Pientä piristymistä eroissa - Pariisi?

En muutakaan syytä keksi.
1870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Loppuvuosi lähestyy - siinä on syytä tarpeeksi. Joku voi vieläkin kuvitella, että ns. katumuskuukausi on edelleen käytössä ...

Äänestä
  • Joo. Voi taaskin olla muutamana vikana marraskuun päivänä eroluku koholla.

    Äänestä

Mietin samaa, mutta kuulemma ei kovin merkittävästi näy palautteissa. Enemmän näkyy hautapaikkajuttu.

Epäilen, että pääsyy on vuodenaika. Toisaalta aiemmin on jokainen uutinen tuntunut nostavan eropiikkiä suhteessa perustasoon. Siis sama uutinen heinäkuussa voi nostaa 50->100 ja joulukuussa 200->400.

Ja 2016 kirkollisveroprosentit aletaan lyödy lukkoon tässä pian. Siitä tulee aina vähän uutisia ja eroja.

Äänestä
  • "Epäilen, että pääsyy on vuodenaika."

    Ai, tuossa perjantain ja lauantain välissäkö vuodenaika vaihtui?
    Outoahan tuossa lauantain nousussa oli se että lauantai on perinteisesti ollut viikon hiljaisin päivä. Nyt se veti aiemmista päivistä selvästi paremmin.

    Eiköhän selitys löydy juuri tuolta mainitusta hautapaikkauutisesta yms.

    Äänestä

  • Mikä hautapaikkajuttu? Ja miksette tiedottaneet sen aikaansaamasta erojen lisääntymisestä?

    Äänestä

  • Jori, mistä hautapaikkajutusta puhut?

    Äänestä



ei ne kyllä taida islamiinkaan liittyä.....
pysykää pojat kirkossa!

Äänestä
  • Uskonnonvapaus tarkoittaa sitä, että ei ole pakko kuulua mihinkään uskonnolliseen ryhmään.

    Äänestä

  • Tähystäjä pitkästyi!

    Äänestä

  • Kyllä ne voivat vähän liittyä. Ääri-islamistien iskut luo negatiivista kuvaa uskovista, joten joku haluaa aina silloin sanoutua irti uskonlahkoista.

    Hautapaikkojen irtisanominen ja sen uutisointi varmasti vaikutti.

    Äänestä

  • Tuo kuva halveeraa terrorimin uhreja, kristittyjä ja ennen kaikkea suomalaisia OMAA KANSAA. Kuvasta ja sen alkuperäisestä julkaisupaikasta (valomerkki.fi) johtuen, että isis:in teko oli oikea ja sen tuomitseminen on väärä.

    Kirkko tuntuu tukevan islmia enmmän kuin kristinuskoa.

    Äänestä

Jäi lause uupuumaan, kun kiireesä kirjoitin. Korjaus heittomerkkien sisällä :
kuvasta ja sen alkuperäisestä julkaisupaikasta "johuten saa saa sen vaikutleman että Isisi:n teko olisi heidän mielestään oikea ja sentuomitseminen väärä "

Äänestä

Vielä varmuuden vuoksi linkki alkuperäiseen lähteeseen.

http://www.valomerkki.fi/puheenvuorot/ville-ranta-iskun-jalkeen

Toivottavasti tuollaiset kirkon kannanotot. vaikka kuinkakin kätkettynä pilakuvaan, saavat vielä kirkkoon kuuluvat ajattelemaan kirkkoon kuulumisen vastenmielisyyttä.

Ymmärrän itse, että kuva edustaa kirkon virallista kantaa. Suomalaisista on galluppien mukaan noin 80 % maahanmuuttokriittisiä. Kirkko haluaa heistä eroon.

Äänestä
  • Pilakuva on jo painoon ehtineessä Kirkko ja kaupunki -lehden paperiversiossa.

    Lainaus hommafoorumilta:

    "Hei, Päätoimittajana otan vastaan lukijoilta tulleen kritiikin Ville Rannan pilapiirroksesta. Ymmärrän hyvin sen, että piirros herättää närkästystä. Pariisin järkyttävä terrori-isku on yhdistänyt maailmaa ja nyt on meneillään iskun aiheuttama shokki ja suru. Piirroksen julkaisuajankohta ja tyyli eivät oikein sovi tähän hetkeen. Itsekin pidän sitä eettisesti ongelmallisena, ainakaan valtamediassa keskustelu ei ole vienyt Rannan piirroksen viitoittamaan suuntaan. Ainakaan vielä. Rannan piirrokseen löytyy kuitenkin aihetta sosiaalisesta mediasta ja aiemmasta maahanmuuttajiin kohdistuvasta vihakampanjasta. Vaikka suhtaudun kriittisesti piirrokseen, puolustan kuitenkin pilapiirtäjän oikeutta ilmaista mielipiteensä. Osa viimeaikojen terrori-iskuista on kohdistunut nimenomaan pilapiirtäjiin ja länsimaiseen sananvapauteen. Siksi en poista kuvaa, joka ilmestyy myös Helsingin Kirkko ja kaupunki -lehden jo painoon lähteneessä lehdessä. Pauli Juusela -"

    Eropiikkiä odotettavissa siis. Toivottavasti Posti saa jaettua lehdet työtaistelua ennen.

    Äänestä

Tuossa Ranta tekee ihan kivasti pilkkaa ehtoollisesta. Rannalla on aika omalaatuinen suhde lestadiolaisuuteen, johon tuon pilkan kärki on ovelasti suunnattu: "Jeesuksen Kristuksen nimessä ja pyhässä sovintoveressä synnit anteeksi annettu iloon, rauhaan ja vapauteen asti!"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fhlh kirjoitti:

En muutakaan syytä keksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu