysselisssä mökkinsä jalakset voideltua.
Perusta voi siirtyä keskustalaiseksi. Se olisi vuoden hyvä teko.
Voi pyhä isä! Opettele nyt kirjoittamaan, vai oikein Perusta kas ettei Brasiliasta.
Siinä peräkamarin Niilo on löytänyt tietsikan. Ootko jo löytänyt sen toisen aan.
Mitä vittua,onko tässä kaksi aata?miiissä,kyllä minä en löydä.Vien tämän maanantaina heti huoltoon,saavat laittaa tähän toisen aan,perkele
kunhan valtiolla vain riittää raha.
Keskusta on johtava voima. Näin pitää ollakin syrjäseuduilla.
Keskustalaisista keskustalaisin kunta. Jopa niin keskustalainen, että on vähän niin kuin RKP rannikon ruotsalaiskunnissa. Niissä muuten maahanmuutttajien kotoutus on onnistunut ja tulee onnistumaan myös Lappajärvellä.
Kunpa et taas joutuis pettymään! Valmistaudu nyt edes paremmin.
Taisi olla ohimenevää tähdenlentoa tuo perussuomalaisten menestys. Jopa vihreillä on galluppien mukaan enempi kannatusta, ja paras puolue eli sosiaalidemokraatit on vahvassa nousussa ja palaamassa entiseen mahtiinsa.
Persuaate on oppositioasemassa täällä.
Kannattaa tutustua populismipolitiikkaan lähemmin, niin tietää, mitä se todellisuudessa on.
äärisuunnilla on ollut aina vähän kannatusta täälä
Joulu on jo ovella
Keskusta on aina paras vaihtoehto täällä.
Persut eivät koskaaan tulee saamaan suurta kannatusta Lappajärvellä.
Voisinpa tuohon vastata: Perussuomalaisten" mollaamiseen," Keskutalaisia ei näy muualla kuin Osuuskaupan tarjoamilla kahvipäivällisillä, samat vaatteet pällä jotka olen nähnyt heillä n. 20v.sitten. l ainaan tässä Soinia: "Antaa kattilan vaan porista" Joku kirjoitti: Että pellavapäiset äijät hörisee kirppis-kahviossa niitä näitä,ovatko edes käyneet kansakoulua loppuun. On kuule käyty vähän muutakin koulua ja järkikin on vielä talella.A llekirjoittaneelle jos luoja suo tulee 80v. tämän vuoden lopulla täyteen. On muuten kieretty vähän muutakin kuin nissin raittia!!! Sopii tulla kyllä keskustelemaan päin naamaa, uskoisin että kyllä jäät toiseksi, joka tuollaisia kirjoittelee ja piste....
10 pistettä edellisestä!