Tänään tulee kuluneeksi tasan kahdeksan vuotta siitä kun sankarillinen Pekka-Eeric Auvinen suoritti jalon tekonsa ja nousi yksinään urheaan taisteluun seksuaalista syrjintää kohtaan ja antoi henkensä asian puolesta.
Miten voisimme tänään muistaa häntä? Pidämmekö palstalla hiljaisen tunnin, jolloin kukaan ei postaa mitään?
http://www.iltalehti.fi/tosielamaa/2015110220600960_ir.shtml
Nainen sanoo antaneensa Auviselle anteeksi. Naiset eivät ole niitä, joilla on mitään anteeksiannettavaa hänelle vaan Auvisella oli anteeksiannettavaa naisille, mutta onneksi ei antanut anteeksi vaan kosti.
Hyvää ATM soturin vuosipäivää!!
5
58
Vastaukset
"Ampujan ääni kaikui käytävillä: tapan teidät kaikki."
Muistui tässä vain mieleen, että yhdessä uutisessa eräs keskusrikospoliisin tutkija väitti, ettei Auvinen puhunut mitään:
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/aanitutkija-auerin-soittamasta-hatapuhelusta-tama-kaikki-oli-pielessa/4336998
"En muista urani aikana tämän lisäksi kuin yhden tapauksen, jossa surmaaja ei olisi sanonut mitään tekonsa aikana. Jokelan kouluampuja ei puhunut lainkaan, Niemi muistelee."
Jo tapauksen uutisoinnissakin kerrottiin Auvisen puhuneen.- nihhhhhhhhhhh
Kyllä se vuosipäivä taisi olla jo 7.11 ellen väärin muista.
- Terveisiä-
Naiset antaa pillua jännämiehille jotta ne ei tapa naisia. kilteille yksinäisille miehille naiset ei anna mitään ja siksi auvinen teki tekonsa.
- 113
Jos asia on noin kun kirjoitit, niin sittenhän miehet kuuluisivat lukkojen taakse kaikki, riippumatta siitä, ovatko "kilttikunnollisia" vaiko "jännämiehiä".
- 860
Miehet syrjivät Auvista yhtä lailla. Oliko se miesten osoittamakin "seksuaalista syrjintää"? Tuo tyyppi olisi ottanut sinutkin hengiltä, jos olisit sattunut hänen tielleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä702078- 1291406
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321383- 1431092
- 105957
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten360884Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55704Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67664