Jos päätös olisi käsisäsi, hyväksyisitkö Ranskan pudottaa atomipommin Syyriaan ja Irakiin Isisin hallitsemille alueille?
Olisiko atomipommin paikka?
Vetyäpeliin
43129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Siitä vaan, ei tää pallo tästä enempää voi enää saastua.
Ei nykyaikaiset vetypommit kovin likaisia ole. Jos pommitus tehtäisiin vielä pohjoistuulella, laskeumat menisivät afrikkaan eivätkä vaarantaisi ihmisiä.
Juu, vain eläimelliset saisivat paskaa niskaan.
Täytyisi olla Hitleriäkin pahempi mielipuoli, että moiset siviiliuhrien määrät hyväksyisi.
Pitkällä aikavälillä ihmishenkiä voisi säästyä? Olen kuitenkin atomipommeja vastaan. Vasta sitten jos isis saa sellaisen käsiin. Tässä tapauksessa ennakoiva isku.
En pudottaisi atomipommia Syyriaan vaan palauttaisin sen keksijöilleen:
http://hailtosatansvictory666.angelfire.com/therealholocaust/the-inventors-of-the-atomic-bomb-all-jews.html
Kun mamuinvaasiota seuraa niin kyllä siinä tuntuu, että Hitler oli oikeassa.
Niin, hänhän antoi värvätä muslimeja ss-joukkoihin.
Tuli muuten mieleen, että Ranskaan on niin paljon siirtomaa- ja arabiystävällisenä maana tullut muslimeja, että kuolemantuomio pitäisi ottaa käyttöön. Myös Schengin sopimus pitäisi lopettaa ja purkaa. Ei kenenkään yhteishyvän eli yhteispahan nimissä ole viisasta keräillä muslimeja valtoihin eläteiksi, työt harvemmin tänne houkuttavat ja opiskeluun saa tulla, mutta pois täytyy "luunsa täältä korjata" sen jälkeen. Ranskassa on no-go-zonesseja, joita ulkoimaalaisetkin ovat täällä käyneet meille varoittelemassa, niitä kun muodostuu invaasion jälkeen.
Siviili? Milloin se lakkaa ja oletkin Isis tai Isiksen lapsisotilas?
Ei oikeasti ole siviilijeä. Toi on puppua. Kaikki on tulevia sotilaita johonkin organisaatioon, valtioon, lahkoon yms
Muuten ymmärrän pointtisi, mutta tuosta muslimiystävällisyydestä olen eri mieltä.
Ranskalaiset ovat tunnettuja muslimivastaisuudestaan, huolimatta siitä (tai sen vuoksi) että heillä on pitkät siirtomaavaltaperinteet Pohjois-Afrikassa.
Ranskassa on kielletty burkhan käyttö, ja uskonnollisia mielenosoituksia ei sallita.
Sekös musulmaaneja ottaa pattiin.
Luuletko, että muslimiterroristit eivät kostaisi sitä?
Aikansa kutakin, siis tottahan ne kostaa. Hammurabin laki: hammas hampaasta.
Kun Iran saa sen oman atomipomminsa, niin eiköhän se Israelissa, Pariisissa, tai Lontoossa räjähdä.
Hyvä siis, ettei Iran ole saamassa, eikä ikinä tule saamaan ydinasetta. Kiitos tämän sopimuksen joka heidän kansaan saatiin aikaiseksi. Joidenkin sotahullujen vastustuksesta huolimatta.
Kyseinen sopimus kun ei väitteistä huolimatta perustu luottamukseen, vaan valvontaan.
HYVÄKSYN, ANTAA PALAA VAAN
VITTU SÄ OOT KYLLÄ KOVA
ja sä et tiedä musta mitään.
tämä on ainoa keino mitä ne uskoo tai yleensä edes tajuaa. nyt ne pitää länsimaalaisia yksinä surkimuksina joita voi hyväksikäyttää,sylkeä päälle ja lopuksi tappaa. niille pitää näyttää mihin eurooppalaiset tarvittaessa pystyy.
Tätä asiaahan märehdittiin 70-luvulla, tuolloin objektina oli Australia, jonka kaniongelma oli lähtemässä nk. lapasesta. En suosittele aloittajalle ydinpommin käyttöä, aika paljon on luvassa niitä sivuseuraamuksia siitä toimituksesta.
Miksi kerrot niin vähän? Jos nyt atomipommi kuitenkin, jollei ole selitystä miksi ei...
Neutronipommi on parempi. Säilyy kulttuuriaarteet.
et vissiin paljoa seuraa uutisia, kulttuuriaarteet on räjäytetty jo aikoja sitten isisisisin toimesta
Joo, kulttuuriaarteet on historiaa. Ainut ruumiillinen työ muuten mitä nää jäbät on tehneet, jos jotain hyvää.
Ruumiillinen? Painaneet nappia ja vetäneet liipasinta..
Noh, noh, lapset. Telkkarissa Palmyria ja etc. on sadasosapromilleja siitä, mitä sieltä löytyy.
Sodassa isisä vastaan ei voi vankeja ottaa siitä olen samaa mieltä ...vaikka aloittajan konsti hieman raju.Itse suosisin monikansallista maajoukkojen hyökkäystä.Muslimit aina kuitenkin pakenee kun tosipaikka tulee ja vastassa järjestäytynyt armeija.
Ei tuohon oikeasti ole muuta mahdollisuutta kuin maavoimien käyttö. Ilmaiskut osuu aina myös siviileihin vaikka olisi miten tarkat täsmävehkeet. Voi tietenkin iskeä ilmasta selkeisiin ryhmityksiin, tykistöön, sotilaskuljetuksiin jne. Mutta muuten tuo olisi tarkasti ampuvien maavoimien hommia, siis erikoisjoukkojen. Eliminoida taistelijat aiheuttamatta lisää turhaa katkeruutta. Tietenkin tapettujen taistelijoiden sukulaiset voi katkeroitua, mutta ne saadaan jäljitettyä.
En hyväksy atomipommien käyttöä, koska säteily vaikuttaa koko maapallon ekosysteemiin pitkän aikaa.
Sen sijaan biologiset aseet, ja jopa kemialliset aseet olisivat nyt paikallaan.
Biologinen ase olisi tässä tilanteessa paras. En kerro minkälainen, ettei kukaan saa ideoita.
ei siellä ole mitää ekosysteemiä, se on pelkkää hiekkaerämaata. miksi japani voitiin pommittaa mutta musulmaaneja ei saisi?
Atomipommi ei tapa, jos isisin väki jossain syvällä luolissa. Pitäisi osua just oikeaan vuoreen että romahtaisi niskaan.
Täsmäiskut ovat tehokkaampia, kun on vaan tarpeeksi väkeä. Nato, Sas joukot, muukalaislegioona yms. yhdistäisi voimansa. esim. 100 000 sotilasta. niin kyllä miesylivoimalla ne saataisiin tapettua.
Johan niitä isis-luusereita kuoli männä vuonna leismaniaasiinkin muutama kymmenen.
Kulkutaudit ovat mahtavia tappajia. Toivottavasti kukaan humanisti ei ole niin hullu, että lähtee auttamaan ja tarjoamaaan näille lääkitystä kun taudit lähtee leviämään.
Ebolaa kehiin!
mutta ei ne välitä mistään täsmäiskuista tai kulkutaudeista, ei se liikuta niitä tippaakaan. mutta jos isisisin valtaamia kaupunkeja alkaa katoamaan savuna ilmaan niin sen ne tajuaa. se on kuin jumalan viha. ja se kannustaa pistämään vastaan isisislllille kun tietää että kaikki katoaa taivaalle jos ne päästetään valtaan.
Ihan sama välittäväkö kulkutaudeista vai ei. Kun on riittävän nopea ja paha kulkutauti, niin edes allahin sotilas ei ehdi liikuttua kulkutaudista.
Siinä on paha rynnäkkökiväärin kanssa isotella, kun perseestä valuu veri ja silmistä tunkee matoja ulos.
Uskoisin, että Amerikassa on tallessa kaikenlaisia mukavia pieniä ystäviä, jotka toteuttavat tehtävänsä pättäväisyydellä ja kyseenalaistamatta.
Nytpä rukoilenkin muslimi-Obaman poistumista ja tositoimiin ryhtymistä asap.
Toisaalta esim. ebolan voi tuoda mukanaan kuka tahansa isis-wannabe, joka tulee länsi-afrikasta. Siellähän se boko haramin alueilla jyllää...Olisi kaikkein mahtavin juttu, kun isis-solttu levittäisi omiensa joukkoon tappavan kehitysmaaidioottien pöpön. Poetic justice.
Tottakai hyväksyisin
isisilliläiset on raakasti hyökänneet länsimaista elämäntapaa ja kulttuuria vastaan. miksei siis ranska saisi pommittaa heidän keskiaikaista kulttuuriaan takaisin kivikaudelle?
Eurooppa on sodassa, ei ne hullut pikkupaukkuja usko. Megatonneja tarvitaan.
Venäläiset voisi pudottaa isisin alueille Tsarbomb kakkosen. Ja tehoksi alkuperäisen suunnitellun eli noin 100 Megatonnia. Sellaisella saisi ehkä jotain aikaan. Tosin maapallolla voisi olla sen jälkeen pieni ydintalvi tiedossa.
ei missään tapauksessa
eddottomasti parempi olisisi
vaikka 5kpl tsarbom50mt
koska alkuperäiinen olisoi jopa noin 10000kertaa
likaisempi tsarbomoli hyvin puhdas tehoon nähden
venäjällä on 40mt ohjuksia
ovat suorastaan viherpiiperön unelmia
syy eriittäin puhdas fuusioräjähdys
Voi sitä viherpiiperön unelmaa, ei enää saastuttavia autoja eikä..... no vittu tottakai, jos jollain keinolla päästään eroon muutamasta syöpäläisiä tuottavasta keitaasta niin antaa mennä vaan.
Ydinpommia perkele vaan sinne Lähi-Itään. Ei tässä enää ole mitään hävittävää.
Se ydinase riski kannattaa todellaa ottaa. Joukkotuhoaseet ovat keksitty sitä varten, että niillä eliminoidaan tuollaiset ongelmajätevaltiot taivaantuuliin.
Ydinasesopimukset voidaan heittää roskiin ja tehdä se ydinaselaukaisu.
Cillit bang, ratkaisu kaikenlaisiin likoihin.
Jos on tehokkaat laitteet keksitty niin käyttöön vaan.
Kaikki ydinasevarannot kaikkialle Lähi-Itään siviilit, ISIS sotilaat kaikki saavat kuolla samalla rytäkällä!
Nyt tarvitaan radikaaleja toimenpiteitä eli ydinasetta ja nyt on korkea aika käyttää sitä mahdollisuutta. Minua eivät kiinnosta Irakin tai Syyrian ihmiskohtalot. Saavat mennä koko paskakasa ydinpommin mukana taivaantuuliin!!!!!!
Kyllä ydinase mahdollisuutta kannattaa tässä maailmantilanteessa ihan vakavasti harkita. Yhdysvallat voisi viimeinkin käyttää niitä ydinaseita ihan oikeisiin kohteisiin eli Lähi-idän valtioihin! Loppuisi ikuinen ongelma kertaheitolla ISIS ja bashar al-assasin hallinto.
Hauska tuo "kuolee siviileitä". Ketä ne on, jotka taistelijat synnyttää? Itse asiassa, Saksassakin tuhottiin pommitehtaita, eli...